گروه های خبری
دین و اندیشه
آرشیو
باشگاه نویسندگان
 • مهدی امیری؛
  تعامل مکمل و معنادار اقتصاد و دیپلماسی
  حضور نهادهای دولتی و غیردولتی ترکیه در آفریقا به افزایش تعداد پروژه‌های ساخت‌وساز آن در این قاره منجر شده است. این آمار نشان می‌دهد ترکیه روند تخصیص کمک‌های بشردوستانه به کشورهای دیگر را در یک مسیر بی‌هدف و بی‌نتیجه به پیش نمی‌برد.
 • زهرا ستاری؛
   داستان غم‌انگیز نگاه غرب به زن
  وضعیت فوق در دیگر کشورهای اروپایی، بدتر هست. کشور آلمان، به لحاظ تفاوت جنسیتی در پرداخت حقوق، بدترین وضعیت را دارد؛ به نحوی که نوعاً به زنان با انجام شغل یکسان با مردان، 22 درصد کمتر پرداخت می‌شود.
 • نیما کرمی؛
  در ساعت پنج عصر خبری نیست!
  ساعت پنج عصر که نخستین فیلم مهران مدیری در سینما به شمار می رود، شروعی ناامیدکننده را برای او به همراه داشته است. فروش چشمگیر اولیه را شاید بتوان به پای اسم مهران مدیری یا نخستین تجربه سینمایی او گذاشت اما در هر حال چه بیشتر جلو می رویم از فروش روزهای اولیه خبری نیست.
 • اکبر شهبازی؛
  چرا هیچکس استعفا نمیدهد، آیا بازهم مقصر گاز پیک‌نیکی است؟
  هر اتفاقی هم بیفتد این جماعت همیشه در مسئولیت هستند، صدها نفر هم اگر بمیرند تقصیر ازجای دیگری است، هیچگاه آب از آب تکان نمی‌خورد و شرایط حساس کنونی دست نخورده می ماند و صندلی ها و صندلی سواران سرجای خودشان.
 • علی رمضانی؛
  خودت را برای دیو بعدی آماده کن!
  شاید ساخته محمدرضا خردمندان شاهکار نباشد اما یک اثر خانوادگی ست که به خوبی می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و مانند فیلم‌های آپارتمانی و بعضاً، مقلد از سینمای ابزورد فرانسه، به روایت مأیوس کننده نمی‌پردازد و مانند بعضی، فیلمِ حال به هم زن با چاشنی آروغ روشنفکری!
 • سینا عزیزی
  تطهیر از نوع ابراهیم یزدی
  اما جنس فعالیتهای مبارزاتی نهضت آزادی و دکتر یزدی با جنس فعالیت های جریان انقلاب اسلامی تفاوت ها داشت. که این مسئله مدت کوتاهی بعد از پیروزی انقلاب ،هویدا شد. دکتر یزدی و همفکران وی برخی فاکتورهای جریان انقلابی ، مثل نفرت از شیطان بزرگ و ولایت پذیری را در عمل نداشتند.
 • رامین اسلامی؛
  پیر و پاتالیسم در جمهوری اسلامی
  سخن از «پیر و پاتالیسم» در جمهوری اسلامی، صحبتی است که به اندازۀ عمر نسل دوم و سوم انقلاب قدمت دارد. شروع «پیر و پاتالیسم» در انقلاب را می‌توان با پا گذاشتن جوانان نسل اوّل انقلاب به دوران کهولت سن مقارن دانست.
 • قاسم روانبخش؛
  جای ایرانی‌ها در صفوف مسجدالحرام کم رنگ است!
  فتوای حضرت امام(ره) و همه فقهای امروز این است که در نمازهای اهل سنت در مسجدالحرام و مسجدالنبی شرکت کنیم و خواندن نماز در هتل های مکه و مدینه جایز نیست. امسال بنا به مسائل امنیتی از سوی نماینده ولی امر مسلمین اجازه داده شده که در هتل ها نماز بخوانند.
