گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • علی جمشیدی
  تضمین ۲۰ درصدی
  اینها بخش مهمی از سخنان دیروز حسن روحانی بود که بلافاصله با پوشش گسترده رسانه‌های نزدیک به دولت مواجه و به‌عنوان مطالبه جدی از سوی رئیس‌جمهور برای اجرای FATF، به تیتر یک این رسانه‌ها تبدیل شد.
 • علی خضریان
  ضرورت شفافیت برای تحول در دانشگاه آزاد
  شفافیت حتی دارای پیشینه دینی نیز است به‌طوری‌که اخیرا رهبر معظم انقلاب به استناد روایتی از امیرالمومنین علی(ع) تاکید کردند که «شفاف‌سازی» از رفتارهای عملی امام علی(ع) بوده و در سیره و روش امامان شیعه از جایگاه خاصی برخوردار بوده است.
 • محمد رضایتی
  ۱۶ آذر ۹۷ به روایت آمار و رقم
  در سوی دیگر البته قابل تصور است که رقبای سیاسی دولت (کاندیداهای سال 96) به دانشگاه بیایند و دولت را نقد کنند اما شاید نتوانند از زیر بار سوال افکارعمومی مبنی‌بر سیاسی ارزیابی‌شدن اظهارات‌شان شانه خالی کنند، هرچند اظهارات آنها صادقانه باشد، اما حضور آنها چه بخواهند و...
 • ابوذر صفره
  مخدر دانشجویی رسید!
  چندسالی است که ایام روز دانشجو توسط برخی از تشکل های دانشجویی در کشور فضای متفاوتی به خود گرفته است به طوری که غالبا از ارائه یک محتوی سیاسی،اجتماعی وعلمی تهی شده است وبه جای آن با این توجیه که دانشجوها به شادی و نشاط نیاز دارند،متاسفانه یک فضای سخیف از طنز و شعر و...
 • محمدرضا کردلو
  پس کو این آزادی؟
  «تناقض»، نشانه مشترک رفتارشناسی همه فرصت‌طلب‌های سیاسی است. درباره «آزادی» به کرّات با همین تناقض از سوی کارگزاران، اصلاح‌طلبان، شبه‌روشنفکران، تجدیدنظرطلبان و نومحافظه‌کاران-یا هر اسمی که روزنامه‌های زنجیره‌ای سابق، امروز آن را نمایندگی می‌کنند- مواجهیم. زمانی،...
 • محمد علی‌بیگی
  سایه‌روشن عدالت‌خواهی این روزها
  دالت‌طلبی ناظر به حل مساله است و رویکرد آنارشیک حل هیچ مساله‌ای را فرض خود نمی‌داند و مشخص نیست که بناست وضع موجود را قربانی چه‌وضعی کند. ورود مصداقی به عدالت بد نیست اما پیش‌نیازهایی دارد که باید به آنها نیز توجه شود و بدون آنها ممکن است نقض‌غرض باشد.
 • محمدمهدی امین‌پور
  تاثیر جنبش دانشجویی بر روند تحولات سیاسی
  جنبش دانشجویی به عنوان یک پارامتر تاثیر گذار بر روند تحولات اجتماعی و سیاسی از زمان فراگیری نظام آموزش عالی مدرن و با تاسیس دانشگاه تهران در سال 1313 در جامعه ایران مطرح گردید.
 • علی جعفری
  از مجمع مطالبه آرمان های رهبری تا مجمع مطالبه از رهبری
  طی سالهای گذشته و به طور مشخص از سال 95 تا کنون علی رغم تمام انحرافات فکری و عملی و کج روی های و کج اندیشی هایی که از دوستان عدالت خواه شیراز سرزده سکوت کرده ام و صلاح را بر قطع مراوده دیدم، اما امروز که بیم آن می رود که سلایق و دغدغه های شخصی تشکلی که تعداد اعضای آن...
