تاریخ : 1393,یکشنبه 26 بهمن17:01
کد خبر : 158090 - سرویس خبری : فناوری اطلاعات

از فردا آغاز به کار می کند؛

نخستین جشنواره بازی‌های مستقل تهران

نخستین جشنواره بازی‌های مستقل تهران با رویکرد بومی توسط مرکز رشد بازی‌سازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از فردا آغاز به کار می‌کند و تا اول اسفندماه ادامه خواهد‌داشت.

خبرنامه دانشجویان ایران: نشست خبری اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران پیش از ظهر امروز یکشنبه 26 بهمن ماه با حضور مسئولان جشنواره در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ میرحسین حسینیان، دبیر اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران در این نشست اعلام کرد: این جشنواره با شعار آموزش، ارتباط و پیشرفت برگزار می‌شود که در بخش آموزش شاهد برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها با حضور بهترین اساتید و در بخش ارتباطات شاهد آشنایی بازی‌سازان با یکدیگر خواهیم بود.

وی افزود: این جشنواره دو فایده می‌تواند برای صنعت بازی‌سازی داشته باشد اول آنکه بازی‌سازان جوان با یکدیگر آشنا می‌شود و دوم آنکه ناشران داخلی در جریان بازی‌ها و روند کاری بازی‌سازان قرار می‌گیرند.

دبیر اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران با اعلام این خبر که تاکنون 250 تا 300 نفر برای شرکت در جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: جشنواره فردا دوشنبه 27 بهمن ماه ساعت 18 کار خود را در فرهنگسرای اندیشه آغاز خواهدکرد و به مدت سه روز ادامه دارد. در این سه روز 12 ورک‌شاپ، معرفی بازی‌های برتر و نمایش فیلم را شاهد خواهیم بود.

وی بیان کرد: آموزش و ارتباط از اهداف جشنواره به شمار می‌رود. در ایام برگزاری جشنواره علاوه بر آشنایی بازی‌سازان با یکدیگر، بسترهای آموزش در آن فراهم می‌شود و این درحالی است که بسترهای آموزش در کشور بسیار محدود است و تنها شاهد یک انستیتو هستیم که وابسته به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است.

حسینیان اظهار کرد: معرفی بازی‌ها در سه پنل توسط 9 تیم بازی‌ساز انجام خواهد شد. همچنین هر روز سه ورک‌شاپ در حوزه‌های فنی، طراحی‌‌بازی، هنری، بازار و تولید برگزار خواهد شد. بخش دیگر جشنواره نیز کالبدشکافی است که در این بخش تولیدکنندگان بازی‌های ارتش‌های فرازمینی و خیابان‌های خونین از تجربیات و شکست‌هایشان خواهند گفت.

دبیر اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران تصریح کرد: در پایان هر روز از جشنواره شاهد نمایش فیلم مستند خارجی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای خواهیم بود و در نهایت روز سوم جشنواره به منظور تبادل ارتباطات مهمانی خداحافظی را خواهیم داشت.

بازی‌های خوبی ساخته می‌شود اما به دلیل نبود قانون کپی‌رایت و ناشر حرفه‌ای موفق نمی‌شوند

وی در ادامه اظهار کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه بازی‌های مستقل، تولیدات بومی را شاهد باشیم باید بسترهای لازم آن ساخته و تجربیات به اشتراک گذاشته شود. بازی‌های خوبی در کشور ساخته می‌شود اما به دلیل نبود قانون کپی‌رایت و ناشر حرفه‌ای در سطح کشور موفق نمی‌شوند و در سطح بین‌الملل مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند.

حسینیان اظهار کرد: جشنواره بازی‌های مستقل تهران در سال‌های بعد به صورت سالیانه برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که برگزاری جشنواره‌های موازی در حوزه بازی‌های مستقل تهران، خللی در رسیدن به اهداف جشنواره ایجاد نمی‌کند، گفت: هیچ ایرادی ندارد که شبیه این جشنواره را بخش خصوصی برگزار کند. البته این جشنواره در مقایسه با جشنواره‌ای که بخش خصوصی برگزار می‌کند بسیار وسیع‌تر است چرا که ما در این جشنواره دو بخش ارتباط و آموزش را خواهیم داشت و همین دو بخش سبب می‌شود تا متفاوت از آن جشنواره باشد.

ایران به انجمن بین‌المللی بازی‌سازان پیوست

در ادامه طه رسولی، مدیر کارگروه اطلاع‌رسانی اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران اظهار کرد: پیوستن ایران به انجمن بین‌المللی بازی‌سازان اتفاق خوب و مهمی است که شاهد آن هستیم. برای تحقق این اتفاق سال‌ها تلاش شده است تا بتوانیم وارد سطح بین‌المللی شویم. در روز افتتاحیه نیز پیام‌های تصویری از سوی مدیران اجرایی انجمن بین‌المللی بازی‌سازان را شاهد خواهیم بود.

مدیر کارگروه اطلاع‌رسانی اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران تصریح کرد: هشت جایزه برای این جشنواره درنظرگرفته شده است. جایزه اصلی جشنواره پنج میلیون تومان، جایزه بهترین بازی جشنواره چهارمیلیون تومان و سایر جوایز بخش‌های مختلف سه میلیون تومان است.

معرفی بازی‌های ایرانی در جشنواره بازی‌های مستقل تهران

در ادامه متین ایزدی، مدیر کارگروه آموزشی اولین جشنواره بازی‌های مستقل تهران تصریح کرد: در هر روز از ایام جشنواره به سه تیم، 15 دقیقه اجازه معرفی بازی‌ را خواهیم داد که تاکنون 9 تیم برای این بخش ثبت‌نام کرده‌اند.

وی افزود: موضوع ورک‌شاپ‌ها با عناوینی همچون هنر دیجیتال، ابزارهای کار یک بازی‌ساز مستقل، نقش قصه در بازی‌های مستقل و تجاری‌سازی است. همچنین در بخش کالبدشکافی جشنواره تولیدکنندگان دو بازی ارتش‌های فرازمینی و خیابان‌های خونین از روند ساخت بازی خواهند گفت.

لازم به ذکر است: نخستین جشنواره بازی‌های مستقل تهران ۲۷ بهمن تا اول اسفند توسط مرکز رشد بازی‌سازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود.