گروه های خبری
فرهنگی
آرشیو
باشگاه نویسندگان
 • محمدرضا اکبری‌جور؛
  ستاد فرماندهی مقابله با تحریم‌ها کجاست؟
  باید تمامی بخش‌های کشور نسبت به شرایط موجود، نقش کلیدی خود را ایفا کنند. وقتی دشمنان ما، برای اعمال فشار به کشور عزیزمان ایران، ترکیبی از چهار اصل «یکپارچه‌سازی»، «هوشمندسازی»، «تجمیع ظرفیت‌ها» و «تعمیم تحریم‌ها» را مطرح می‌کنند و پادوان محلی آنان شعار می‌دهند «امروز...
 • سیدعلیرضا ساداتی؛
  متری شیش و نیم، فیلمی دو نیمه‌ای
  متری شیش و نیم مانند فوتبال دو نیمه دارد. دو نیمه کاملا متفاوت. در نیمه اول قهرمان فیلم نقش اول را ایفا می کند. پلیسی شجاع که برای دستگیری سردسته باند توزیع مواد مخدر، از هیچ چیز هراس ندارد و حتی دست رد به رشوه وسوسه انگیز 4 میلیاردی می زند.
 • محمدرضا جهان‌بیگلری؛
  راه کنترل تورم در گذر از تحریم
  لازمه اینکه توازنی در توزیع ثروت در کشور داشته باشیم و میزان نقدینگی را نیز تحت کنترل درآوریم، تصویب قوانینی مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در راستای سرمایه‌گذاری در صنعت زمین و ساختمان است.
 • معین احمدیان؛
  نگاه سوم به فضای مجازی
  اگرچه در بیان رهبری هست مواردی که از فضای مجازی به‌عنوان «مضلات الفتن» (فتنه‌ها و آشوب‌های اغواگر) یاد می‌شود اما هیچ‌گاه در بیانات ایشان، انفعال مقابل این پدیده مهم رسانه‌ای دیده نمی‌شود.
 • امیر نوعی؛
  وظیفه این روزهای رسانه ملی
  پروژه انزوای سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران با تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط آمریکا رقم خورده است و در وضعیتی که مردم ایران درگیر سیل در مناطق مختلف کشور هستند این پروژه با کمک افراد داخل و خارج از کشور در حال انجام است.
 • سارا طلا؛
  امکان گرفتن سلفی در آب فراهم نیست
  انقلاب اسلامی در آغاز دهه پنجم عمر پربرکتش، با شکوه و بالندگی روزافزون رو به جلو در حرکت است، لکن بررسی و ترمیم اعضای آسیب دیده این نهال ۴۰ ساله است که متضمن ادامه این روند رو به جلوست.
 • شایان طالع ماسوله؛
  اعتماد اجتماعی و راه نجات
  وقتی برای اداره و تنظیم جامعه، چنان نظم کهنی در کار نباشد، دولت و حاکمیت موظف است با بسترسازی مناسب و اجازه‌دادن به شکل‌گیری سازمان‌های واقعا مردمی محلی، مردم نهاد، صنفی، انجمن‌ها و...، مشارکت مردم را در اداره جامعه بیشتر کرده و از طرفی دیگر با برانگیختن التفات مردم...
 • ابوالقاسم رحمانی؛
  ایران چشم‌نگران خوزستان
  وضعیت بحرانی سد کرخه هم نگرانی‌هایی را برای مردم خوزستان ایجاد کرده است. پیش از این حمیدرضا لشکری، معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت سد کرخه اظهار کرد: «در حال حاضر میزان ورودی آب به سد کرخه ۲۲۸۷ متر مکعب بر ثانیه و...
