گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • صادق امامی
  مردم؛ سوخت موشک مقاومت عراق
  دیروز عراق شاهد بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین تظاهرات تاریخ سرزمینش بود. این سرزمین که به پراکندگی نظرات و اجتماع ساکنانش معروف است، هیچ‌گاه شاهد توافق این تعداد از مردم پیرامون یک موضوع نبوده است. این حضور پررنگ‌ترین جمعیت در جهان عرب نیز هست و تاکنون پایتخت یا شهر...
 • ابوالفضل مظاهری
  تشکل‌های دولت سا خته و تکرار تاریخ
  زمانی که به‌نوعی خفقان سیاسی حاکم، عرصه را برای منتقدان دولت تنگ کرده بود، مجموعه‌ای با استفاده از اختلاف‌های وقت دفتر تحکیم و البته با حمایت‌های مستقیم دولت سازندگی توانست جای پای خود را در دانشگاه‌ها محکم کند و با انتشار «پیام دانشجوی بسیجی» به تئوریزه‌کردن و...
 • امیررضا آل حبیب
  انتخابات و فقر مسئله حکمرانی
  حتی این وضعیت بعرنج نیز تغییری در الگوی انتخاباتی این جریان ها ایجاد نکرده است و حتی مبتذل تر شده است. اگر جریانی در گذشته با نوستالژی عبای شکلاتی برای خود موقعیت سیاسی خلق می کرد، اینک جریان رقیب نیز از مسائل کم ارزشی که به عنوان ولایتمداری دریافت کرده است، پرده...
 • محمد رضایتی
  برنامه‌های ضبطی و محک‌آزادی بیان
  نشانه مهم این تغییر وضع به نفع جمهوری اسلامی، عقب‌نشینی آشکار ترامپ پس از سیلی در عین‌الاسد بود. او که از هدف قرار دادن 52 نقطه فرهنگی در ایران گفته بود، عاجزانه از تعامل و صلح سخن می‌گفت؛ تغییر موازنه‌ای که اگر آن تشییع میلیونی رخ نمی‌داد، محاسبات طرف آمریکایی را...
 • فرزاد جهان‌بین
  نحوه مواجهه قرآن با خطای انسانی
  در یکی از سریه ها، سپاهیان پیامبر اسلام، به گمان اینکه در آخر ماه جمادی الثانی هستند، با یکی از کاروانها درگیر شدند و افرادی را کشتند، غافل از اینکه آنروز، روز اول ماه رجب یعنی ماه حرام بوده و جنگ در ماه حرام، گناه کبیره به حساب می آید و خلاف رویه و عرف بین القبایلی...
 • علی نادری
  برای جهان آرا، در رثای مخاطب انقلابی تلویزیون
  اما در کنار کنترل رسانه ملی با تاسیس ماشین تولید گزارش، تیم رسانه ای دولت چهار تلویزیون فارسی زبان را در کنار خود می بیند که با بودجه های میلیون پوندی، به جناحی ترین وجه ممکن از آنها و سیاستهایشان شبانه روز دفاع کرده و مشغول ترویج این سیاست ها هستند. پس چهار بر صفر جلو!
 • امیررضا آل‌حبیب
  صلح خونین در بازگشت ویگان ؟؟
  در کنفرانس صلح مونیخ دو دیدگاه وجود داشت که انقلابیون و کمونیست ها معتقد به مقاومت و تقویت کشور در برابر نازی ها بودند، اما طرفداران دالادیه و چمبرلن خواهان حل و فصل بر مبنای مذاکره بودند تا بهانه دست آلمان ندهند.
 • محسن مقصودی
  ما بی‌خبریم و منتظر!
  عجیب است که در شرایط جنگ تمام عیار رسانه ای دشمن، رسانه ملی تعدادی از برنامه های مهم انقلابی و روشنگرانه خود را این چنین به محاق می برد!
