گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • علی خضریان
  شاه کلید حل مسائل کلیدی
  مجلس یازدهم در صورتی می‌تواند در مسیر موفقیت و حل مسایل کلیدی کشور گام های موثری بردارد که با خوب ماندن و در کنار مردم ماندن بتواند ظرفیت های معنوی جامعه را به خدمت بگیرد و مشکلات کشور را نه تنها در تعامل با دولتمردان که با کمک عموم جامعه برطرف کند.
 • مسعود براتی
  تأملی بر قرارداد ایران و چین
  احتمالا برای چین خوب خواهد بود که ایران یک تامین کننده صرف انرژی باقی بماند و این نقطه اصلی تعارض منافع ملی ایران و چین خواهد بود.
 • علیرضا تسلیمی
  ۳ پرده متفاوت از مواجهه جریان دانشجویی و قدرت
  چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل می‌گذرد. این چهار دهه پرفرازونشیب و البته پرحاصل برای کشور برکاتی در دانشگاه‌ها و به‌خصوص جنبش دانشجویی داشته است. دانشگاه‌ها دیگر شاهد تشکل‌های فرمایشی و راه‌بازکن احزاب سیاسی نیستند.
 • معین رضیئی
  عبرت نگرفتن از ۱۸ تیر زمینه‌ساز ظهور تشکل‌های دولت‌ساخته
  تا جو مجلس و جامعه را تحت‌تاثیر قرار دهد اما انصاری با درک درست از خطرناک بودن ماجرا مسئولیت این کار را نمی‌پذیرد و حجاریان به سراغ استاد قدیمی خود سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها صاحب‌امتیاز روزنامه سلام می‌رود.
 • حمزه دستیار
  عدالتخواهی ساختارمند در مقابل بدل عدالتخواهی
  عده‌ای محافظه کار که خود، هیچ کاری انجام نمی‌دهند، خطاب به عدالتخواه‌هان از هر قشر و صنف و گروهی که باشند؛ تندرو و جوگیر می‌گویند و با برچسب زنی‌های متعدد سعی در ساکت کردن این قشر را دارند در حالیکه عَلم عدالتخواهی صحیح در هر سطحی که باشد چون خدمت به تبلیغ فرهنگ...
 • وحید جلیلی
  چند خط برای خوئینی‌ها
  جماعتی که امضایشان پای نامه است؛ معتقد بودند فارغ از زندگی دینی ِفردی، با "دانسته‌هایی از مبادی غیرمتعارف" نمی توان حکمرانی درستی داشت. منظور آنها از دانسته هایی از مبادی غیر متعارف، ایمان به محاسباتی در عالم بود که حقایقی مثل خدا وقرآن و نبوت و امامت را...
 • پرویز امینی
  رادیکالیزم؛ لکنت در استدلال و بن‌بست در سیاست‌ورزی
  به لحاظ متدولوژیک، اشکال نوشتار جناب خویینی‌ها این است که ادعایی کلی و بدون استدلال کرده است و بنابراین به سادگی و با شواهد خیلی آشکار قابل نقض است. مثلاً الان فهرست مشکلات کنونی را می‌توان در دلار بیست هزار تومانی، سکه هشت‌ونیم میلیونی، متوسط قیمت مسکن متری بیست...
 • سیدمحمد مهدی توسلی
  حالا که وضع نارضایتی مردم از عملکرد اصلاح طلبان به اوج خود رسیده که رئیس شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارزِ موسوی خوئینی‌ها اعتراف می‌کند دیگر مردم به ما رای نمی‌دهند کاری می‌کند که مرد پشتِ پشتِ پرده اصلاحات بیرون بیایید و سعی کند از رویکرد فرار رو به جلو استفاده کند...
 • سید فرشید جعفری
  با عنایت به اینکه ایالات متحده به ترغیب و تشویق همه‌ی دولت های جهان برای اعمال تحریم علیه ج.ا.ایران پرداخت ،لازم بود که دایرهی مقاومت از سطح منطقه فراتر رود و بعد جهانی به خود بگیرد .از این رو مرحله سوم مقاومت با اعزام نفتکش های ج.ا.ایران به منطقه ی کارائیب و مشخصا...