 • مریم آخوندی؛
  چند مطالبه دانشجویی از رئیس جدید قوه قضائیه
  در ۴۰ سالی که از عمر انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد همواره نقدها و توصیه‌هایی نسبت به این قوه مطرح شده است و به‌دلیل محور قرار دادن این بیان مقام معظم رهبری که «قوه قضائیه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند» انتظارات بیشتری از این نهاد وجود دارد و مجدانه پیگیری...
 • علی پیروی‌نژاد؛
  جوانان؛ طلایه‌داران آینده‌
  جوانان امروز هستند که باید انقلابی در انقلاب ایجاد کرده، بسیاری ساختارهای کشور را بازسازی کنند، زمین را برای استقبال از حجت خدا آماده کنند و آرمان انقلاب که همان زمینه‌سازی ظهور است را میسر کنند.
 • مرضیه رحیمی؛
  تحلیل مسئله در ظرف زمان
  از این روست که خطابه بیانیه گام دوم انقلاب به ما جوانان، تنها بیان سرفصل‌های عمده سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی و توصیه‌هایی در پیشبرد گام بزرگ دوم انقلاب نیست، بلکه دستور به درست شناختن با فراگیری قدرت تشخیص و تحلیل مسئله در ظرف زمانه است.
 • رضا علی‌پور؛
  پیام امید
  باور حقیقی به عبارت «ما می‌توانیم» و امید به آینده؛ «تدبیر» رهبری در اشاره‌ی توأمان به باور راستین به قابل طی شدن بودن «فاصله‌ی بایدها و واقعیت» در کنار ذکر موارد متعدد از دستاوردهای نظام اسلامی که شاید در ابتدای مسیر غیرقابل دسترس به نظر می‌رسیدند، پیام «امید» به...
 • رضا حسینی؛
  نقش جمهوری اسلامی در تبدل ماهیت نوروز
  مثال دیگر راهپیمایی روز ۲۲ بهمن، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ استحبابی نداشت؛ اما ماهیت این روز با پیروزی انقلاب به کلی تغییر کرد و امروزه نه تنها مستحب بلکه به فتوای برخی مراجع واجب است.
 • فائزه گرجی؛
  حق بیمه؛ تیشه‌ای به ریشه کسب‌وکار
  سازمان تامین اجتماعی نیز یک سازمان عمومی غیر‌دولتی است که رخنه فساد در آن به علت مدیریت ضعیف و وجود قوانین اشتباه روز‌به‌روز، بیشتر می‌شود. حال این سوال ایجاد می‌شود که فساد موجود در سازمان تامین اجتماعی به چه نحوی است؟
 • امیرحسین بابایی؛
  پرشین پارانوئیدیسم
  اما نگارنده بخشی از این پدیده نوظهور در کشورمان را حاصل از آنتروپی حاکم بر رسانه های اجتماعی میداند. جایی که نفرت پراکنی به سان آب خوردن انجام میشود و کک نهاد های قانونی و قضایی هم نمی‌گزد‌.
 • علی یوسفی‌نسب؛
  آتش به اختیاری یک فضیلت یا یک تکنیک؟
  از فردای این سخنرانی واژه آتش به اختیار نقل محافل سیاسی فرهنگی جریان انقلابی شد اما تا کنون کمتر به ابعاد مختلف این دستور پرداخته شده و گاها چنان از این تکنیک یاد می شود که گویی آتش به اختیاری فضیلتی است که جریان حزب اللهی کشور به آن دست یافته است.
 • الهه نیک‌پور؛
  زنان پس از انقلاب
  در شرایطی که تنها ۳۵ درصد زنان ایران، پیش از انقلاب سواد اولیه را داشتند، بصیرت امامین انقلاب و تأکیدشان بر تعلیم و تعلم، باعث فراهم آمدن عرصه برای سواد آموزی آن ها شد و اکنون شاهد رشد حدود ۹۶ درصد از آمار زنان تحصیل کرده هستیم.
