گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • محمدرضا کردلو
  هشتگ‌ها؛ پیشوایان فضای مجازی
  علاقه یا نفرت؛ این دو از عناصر اصلی قوت و ضعف کمپین ها هستند. دنبال کنندگان با به اشتراک گذارن مطالب افراد پیشوای مجازی، اتفاقی را رقم می زنند که می توان از واژه انگلیسی «کمپین» برای آنها استفاده کرد. کمپین هایی که با «هشتگ» معرفی می شوند.
 • ابوالفضل محرمی
  با سطحی‌نگری منویات رهبری را به محاق نبریم!
  رهبری فرمودند گفتمان مقاومت را تبلیغ کنید ولی نفرمودند تمام کارتان را تعطیل کنید.مگر رهبری چند سال پیش نفرمودند حرف من به جماعت دانشجو این است که برود مباحث تمدنی را پیگیری کند چرا آن موقع رگ گردن کلفت نکردید.
 • سینا کلهر
  پیامدهای کمپین تحریم اسنپ در سیاست فرهنگی
  برای نخستین بار به جای این که نیروهای رسمی و حکومتی در خط مقدم فعالیت و اقدام فرهنگی باشند و حرف از برخورد پلیس و قوه قضاییه یا هشدار امامان جمعه و تبلیغات تلویزیون باشد، نیروهای غیر رسمی و مردمی در پیشانی یک فعالیت فرهنگی حضور دارند که به جای "مجازات سخت(گرفتن...
 • میلاد عبدی
  نگاهی به نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب
  این همه تاکید ایشان نسبت به جوانان در بیانیه و سخنرانی هایشان بیانگر آن است که به جوانان باید به معنای واقعی کلمه اعتماد شود و میدان را برای حضور آن ها فراهم کرد. به طوری که خود معظم له در انتصابات اخیرشان این اصل را مورد توجه قراردادند و از ظرفیت جوانان بهره بردند.
 • محمدمحسن راحمی‌
  دست چپ در آستین راست اپوزیسیون
  چرا در شرایط فعلی «چپ»‌های دانشگاه تهران به سراغ «مقابله با حجاب اجباری» رفتند؟ مطالبه‌ای که اساسا بیش آنکه در گفتمان چپ معنا پیدا کند، از جنس مطالبات لیبرال، یا همان دست راستی و به‌ عبارتی «بورژوایی» است.
 • محمد اکبرپور
  اسنپ و قانون‌هایی که نادیده گرفته می‌شود
  حال سوال این اینجاست که با وجود نقض قوانین جرایم رایانه‌ای توسط کاربر مسافر و پخش اطلاعات شخصی و محرمانه راننده اسنپ، دادستانی با این موضوع چه برخوردی خواهد داشت؟
 • ابوالفضل مظاهری
  صدای پای رادیکالیسم اصلاح‌طلبانه در دانشگاه‌ها
  حال و روز کنونی دولت دوازدهم و در آستانه دو سالگی، آشفته‌تر از آن است که توان پاسخ به مطالبات دانشجویان حتی با زبانی تند و شکلی رادیکال را داشته باشد و شاید همین نکته هم باعث شده مردم در دومین سالگرد پیروزی حسن روحانی، روزشمار پایان دولت را آغاز کنند.
 • حمزه دستیار
  نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی فضا را امنیتی جلوه می‌دهند
  در پایان آنچه در درون دانشگاه و بیرون از دانشگاه بر دانشگاه فشار وارد می‌کند و فضا را امنیتی جلوه می‌دهد، نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی هستند و اگر قرار است کسی پاسخگو باشد دولت یازدهم و دوازدهم است.
 • سارا عاقلی
  روسای دانشگاه‌ها در امنیتی‌شدن فضا سهیم هستند
  برای باز کردن فضای آزاد‌اندیشی در دانشگاه چه فعالیت‌هایی کرده‌اید؟ چه کسی باید این فضا را تغییر دهد؟ می‌خواهید دانشجو این فضا را بشکند و رئیس دانشگاه هم کرسی آزاد‌اندیشی برگزار کند!