 • مسعود فروغی
  ۵ نکته از جلسه درس خارج فقه آیت الله خامنه‌ای
  اول نحوه برخورد نفر اول کشور با انتقاد تند و تیز علیه خودشان درحالی که حتی اکثر مدیران میانی اجرایی در نهادها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در مقابل کوچک‌ترین انتقاد هر فردی واکنش منفی و تلخ نشان می‌دهند حقیقتا حسرت‌برانگیز است، چراکه اگر بنای مدیران کشور نه براساس...
 • محمدمحسن راحمی‌
  چپ اسلامی؛ دغدغه تئوریک یا یارکشی سیاسی؟!
  بنابراین به نظر می‌رسد بهترین راه ممکن، «کنش مدنی به سمت اصلاح ساختار» است. در این تعریف نکاتی لحاظ شده است که توجه به آن راهگشاست. در دوران استقرار حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی دیگر حرکت‌های جنبشی ضد‌ساختار و قانون‌شکن نه راه، که چاه است.
 • رضا تقی‌پور
  ایرانی، ایرانی بخر یا نخر
  گوشی ایرانی که اگر ال سی دی آن شکست باید هفت ماه در برزخ باشی که آیا بعد از اینکه این گوشی به دستت رسید از آن استفاده کنی یا آن را در موزه نگهداری کنی تا مبادا ال سی دی آن دوباره آسیب نبیند.
 • محمدرضا کردلو
  این واقعاً شبکه شماست؟!
  مسعود فراستی با گفتن این جمله که «من با احترام به مخاطب شما جمله‌ام را تمام و برنامه را ترک می‌کنم» در واقع خود را از شر بی‌حرمتی‌‌های ممتد این مجری سطحی نجات می‌دهد.
 • محمدصادق شهبازی
  محافظه‌کاری مضاعف
  با استناد به مشکلات موجود، آن‌ها را به اصل نظام برگردانده و تلاش برای اصلاح آن‌ها را محافظه‌کاری می‌خوانند؛ از فساد سیستماتیک سخن گفته و اگر کسی از جهت‌گیری نظام یا رهبری دفاع کند و به نقد مسئولین و ناکارآمدی‌ها بپردازد و برای اصلاح ساختارها و سازوکارهای فسادزا اقدام...
 • علی کاظمیان
  بومی گزینی؛ حق یا اجحاف؟
  با بررسی مواردی از قانون اساسی به عنوان رأس هرم سلسله قوانین کشوری و همچنین قانون خدمات کشوری و قانون کار واضح است که آیین نامه‌های دولتی در مورد استخدام بومی یا ضرایب خاص برای بومی شهرستان و استان با روح و متن قانون اساسی و قانون عادی مصوب مجلس در تعارض است.
 • حمزه دستیار
  انتقاد از رهبر انقلاب اسلامی آری یا خیر؟
  سوال بسیار مهم این است که آیا چنین فرصتی برای دانشجویان وجود ندارد؟ آیا رهبری انقلاب چنین امکانی را فراهم نکرده است؟ جواب ساده و روشن است. جامعه ایران هنوز نقدهای تند و بدون روتوش خانم سحر مهرابی بعنوان یکی از نمایندگان دانشجویی را فراموش نکرده است.
 • پویا سلیمانی
  شفافیت نخ تسبیح عدالت‌خواهی
  دولتی که برای اجرای ایده‌هایش هیچ منعی نداشته؛ هم مجلس همسو با آن بوده، هم قوه قضائیه تعامل خوبی داشته و هم اینکه رهبری اجازه‌های خوبی به آن داده‌اند و الان زنگ پاسخگویی دولت است تا بگوید پس از پنج‌سال اجرای ایده‌هایش در زمینه توسعه از محل تعامل خارجی چه دستاوردهایی...
 • رضا علیپور
  عدالت‌خواهی کاریکاتوری؛‌ تنفس مصنوعی به جریان نئولیبرال
  در شرایط فعلی کشور معتقدم نتیجه برخی عدالت‌خواهی‌های کاریکاتوری، تنفس مصنوعی به جریان نئولیبرال است. وقتی تشخیص اشتباه باشد و اولویت‌ها تشخیص داده نشود، آن زمان می‌بینیم جریان نئولیبرال بیشترین بهره‌برداری سیاسی را از اقدامات وارونه ما در جهت عدالت‌خواهی می‌برد.