 • محمدرضا زمانیان؛
  جوانان دهه هفتاد و هشتادی در چهار دهه انقلاب
  امامی که بار ها بر حفظ اقتدار و عظمت ایران و در هم کوبانیدن غرب و شرق فریاد سر میدهد چه لزومی بر تایید و تصویب قرار داد های همچون برجام و FATF و کرسنت و مواردی مشابه زین قبیل است؟
 • مهدی مافی؛
  فضا به شدت احمقانه!
  رضا دوزاری، قهرمان فیلم در ابتدا به قصد ایجاد یک کاسبی پر‌رونق از ژاپن به ایران بر می‌گردد. اما خیلی سریع تبدیل به یک قهرمان منفعل می‌شود که اقداماتش نه در جهت هدفش، بلکه بر اساس اتفاقاتی است که برایش رخ می‌دهد.
 • داوود مرادیان؛
  رادیکال، معکوسِ کیمیایی!
  مسعود کیمیایی از نسل ریشه‌هاست. دهه نوستالژی‌ها. عرق و قلعه‌نو و رفاقت و فیلم با چاشنی سیگار و یک پک عمیق به وسعت یک نفس رهایی. همین نفس است که گاهی یک سکانس گرم رفاقت در فیلم‌های کیمیایی خلق می‌کند
 • محمدابراهیم خسروی؛
  استانی شده انتخابات مجلس، از توهم تا واقعیت
  تا زمانی که شوراهای محلی در عمل وارد صحنه نشوند نمی توان از آنها انتظار داشت، وقتی نماینده ای را برای امور جزئی شهرستانی درگیر می کنیم انتظار یک وکیل پویا با دید ملی و توسعه مدار را نمی توانیم داشته باشیم.
 • حامد محمودی؛
  چند سوال از جناب صالحی
  قدم نحس بازرسان آژانس بر محیط مقدس دانشگاه های کشور فقط و فقط یادآور از دست دادن عزیز ترین دانشمندان و فرزندان این مرز و بوم بوده و سوال اینجاست که دوباره قرار است کدامیک از دانشمندان این مملکت طعمه بی تدبیری و خودباختگی حضرات در این کشور شود؟!
 • حسین سروقامت؛
  هشت گام اساسی در بهبود فضای اشتغال
  نویسنده در این مجال کوشیده در سالی که به شعار زیبای «حمایت از کالای ایرانی» مزین شده است، هشت گام اساسی در بهبود فضای اشتغال و کسب‌وکار را برشمرده و برخی اقدامات کاربردی را فراروی مخاطبان فرهیخته خویش قرار دهد.
 • محمدهادی اسماعیلی؛
  جاسوسان در نقش بازرسان
  باید مشخص شود که طبق کدام قرارداد ننگین می بایست اطلاعات دانشمندان و فعالیت های علمی دانشگاه هایمان را دراختیاردشمنان قرار دهیم در صورتی که این موضوع خلاف یکی از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی یعنی استقلال است.
 • امیرمهدی بحری؛
  پولی‌شدن آموزش عمومی و قدرت گرفتن طبقه بورژوا
  اعلام همبستگی دانشجویان چند دانشگاه کشور با مبارزات مترقی کارگران و معلمان می‌تواند آغازی برای اتحاد استراتژیک میان زحمتکشان با دانشجویان فرودستی باشد که باید با مبارزه برای عقب راندن طبقه حاکمه از دانشگاه‌ها پشتوانه علمی لازم برای رشد تولید و حل معضلات بنیادین جامعه...
 • مهدی گیوه‌کی؛
  چرا برخی در داخل به دنبال بازی سازش با آمریکا هستند؟!
  عملیات آمریکا در موگادیشو، عملیات آمریکا در گرانادا، عملیات کنترل بر ارتفاعات کره شمالی از جمله مواردی بوده که آمریکا در خارج از خاورمیانه وارد عملیات شده اما نتوانسته به اهداف خود دست یابد و با تحمیل خسارت های فراوان عقب نشینی کرده است.