گروه های خبری
فرهنگی
یادداشت
آرشیو
باشگاه نویسندگان
 • رضا حسینی؛
  نقش جمهوری اسلامی در تبدل ماهیت نوروز
  مثال دیگر راهپیمایی روز ۲۲ بهمن، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ استحبابی نداشت؛ اما ماهیت این روز با پیروزی انقلاب به کلی تغییر کرد و امروزه نه تنها مستحب بلکه به فتوای برخی مراجع واجب است.
 • فائزه گرجی؛
  حق بیمه؛ تیشه‌ای به ریشه کسب‌وکار
  سازمان تامین اجتماعی نیز یک سازمان عمومی غیر‌دولتی است که رخنه فساد در آن به علت مدیریت ضعیف و وجود قوانین اشتباه روز‌به‌روز، بیشتر می‌شود. حال این سوال ایجاد می‌شود که فساد موجود در سازمان تامین اجتماعی به چه نحوی است؟
 • امیرحسین بابایی؛
  پرشین پارانوئیدیسم
  اما نگارنده بخشی از این پدیده نوظهور در کشورمان را حاصل از آنتروپی حاکم بر رسانه های اجتماعی میداند. جایی که نفرت پراکنی به سان آب خوردن انجام میشود و کک نهاد های قانونی و قضایی هم نمی‌گزد‌.
 • علی یوسفی‌نسب؛
  آتش به اختیاری یک فضیلت یا یک تکنیک؟
  از فردای این سخنرانی واژه آتش به اختیار نقل محافل سیاسی فرهنگی جریان انقلابی شد اما تا کنون کمتر به ابعاد مختلف این دستور پرداخته شده و گاها چنان از این تکنیک یاد می شود که گویی آتش به اختیاری فضیلتی است که جریان حزب اللهی کشور به آن دست یافته است.
 • الهه نیک‌پور؛
  زنان پس از انقلاب
  در شرایطی که تنها ۳۵ درصد زنان ایران، پیش از انقلاب سواد اولیه را داشتند، بصیرت امامین انقلاب و تأکیدشان بر تعلیم و تعلم، باعث فراهم آمدن عرصه برای سواد آموزی آن ها شد و اکنون شاهد رشد حدود ۹۶ درصد از آمار زنان تحصیل کرده هستیم.
 • محمدرضا زمانیان؛
  جوانان دهه هفتاد و هشتادی در چهار دهه انقلاب
  امامی که بار ها بر حفظ اقتدار و عظمت ایران و در هم کوبانیدن غرب و شرق فریاد سر میدهد چه لزومی بر تایید و تصویب قرار داد های همچون برجام و FATF و کرسنت و مواردی مشابه زین قبیل است؟
 • مهدی مافی؛
  فضا به شدت احمقانه!
  رضا دوزاری، قهرمان فیلم در ابتدا به قصد ایجاد یک کاسبی پر‌رونق از ژاپن به ایران بر می‌گردد. اما خیلی سریع تبدیل به یک قهرمان منفعل می‌شود که اقداماتش نه در جهت هدفش، بلکه بر اساس اتفاقاتی است که برایش رخ می‌دهد.
 • داوود مرادیان؛
  رادیکال، معکوسِ کیمیایی!
  مسعود کیمیایی از نسل ریشه‌هاست. دهه نوستالژی‌ها. عرق و قلعه‌نو و رفاقت و فیلم با چاشنی سیگار و یک پک عمیق به وسعت یک نفس رهایی. همین نفس است که گاهی یک سکانس گرم رفاقت در فیلم‌های کیمیایی خلق می‌کند
 • محمدابراهیم خسروی؛
  استانی شده انتخابات مجلس، از توهم تا واقعیت
  تا زمانی که شوراهای محلی در عمل وارد صحنه نشوند نمی توان از آنها انتظار داشت، وقتی نماینده ای را برای امور جزئی شهرستانی درگیر می کنیم انتظار یک وکیل پویا با دید ملی و توسعه مدار را نمی توانیم داشته باشیم.