 • چند کلمه ای به مناسبت روز پزشک
  «اعتماد» را کشف کنیم
  میشود جور دیگر هم به قضیه نگاه کرد ، میشود تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد! از خودمان باید شروع کنیم... میشود از این مشکلات به اتحاد برسیم... اشکالی ندارد در کأرمان از طب های قدیم و جدید هم استفاده کنیم، اشکال ندارد با اخلاق و مهربان باشیم، اشکال ندارد به همراه مریض...
 • محمدسعید ابراهیمی؛
  قدرت سخت، پشتوانه اقتدار نرم
  امروزه اما برخی بدون توجه به لزوم موازنه قدرت نرم و سخت، صرفا بر ابزارهای قدرت نرم از جمله سیاست‌خارجی و مذاکرات دیپلماتیک تاکید می‌نمایند در حالیکه اعمال سیاست خارجی فعال و پویا، تنها در سایه اقتدار سخت حاصل می‌شود.
 • وحید عبدلی؛
  چند کلام حرف با مهدوی کیا
  هنوز هستند عده ای نادان و نفهم که باز هم می گویند چرا باید در سوریه و عراق بجنگیم و هزینه کنیم . بیاییم ورزشگاه بسازیم و فقر را ریشه کن کنیم که صد البته نابودی فقر و ساخت ورزشگاه حرف درستی است .
 • مرتضی دهقان؛
  مدافعان مظلوم حرم؛ مدافعان اسلام و وطن
  چطور می‌شود وقتی فرزندان این ملت در مقابل سگان قلاده پاره کرده سعودی صهیونیستی منطقه درحال کسب عزتمندى و اقتدار و صلابت برای کشور هستند برخی از نمایندگان مجلس در اقدامی ذلیلانه و حقارت آمیز با نماینده زن اتحادیه اروپا عکس سلفی میگیرند.
 • رضا حمزه‌دولابی؛
  کابینه خسته!
  به کارگیری وزرای پیر در کابینه دولت یازدهم اکنون و پس از چهار سال قابل اندازه‌گیری است و ناکارآمدی و کم‌تحرکی برخی وزرا از نتایج عملکرد دولت روشن است. چابک‌سازی و جوان‌کردن دولت دوازدهم که یک خواست فراگیر و عمومی میان مردم تبدیل شده بود با پاسخ منفی رئیس جمهور روبرو...
 • اکبر شهبازی؛
  ژن‌های خوب و آقازاده‌ها صندلی‌ها را رزرو کرده‌اند
  اما درآن‌سوی ماجرا و در زیر سقف کلاس‌های کپر‌نشین و در چهره‌های معصوم کودکان گل‌فروش وکارگرزادگان، ماجرای غمبار تبعیض ادامه دارد. استعدادهای بی گناه فقط «به خاطر نداشتن» محروم می‌شوند، از همه شغل و آینده‌ای که شب‌های کودکی خوابش را می‌دیدند.
 • میلاد صالحی؛
  خواهر‌سلفی و مادربرجام
  هر دو حقارت محض هست هم برجام و هم سلفی با موگرینی،اما تحمل برجام سخت هست همانطور که تحمل این سلفی ها سخت است؛ ،مطمئنا احساسات همه مردم ایران با مشاهده این عکس ها جریحه دار شد
 • عباسعلی رهبر؛
  وقت عمل به وعده‌هاست
  مردم‌سالاری دینی یکی از موضوعات مهم در اندیشه سیاسی اسلام است. در قرآن و سنت نیز تاکیدات بسیاری بر حفظ نظر مردم داریم. جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی و منطقه سالیان سال مورد توجه کشورهای بزرگ دنیا بوده است.
 • رضا علی‌پور؛
  با آینده سازان‌کشورمان چه می‌کنیم؟
  دانش‌آموزان با شرکت در ماراتنی به اسم کنکور، باید برای همیشه با نظام آموزش و پرورش خداحافظی کنند. در این میان آنچه شایسته توجه است اینکه این دانش‌آموزان در طول 12 سال تحصیل در مدرسه چه چیزی کسب کرده‌اند و چه بهره‌ای از اکتسابات این دوران می‌برند؟
 • محمدمهدی نوریه
  کوله‌اش را زمین بگذار
  در همین راستا وزیر کار خبر از اعتباری میلیاردی برای حمایت از کولبرها داده است. تلاش دولت برای ایجاد چتر حمایتی گسترده برای اقشار محروم جامعه یکی از اهداف دولت و غیرقابل چشم‌پوشی است اما واقعیت‌های پنهان این‌گونه طرح‌ها به مانند مثال معروف ماهی و ماهی‌گیری است.