 • دانیال یادگاری
  دولت حاضر نیست جریان دانشجویی فعال شود
  سوال اصلی این است که اگر دستگاه‌های امنیتی اجازه نمی‌دهند دانشگاه برنامه‌های مبانی انقلاب و ارزش‌های دینی را دنبال کند، چگونه اجازه می‌دهند بسیاری از سخنرانان و برنامه‌هایی که با مبانی فرهنگی در تضاد هستند و جشن‌هایی که با مبانی ارزشی همخوانی ندارد در دانشگاه‌ها...
 • عارف توانگر
  احساس نارضایتی دانشجویان از حمایت‌های وزارت علوم
  از نگاه ما نیز کرسی‌های آزاد‌اندیشی روش مطلوبی در بیان مطالبات است ولی همین برخوردها باعث کانالیزه شدن و گرفتن نتایج نامطلوب می‌شود. اگر فضای دانشجویی قانع نشود که بیان نظرات عواقبی نداشته باشد، نمی‌شود امیدی به پویایی کرسی‌ها داشت.
 • محمدرضا کردلو
  جنبش وال استریت، اسنپ و in time
  پاسخ ها در نظام بازار از پیش مشخص است، البته نظام سرمایه داری مرزهای اخلاقی مشخصی دارد اما خط قرمزی جز حفظ نظام سرمایه داری ندارد. به عبارت دیگر حفظ نظام سرمایه داری از اوجب واجبات است چرا که پای «پول» در میان است. فیلم ( time) را اگر دیده باشید اینجای حرف بنده را...
 • صادق امامی
  اتحاد ضدهژمون مسکو و پکن
  اصلی‌ترین اقدام مشترک دو کشور را بتوان تصمیم مسکو و پکن برای کنار گذاشتن دلار از تجارت بین دو کشور قلمداد کرد. استفاده زورگویانه آمریکا از تحریم‌ها و به‌خصوص استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای جنگ اقتصادی با رقبای تجاری، متحدان آمریکا را نیز به این نتیجه رسانده که از...
 • دانیال داوودی
  اقتصاد در گام اول انقلاب
  در مقابل، اینکه برخی از مخاطبان، این حرف‌ها رو قبول نمی‌کنند عجیبه که سعی می‌کنم به زودی در پستی مستقل با بررسی رفتار رسانه‌ای مثل BBC فارسی، توضیح بدم که چرا برخی در مورد بهبود معیشت در چهل سال نخست جمهوری اسلامی اشتباه می‌کنند.
 • علی خضریان
  روش‌شناسی امام خمینی(ره) برای تحقق گام دوم انقلاب
  امام راحل از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی جهت افزایش مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی، سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و مردمی از قبیل جهاد سازندگی و بسیج مستضعفین جهت رفع محرومیت‌ها و همچنین پاسداری از اصول تغییر‌ناپذیر نه شرقی و نه غربی پایه‌گذاری شدند و به مردم...
 • سعید درویشی
  چرا پمپئو از مذاکره سخن گفت؟
  درطی یک ماه اخیر رویکرد نگاه به شرق در وزارت خارجه کشورمان به شدت تقویت شده است، بالاخص تقویت هرچه بیشتر همکاری‌ها با چین. این امر برای آمریکا که در یک جنگ تجاری با این کشور به سر می‌برد یعنی یک موقعیت خطرناک.
 • مصطفی ساجدی
  در برخورد با جولیا بطروس دچار خطا نشویم
  مدل پرداخت جولیا بطروس و شرکت‌کنندگان در کنسرتش صرفا یک پرداخت هنری است که برای حمایت از مقاومت لازم است اما کافی نیست. همخوانی شرکت کنندگان با این خواننده لزوما به منزله پیروزی گفتمان حزب‌الله لبنان نیست کما اینکه وضعیت سیاسی لبنان تا انتخابات قبل از ۲۰۱۸ این مسئله...
 • حسین شمسیان
  جولیا پطرس نماد مقاومت!