 • حامد محمودی؛
  چند سوال از جناب صالحی
  قدم نحس بازرسان آژانس بر محیط مقدس دانشگاه های کشور فقط و فقط یادآور از دست دادن عزیز ترین دانشمندان و فرزندان این مرز و بوم بوده و سوال اینجاست که دوباره قرار است کدامیک از دانشمندان این مملکت طعمه بی تدبیری و خودباختگی حضرات در این کشور شود؟!
 • حسین سروقامت؛
  هشت گام اساسی در بهبود فضای اشتغال
  نویسنده در این مجال کوشیده در سالی که به شعار زیبای «حمایت از کالای ایرانی» مزین شده است، هشت گام اساسی در بهبود فضای اشتغال و کسب‌وکار را برشمرده و برخی اقدامات کاربردی را فراروی مخاطبان فرهیخته خویش قرار دهد.
 • محمدهادی اسماعیلی؛
  جاسوسان در نقش بازرسان
  باید مشخص شود که طبق کدام قرارداد ننگین می بایست اطلاعات دانشمندان و فعالیت های علمی دانشگاه هایمان را دراختیاردشمنان قرار دهیم در صورتی که این موضوع خلاف یکی از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی یعنی استقلال است.
 • امیرمهدی بحری؛
  پولی‌شدن آموزش عمومی و قدرت گرفتن طبقه بورژوا
  اعلام همبستگی دانشجویان چند دانشگاه کشور با مبارزات مترقی کارگران و معلمان می‌تواند آغازی برای اتحاد استراتژیک میان زحمتکشان با دانشجویان فرودستی باشد که باید با مبارزه برای عقب راندن طبقه حاکمه از دانشگاه‌ها پشتوانه علمی لازم برای رشد تولید و حل معضلات بنیادین جامعه...
 • مهدی گیوه‌کی؛
  چرا برخی در داخل به دنبال بازی سازش با آمریکا هستند؟!
  عملیات آمریکا در موگادیشو، عملیات آمریکا در گرانادا، عملیات کنترل بر ارتفاعات کره شمالی از جمله مواردی بوده که آمریکا در خارج از خاورمیانه وارد عملیات شده اما نتوانسته به اهداف خود دست یابد و با تحمیل خسارت های فراوان عقب نشینی کرده است.
 • کیانوش بدنکی؛
  رئیس جمهوری که به دار آویخته شد
  این پروژه نیز در سال ۱۳۶۰ هم قرار بود توسط بنی صدر در ایران اجرا شود که انقلابیون بدرستی دست بنی‌صدر را خواندند و در تظاهرات‌ هایی بر‌ علیه او در گوشه و کنار کشور برگزار شد.البته که باز هم نفوذی هایی در ایران هستند که با توجه به موقعیت ویژه ایران نظر به انجام...
 • سعید هادوی؛
  بصیرت افزایی ۹۸
  انتخابات ۹۸ نزدیک است و در این برهه اقتصادی آیا این دولت نیز با رفتارها و صحبت های خود بدنبال منحرف کردن اذهان از سمت دولت به سمت رهبری است؟
 • عباس جمالی؛
  کسر ۴۵ درصد حقوق به بهانه خدمات رفاهی مناسب نیست
  متاسفانه ۴۵ درصد از حقوق تمام دانشجویان به بهانه امکانات رفاهی کسر می‌شود، این در حالی است که همین مساله ابهامات و معضلات زیادی برای دانشجویان به وجود آورده است. به‌طور مثال فرض کنید دانشجویی نمی‌خواهد از غذای دانشگاه استفاده کند، اما براساس این رویه باید هزینه آن را...
 • علی آقنوت؛
  وضعیت پرابهام فعالیت تشکل‌های دانشجویی
  در بسیاری از موارد مخصوصا هزینه‌ها، پاسخی که از مسئولان دریافت می‌کنیم این است که از سازمان مرکزی چیزی در این خصوص به ما اعلام نشده و این باعث ایجاد سوالاتی می‌شود که چرا از سازمان مرکزی هیچ‌گونه استعلامی مبنی‌بر روشن شدن قانون صورت نگرفته است؟ مگر تشکل‌های دانشجویی...