 • محمدعلی رحیمی نژاد
  آخرین پازل اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم‌ها
  انجام شفافیت تجاری گمرکات کشور و تبادل اطلاعات به اتحادیه اروپا، آخرین گام برای فشار اقتصادی به کشور است، هر چند توافقات اولیه براساس برجام شکل گرفته اما پس از خروج آمریکا از برجام و حتی قطعنامه اخیر شورای حکام علیه جمهوری اسلامی ایران پس از 8 سال اطلاعی از جزئیات...
 • علی خضریان
  متاسفانه امروز جامعه ما به دلیل نقصان‌های موجود در مسیر شفافیت از یک فساد ساختاری رنج می‌برد؛ فساد ساختاری البته تا تبدیل شدن به فساد سیستماتیک که شاخصه‌اش غیرقابل اصلاح بودن آن است، متفاوت می‌باشد. اما باید به این امر توجه داشت که در فساد ساختاری، برخی ساختارها...
 • سیدمهدی حاجی آبادی
  مجلس از آیت و بنی‌صدر تا تاجگردون و قالیباف
  این مجلس با این سطح از شعارزدگی و این سطح رفتارهای شتاب زده مجلس نگران کننده ای هست. هم از جهت اتفاقاتی که در این 4 سال رخ خواهد داد و هم از این جهت که دائم می گویند انقلابی هستیم و با رفتارهای شتاب زده به وجهه جریان انقلابی هم آسیب وارد می کنند. باید نگران بود.
 • محمد ابراهیم خسروی
  لیبرالیسم آمریکایی در اغما
  توّهم دموکراسی تمام چیزی است که وجود دارد. رسانه های آزاد که اعتراضات را ۲۴ ساعت پوشش می‌دهند، مطبوعات آزاد، نمایندگانی به ظاهر قدرتمند که بر همه چیز نظارت جدی دارند و صندوق های رای، اما برای چه کسانی و در جهت منافع چه طبقه ای؟!
 • حمیدرضا معروف خانی
  ونزوئلا و واقعیت تاریخی
  ما باید بتوانیم اقتدار با عزت را تثبیت کنیم و در این میان نقش دولت بسیار مهم است، اما صدایی که از بعضی از مسئولان که متاسفانه هنوز آمریکا را ابرقدرت و تعیین کننده مناسبات منطقه خیال می کنند، می شنویم احساس می‌شود که مقامات آمریکایی در حال سخن گفتن هستند!
 • محمدرضا محمدی
  تحول اساسی در ۲ بازوی تقنینی و نظارتی مجلس
  اما اگر مجلس خوبی نداشته باشیم، حتی اگر دولت قصد کارکردن نیز داشته باشد، شاهد نوعی ازهم‌گسیختگی فعالیت‌ها در دستگاه‌های مختلف خواهیم بود. در اصل دو بال تقنینی و نظارتی مجلس بسیار اثرگذار است، اما در سال‌های گذشته در حوزه تقنینی با پدیده تورم قانونی مواجه هستیم.
 • دانشور خدابنده‌لو
  نمایندگان مجلس مردم را از تنگناهای معیشتی نجات دهند
  نمایندگان باید مردم را از تنگناهای معیشتی نجات دهند و با برداشتن قوانین و موانع زاید درجهت بهبود اوضاع اقتصادی تلاش کنند. در بعد نظارتی هم مجلس مسئولیت بزرگی دارد که می‌تواند درجهت کنترل و ریل‌گذار دولت اقدام و دولت را با قانون تنظیم کند و مانع انحراف مسئولان شود.
 • فرزاد جهان‌بین
  مدیریت رهبر انقلاب در کرونا
  در حالی که رئیس جمهور خود را باخته بود و عملا وزیر بهداشت، زیر بار رفته بود، دستور و حمایت رهبری در خصوص ریاست رئیس جمهور به ستاد ملی کرونا، ایشان و ظرفیت دولت را پای کار آورد.