 • رضا تقی‌پور
  انصراف از جشنواره فجر و یک نکته
  صد البته با توجه به اتفاق مذکور از طرف فیلمسازان مبنی بر انصراف و بیرون کشیدن فیلمهایشان از جشنواره فیلم فجر امسال عده‌ای از تماشاچیان جشنواره نیز که با این فیلمسازان همفکر و همسو هستند به تبع آن‌ها جشنواره را به اصطلاح تحریم می‌کنند و از حضور در آن امتناع می‌ورزند.
 • محمد ایمانی
  فقط روحانی بلد است
  -توافقی را امضا کند که ظرف دو ماه، 95 درصد برنامه هسته ای را واگذار یا نابود کند و چهار سال بعد را دنبال نقد کردن وعده های نسیه دشمن بدود؛ آخر سر هم طلبکار باشد که چه می دانید چه توافق با شکوهی کردیم و ... این منم طاووس علیّین شده.
 • محمدرضا کردلو
  حرف حساب حسینی
  گزاره زننده ترانه علیدوستی البته تنها واکنش شتابزده این روزها نبود و تعدادی دیگر از هنرمندان نیز به واکنش‌های احساسی دست زدند که شاید چهره‌های سرشناس در میان آنان فراوان نباشد اما در یک دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند و طیفی از نظرات متفاوت را شامل می‌شوند.
 • حمزه دستیار
  خطبه مقاومت
  نکته ناب دیگر این سخنرانی نوع تحلیل از مسائل در این ایام است، عده ای از جماعت حتی حزب اللهی حمله به عین الاسد را کم و یا ضعیف می دانستند(یم)، رهبری در این مورد تحلیل ها با نگاهی مادی و خط کش های غیرالهی را غلط می دانند و به ابعاد فرا عددی و کیفی(الهی) توصیه می کنند.
 • سیدامیر سیاح
  بگذارید قوی شویم!
  دوگان‌سازی جدید آقای روحانی به قدری دور از واقعیت بود که اقتصاددانان کثیری از طیف‌های متنوع فکری به آن واکنش نشان دادند و با یادآوری اشتباهات فاحش اقتصادی دولت طی شش سال اخیر، به رئیس جمهور نشان دادند که دیگر نمی تواند مشکلات اقتصادی را گردن دیگران اعم از خارجی و...
 • کمیل نقی‌پور
  ۶ نکته درباره چکاندن مکانیسم ماشه توسط اروپا
  باطل‌السحر نقشه ترامپ که اروپایی‌ها در مقطع فعلی مجری آن شده‌اند حذف گزینه مذاکره با آمریکا به صورت قطعی است؛ موضوعی که مقامات دولتی باید به صراحت به آن اشاره کنند و علاوه بر تاکید زبانی، در عمل نیز از رفتارها یا پیغام‌هایی که طرف مقابل احساس کند ایرانی‌ها به دنبال...
 • محمد علی‌بیگی
  نظری بر بلند نظری حاج قاسم
  از همین‌جاست که خطر کردن هست و واجد معنی است. در خطر است که «جان» به ترس و لرز می‌افتد. این تجلی، یعنی تجلی ذاتی، با مرگ ممکن می‌شود و اقتضای «صعقه موسوی» دارد.
 • مهدی محمدی
  چند سوال از رییس جمهور درباره هواپیمای اوکراینی
  سخنان امروز آقای روحانی درباره هواپیمای اوکراینی برای من غیرمنتظره نبود. مثل همیشه می دانستم که به زودی سمت طرف خارجی خواهد ایستاد و با همان ادبیاتی سخن خواهد گفت که آنها در این روزها سخن گفته اند.
 • سیدسجاد موسوی
  چرا خودزنی می‌کنی مرد مومن؟!
  اگر لاشخورها آلزایمر گرفته‌اند، ما مردم که یادمان هست ماجرای نیم روز خرداد96 و ترقه‌بازی تفاله‌های داعش در ساختمان مجلس را. یادمان هست که قول انتقام دادی و در کمتر از دوهفته با قیام و ذوالفقار حساب تکفیری‌ها را کف دست‌شان گذاشتی.