 • اصغر بالسینی؛
  بودجه ۹۸ و چرخه‌های کسب‌وکار سیاسی
  در ساختار قانو‌نگذاری کشور که مطالبات منطقه‌ای و محلی اغلب بر تصمیم‌گیری‌های نمایندگان غلبه دارد، فصل بودجه بهترین زمان برای پیگیری این دسته از مطالبات و نمایشگاه بزرگی از این دسته از مطالبات است خصوصا آنکه در سال ۱۳۹۸ نمایندگان مجلس در معرض انتخاب مجدد قرار می‌گیرند...
 • میلاد جلیل‌زاده؛
  جشنواره «سینما حقیقت» و اجرای کدام ایده؟
  اگر چه استقبال بی‌نظیر مخاطبان از رویدادی مثل «سینماحقیقت»، باعث دلگرمی سینماگران ایرانی در این بازار کساد اقبال نسبت به هنر فیلمسازی شده است، اما به این هم باید توجه داشت که ادامه روندهای یکجانبه‌گرایانه می‌تواند باعث افول استقبال مخاطبان و سرد شدن تنور جشنواره بشود.
 • مریم محبی؛
  نقش دولت و مردم در زمانه تحریم‌ها
  در صد سال گذشته بیش از ۲۰۰ تحریم در دنیا شکل گرفته است که در برخی موارد، کشور تحریم شده با استفاده از روش اقتصاد مقاومتی، از این تهدید برای خود فرصتی ماندگار خلق کرده است.
 • مهدی گیوه‌کی؛
  آمریکا؛ در حال پیشبرد «بازی سازش» در ایران
  بدیهی است جریانی که در قبال برجام مورد خطاب و پرسش صریح افکار عمومی کشور نیز قرار داشت، چون راه حلی برای بازگشت و یا ادامه مسیر نمی‌یافت به سراغ راه سومی برود که از مسیر سازش و مذاکره می‌گذشت.
 • نصرالله داودوندی؛
  ضرورت استقلال جنبش دانشجویی
  با این حال اگر قرار باشد جنبش دانشجویی همچون گذشته صدای دانشگاه و زبان گویای جامعه ی خود باشد باید آسیب ها و نیازهای روز دانشگاه و جامعه را شناسایی و با صدای بلند و به دور از جناح بندی های سیاسی و وابستگی ها فریاد بزند.
 • طاهره نیارکی؛
  این جامه به اندازه هرکس نبریدند
  امروزه اگر حجاب سیاسی نبود در مهد به ظاهر آزادی فرانسه ممنوع نمی شد. اگر بتوان الزام به پوشش زنان را اجبار نامید. نصب چراغ قرمز در چهارراه نیز اجبار است. همانطور که رفتن کودک به دبستان در هفت سالگی اجبار است.
 • محسن عبداللهی خلج؛
  درس اصلی از روز ۱۶ آذر
  سه دانشجوی نامبرده در سال 1332 را شاید بتوان به عنوان نماد اطلاع و عدم بی تفاوتی دانست. دانشجوی مسلمان ایرانی از اتفاقات و رویدادهایی که در پیرامون خود می افتد، نباید غافل باشد. غفلت که جای خود دارد بلکه نباید به آنچه در کشورش و جهان خارج اتفاق می افتد، بی تفاوت باشد.
 • وحید ماجد؛
  تزلزل پایه‌های علمی «موافقتنامه پاریس»
  با توجه به دلایل بروز تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن، دو رویکرد کلی تخفیف و انطباق نسبت به آن وجود دارد. رویکرد انطباق همان پذیرش واقعیت موجود درخصوص غیراقلیم و عدم‌ تاثیرگذاری فعالیت‌ انسانی بر بروز یا جلوگیری از آن است که دلالت بر رفتار منفعلانه دارد. رویکرد تخفیف بر...