 • مهدی طرفی
  غیزانیه، آبروی همه ماست
  منطقه غیزانیه با وجود ذخایر نفتی بسیار، آب ندارد و مردم سهم یک درصدی از بودجه نفت را مطالبه نمی‌کنند. مردم منطقه سهمی از حقوق خود را مطالبه می‌کنند که به بهترین شکل در بسیاری از مناطق مرفه‌نشین کشور ارائه می‌شود.
 • مجتبی مرادی
  تحلیلی بر سه گانه واقعیت‌های جهش تولید، کرونا و تحریم
  در کنار این سیاست‌ها، دولت در زمینه افزایش مهلت به صاحبان چک‌های برگشتی، تعویق اقساط برخی از تسهیلات بانکی، تعویق پرداخت حق بیمه‌ها توسط کارفرمایان و همچنین تعویق پرداخت مالیات اقدامات مناسبی انجام داده است.
 • اکبر بهاری
  غیزانیه؛ توسعه بدون پیوست عدالت
  توسعه بدون پیوست عدالت سبب شد چاهای نفت بر جان انسانهای جنگ زده تقدم یافته و لوله‌ های نفت روز به روز به حلقوم سیری ناپذیر نظام سرمایه داری مرکز محور سرازیر شود . مطالبه مردم پابرهنه و کوخ نشین صاحب انقلاب به فراموشی سپرده شود.
 • محمد رضایتی
  غیزانیه و نقش جدید تشکل‌های دانشجویی
  یک گام روبه‌جلو در این حوادث این است که گروه‌های مردمی و به‌خصوص تشکل‌های دانشجویی در سال‌های اخیر برای خود نقش تعیین و تعریف کرده‌اند؛ ‌یعنی فراتر از صدور بیانیه و مصاحبه پای در میدان عمل گذاشته و نتایج خوبی هم گرفته‌اند.
 • ابوالقاسم رحمانی
  نان زعفرانیه و آب غیزانیه
  سال 83: آغاز مشکلات آب منطقه غیزانیه در سال 83 و پس از شکست طرح آبرسانی در این سال بود. این طرح بعد از حدود 6 ماه از انجام و آغاز با شکستگی لوله و... مواجه شد و همین ماجرا غیزانیه را برای سال‌ها دچار مشکلات کمبود آب کرد.
 • مهدی امامقلی
  نظارت استصوابی؛ مانع هرج‌ومرج‌طلبی اصلاح‌طلبان
  شورای نگهبان هم در نظریه تفسیری خود (1/3/1370)، نظارت موضوع اصل 99 را از نوع استصوابی دانسته و‌اشعار می‌دارد: «نظارت مذکور در اصل 99 قانون اساسی، استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات ازجمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها می‌شود.»
 • دانیال داوودی
  قصه‌ی بازار بورس
  البته الان نه بورس به طور کامل داره به تحقق هدف (رشد تولید) کمک می‌کنه و نه طور کامل تبدیل شده به یک قمارخانه. یک نقطه‌ای در وسط طیف ایستاده. بنابراین در سطح کلان باید اقداماتی انجام بشه که هر چه بیشتر، ظرفیت این بازار به خدمت تولید گرفته بشه.
 • ابوالفضل مظاهری
  تحلیلی بر ۹ هزار کلمه دانشجویان مقابل رهبری
  یاد سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی هم در دیدار روز گذشته جاری بود. نمایندگان دانشجویان در دیدار اخیر، بیش از 10مرتبه به خدمات ارزنده و نقش بی‌بدیل او در سال‌های خدمت جمهوری اسلامی یاد کردند.
 • مهدی خطیب‌دماوندی
  چرایی اهمیت دیدار دانشجویان با رهبری
  درحالی‌که بسیاری از مسئولان کشور با سوءاستفاده از مفهوم مصلحت عمومی و با گفتن این جمله که «پرداختن به فلان مساله به مصلحت کشور نیست!» از انجام وظایف‌شان سر باز می‌زنند، یکی از نقاط قوت دیدار دیروز مرزبندی صحیح تشکل‌های دانشجویی با مصلحت‌اندیشی و واقع‌گرایی بود.
 • تورهای مسافرتی آفری