 • سیدوحید هاشمی
  تبعات خطرناک یک حادثه
  این بسیار مهم است که در این پرونده نظامی معلوم شود اپراتور پدافند طی چه فرایندی هواپیمای مسافری را بر خلاف سیگنالهای پرواز مسافری، پرنده متخاصم تشخیص داده و چرا نتوانسته از طریق خطوط تماس داخلی نظامی، کسب تایید نهایی و سپس شلیک کند.
 • محمدمهدی محمودی
  چند نکته درباره اتفاقات اخیر
  صحبت های سردار حاجی‌زاده البته صادقانه و موثر بود اما مردم هنوز داغ دارند. عوامل این اشتباه مرگبار باید محاکمه شوند. رسانه ها باید در تسکین این درد ملت، یار آنان باشند. از آن مهم تر، مسئله اصلی نباید فراموش شود. ما، داغدار هموطنانمان در این حادثه‌ایم اما همچنان تهدید...
 • مصطفی ساجدی
  این درد مشترک
  درباره ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی، تحلیلی غلط ارائه دادم که به دلیل دیتای غلطی بود که این روزها از منابع رسمی دریافت می‌کردم؛ از همین بابت عذرخواهی می‌کنم و شرمنده‌ام. تلاش من برای رسیدن روایت درست(بر مبنای برداشتم از ماجرا) به معنی بی‌تفاوت بودن نبود
 • فاطمه قنبری
  زینب و زینبی‌های مقاومت
  شیر زنان جامعه اسلامی چهل سال است که پا به پای مردان جامعه ایستاده اند و سمبل رشادت و عزت زن در جهان بی عزت ها شده اند، زینب سلیمانی شاید یک شخص باشد اما زینب یک گفتمان یک الگو و یک نماد عظیم از مقاومت، روشنگری و رشادت است.
 • ابوالفضل مظاهری
  به نام خدای قاسم
  حاج قاسم! باور کن که من و هم‌نسلی‌هایم به تو حسودی می‌کنیم و دلمان می‌خواست همه عمرمان را بدهیم تا دوباره صدایت را بشنویم! ما هنوز حتی پس از سیلی به دشمن، با رفتنت کنار نیامدیم! برای ما زمینی‌ها دعا کن! سردار فراموش‌مان نکن!
 • سیدمحمدباقر ملائک
  شاید باور نکنید، ولی مهم نیست
  نه اینکه بخواهم بگویم که ایراد فنی در موتور بهتر از برخورد موشک است؛ چون درک بهتری از زندگی به دست می‌دهد. نه اینطور نیست. اشتباه انسانی انواع مختلفی ندارد. اشتباه، اشتباه است. پس این بار چه فرقی دارد که باید در مورد آن نوشت.
 • کیانوش بدنکی
  انتخابات را نبازیم!
  خُب حالا ما چه می‌کنیم؛ مشخص خواهد شد ولی نباید از یاد ببریم که؛ ما به عنوان مسلمین(مومنین) قرار است با خدا معامله کنیم و خدای ناکرده این بازی را به نفس نبازیم و همه‌ی اینان گذراست...
 • علی خضریان
  سیلی ایران عملیات روانی دشمن!
  در خصوص اصابت موشک‌های ایران به پایگاه عین الاسد نیز موضوع انقدر واضح است که اصل خبر را پنتاگون نیز رسما تایید کرده است. پایگاه عین الاسد هم که قطعا خالی نبوده، این را هم خودشان می‌گویند و همه می‌دانند.
 • سعید درویشی
  عصر جدید در غرب آسیا
  پس انتقام سخت دقیقا به چه معنا است؟ بزرگترین امتیاز ایران در فضای فعلی، فشار به افکار عمومی آمریکا طی چند ماه آینده است. تهدید مداوم، تاثیرگذاری غیرمستقیم بر بازارهای جهانی و در نهایت مهره بازی با جریان انرژی از الزامات این فشار است.