 • رضا باقری‌پور؛
  اصول گرایی و آسیب های آن، نواصولگرایی و الزاماتش
  سر فصل ها و عناوین متعددی را در رابطه با کژکارکرد و نارسائی های اصولگرایی میتوان برشمرد؛ و از آنجا که پرداختن به همه و یا تعدادی از آن موارد در گنجایش این مقال نیست به یکی از مهم ترین سرفصل ها از دیدگاه نگارنده پرداخته خواهد شد.
 • رضا حمزه دولابی؛
  کابینه ی فرمایشی
  زمان زیادی به معرفی اعضای کابینه جدید نمانده و در این میان اخباری از رفتن وزیران نفت، اقتصاد، صنعت، ارتباطات، ارشاد و علوم و ماندن چهره‌هایی چون ظریف، علوی و رحمانی فضلی منتشر شده، از حضور زنان نیز خبر چندانی نیست.
 • محمد باقری‌نیا؛
  مزایای پرحرفی سایبری!
  فواید شبکه‌های اجتماعی یا به عبارت کلی‌تر مزایای استفاده از فضای سایبری بر کسی پوشیده نیست و در اینجا فارغ از مزایای بسیار زیادی که همین شبکه‌های اجتماعی در صورت استفاده صحیح و اصولی برای کاربران دارد تنها به مقوله فرهنگ استفاده از این ابزار و مقوله پرحرفی سایبری...
 • مصطفی آب‌روشن؛
  پاسخگویی به نیاز جنسی، ضرورتی اجتماعی
  در واقع ذائقه‌های جنسی افراد را وادار می‌کند که در قالب عشق‌های دروغین در ارتباط قرار بگیرند و به این طریق به خلأهای جنسی‌شان پاسخ مثبت بدهند که اپیدمی شدن این الگوی رفتاری دروغین و فریبنده، آسیب‌های روحی و روانی فراوانی را به زنان و دختران جامعه تحمیل کرده است.
 • علیرضا خرم‌روز؛
  نبرد رسانه‌ای جمهوری اسلامی ، ظرفیت‌ها و الزام‌ها
  جنگ رسانه ای از جمله مقولاتی است که از مطرح شدن آن در سطح روابط بین الملل ، زمان زیادی نمی گذرد . استفاده از رسانه ها در تضعیف کشور هدف و بهره گیری از توان و ظرفیت آنها به منظور دفاع از منافع ملی ، بنیادی ترین تعریف جنگ رسانه ای است .
 • علیرضا سلطانی؛
  دیگر چه اتفاقی باید بیفتد؟
  تا قیامت هم با آمریکا مذاکره کنیم نتیجه ای ندارد. ملت ما را تحریم میکند و در مقابل از سران فتنه حمایت میکند. ملت ما را تحریم میکند و در مقابل بودجه های هنگفتی را برای حمایت از منافقین و تروریسم تصویب میکند.
 • طاهره میرساردو
  راهکارهای مواجهه با کودکان کار
  ضرورت دارد متولیان امر با حساسیت و دقت لازم و با استفاده از محققان حوزه مسائل اجتماعی علل این معضل را شناسایی و راهکارهای مناسب جهت برون‌رفت از این مشکل را ارائه کنند و به کار گیرند. رونق اقتصادی و افزایش نرخ اشتغال می‌تواند شرایط بد اقتصادی خانواده‌ها را سامان داده...
 • ولی‌الله صادقی؛
  جنبش اعـدام ‌زدایی در ایـــران
  براساس این تحول قانونی، رویه قضایی در چهار سال اخیر شاهد استناد قابل توجه قضات به این ماده و ارجاع موضوعات به پزشک قانونی و عدم صدور حکم اعدام نوجوانان با دریافت کمترین شبهه در درک ماهیت یا حرمت جرم بوده‌‌‌ است.