  تکلیف برخی مقامات دولت روحانی که در حضورشان خانمها تک خوانی کرده بودند و از سوی همین رفقا هو شدند چه می شود!؟ آنها مربوط به جناح مقابل بودند و فتوا رویشان جواب نمی دهد!!؟
 • عبدالله عبداللهی
  چرا آیت‌الله خامنه‌ای با اجرای برجام موافقت کردند؟
  آیا آیت‌الله خامنه‌ای شیوه مذاکرات هسته‌ای را که به برجام منتهی شد راه صحیح و مفیدی می‌دانستند و‌ به آن خوش‌بین بودند؟ و اگر این‌چنین نبود، چرا اجازه‌ مذاکرات و اجرای برجام را صادر کردند؟
 • محمدرضا باقری
  اگر رییس صدا و سیما فرمانده جنگ بود!
  قصور و غیر عمدی بودن اقدام رسانه ملی آشکار شده و مداح هم بازداشت میشود، مولوی عبدالحمید بیانیه ای میدهد و از اقدامات انجام شده و عذرخواهی و توبیخ مدیر شبکه تشکر میکند، اما ناگاه خبر ۱۴ اعلام میکند رییس سازمان صدا و سیما مدیر شبکه پنج و مدیر پخش را راسا برکنار میکند!
 • یاسین قاسمی
  خاتمی و کج‌فهمی سیاسی در شناخت حکومت فدرالی
  آنچه مد نظر خاتمی‌ست به این صورت است که ما از حاکمیتی واحد به سمت چند دولتی با تقسیم مناطق مختلف و اعطای اختیارات به کارگزاران محلی حرکت کنیم و سپس حکومت فدرالیستی را تشکیل دهیم و همگی تحت یک حکومت مرکزی قرار بگیریم!
 • متین منتظمی
  چرا عارف دوباره کاندیدای ریاست مجلس شد؟
  به نظر می‌رسد حضور عارف در انتخابات ریاست مجلس آزمون و خطایی برای اصلاح طلبان برای گرفتن آرایش انتخاباتی باشد چرا که وی با توجه به شکست‌های پی در پی خود یک گزینه سوخته برای اصلاح طلبان شناخته می‌شود.
 • میکائیل دیانی
  خودتان را برای دولت جوان و حزب اللهی آماده کنید
  مجری می‌خواهد نفر بعدی را صدا کند که یکی از دانشجویان جمع بلند می‌شود و از آقا فرصت صحبت می‌خواهد، می‌گوید می‌خواهد درد دل دانشجویان دانشگاه آزاد چهارمحال و بختیاری را بگوید و ۳ دقیقه وقت می‌خواهد. آقا نگاهی به مجری می‌کند و می‌گوید:«درخواست ایشان را شنیدید؟»
 • پرویز امینی
  روحانی و دولت اختتامیه؛ خاتمی و فدرالیسم!
  «دولت اختتامیه» مفهومی است که می‌توان کارنامه روحانی در چند سال گذشته را با آن جمع‌بندی کرد. دولتی که از نظر رویکردها و خصوصا از نظر کارکردها و عملکردها و توانایی حکمرانی، انگار در حال ایفای نقش آخرین دولت جمهوری اسلامی ایران است.
 • مهدی رحمانی
  حال آموزش اصلاً خوب نیست
  بیایم قبل از اینکه مشکل حادتر شود و قبل از بدخیم شدن غده سرطانی راهکاری برای آن پیدا کنیم. وزیر محترم آموزش و پرورش در آغاز کار بسیار کارهای ارزشمندی انجام دادید و دل منتقدان آموزش و نخبگان را شاد کردید و کورسوی امید را در دل مردم زنده کردید. این بار هم آستین بالا...
 • مهدی امامقلی
  پشت پرده «انتخابات مشروط» مدعیان اصلاحات
  اکنون حجاریان و اصلاح‌طلبانی که گمان می‌کنند می‌توانند با طرح مسائلی مانند «انتخابات مشروط» دست به تهدید و یا قهر سیاسی بزنند و مشارکت حداکثری در انتخابات را کاهش دهند بایستی بدانند که آنها سالهاست که آب در هاون می‌کوبند و حاشا وکلّا که بتوانند نظام و رهبری را در...