 • محمدرضا حیاتی
  ارتقای اساتید؛ گروگان ISI
  یکی از ضعف‌های جدی این آیین‌نامه که در آیین‌نامه سال 89 نیز منتقدان به آن اشاره داشته‌اند، ضعف ساختار جریمه اساتید است. به‌طور کلی در آیین‌نامه فعلی هیچ ساختاری برای تنزل علمی اساتید در نظر گرفته نشده است و صرفا طولانی شدن ارتقای یک استاد می‌تواند نشان‌دهنده کم‌کاری...
 • محمد علی‌بیگی
  چرا لیبرال‌ها همچنان شریعتی را می‌زنند؟
  جالب‌تر آنجاست که شریعتی فقط برای اجتماع و مردم نسخه نمی‌پیچد بلکه خود نیز چنین راهی را در پیش گرفته است و تصویری آرمانی از شریعتی و «شریعتی‌ای آرمانی» ساخته است، «شاندل». شاندل هم محقق بزرگی است هم شاعری بزرگ، اصالتا غیرغربی است گرچه آثارش به فرانسه است.
 • محمدصادق شهبازی
  آسیب تقلیل مشکلات به رهبری و ولایت‌بسندگی
  پرسش و نقد رهبری و نظام ممنوع نیست و حتی خود رهبری در موارد متعدد آن را تجویز کرده است؛ اما مسئله و اولویت اصلی پیگیری عملکرد مسئولینی است که جهت‌گیری‌های درست نظام و رهبری را پیگیری نمی‌کنند، اقدامات اصلاحی انجام نمی‌دهند، حتی علناً خلاف جهت آن حرکت می‌کنند.
 • سجاد بلوکات
  غلبه عدالت بر سیاست
  پاراگراف آخر فقط عرض خداحافظی است و این‌که هیچ‌وقت یک دست صدا ندارد. فارغ از همه این اتفاقات ریز و درشت در طول سال و فارغ از خط‌کشی‌های سیاسی تشکل‌های دانشجویی، در آستانه روز دانشجو شاهد یک خط مشترک به اسم عدالتخواهی و مطالبه گری توسط دانشجویان هستیم.
 • معصومه گودرزی
  یک ایران برای هفت تپه
  نمی توان گفت اصل ۴۴ قانون اساسی با تدبیر کافی به مرحله اجرا رسیده ، وقتی دولت صرفا در اندیشه سودبَری است و سیاست گذاری های نادرست باعث شده که سفره ی زندگی کارگران هفت تپه و خیلی های دیگر این چنین خالی بماند!
 • رضا مشتاقی
  تحدید آزادی
  کدام اصل مشروعیت‌بخش به محدود ساختن آزادی اشخاص می‌تواند آزادی یک روزنامه‌نگار را در تحلیل کردن رفتار یک شخص براساس مخالفت او محدود کند؟ این محدودیت چه مفاسدی در پی دارد و چه مصونیتی برای مشاهیر به بار می‌آورد؟
 • دانیال داوودی
  بیایید اصولی نقد کنیم!
  حالا از این بحث نظری که بگذریم، مشخص نیست نویسنده‌ی گزارش از این‌که نیلی موافق افزایش نرخ ارز بود، چطور به این نتیجه رسیده که: «پس بدیهی است که جهش نرخ ارز از 4 به 19 هزار تومان کار نیلی بوده است»!
 • محمد رضایتی
  نخبه‌کشی سیستماتیک
  درباره چرایی مقاومت دانشگاه‌ها و وزارت علوم نمی‌خواهم بدبین باشم اما به‌نظر می‌رسد برخی دانشگاه‌ها نمی‌خواهند موازنه سیاسی در دانشگاه‌ها دستخوش تغییر شود. بر همگان واضح است که میان جریان‌های سیاسی، ‌جریان اصلاحات دانشگاه‌ها را حیاط خلوت خود می‌داند و برابر هر تغییری...
 • محمدرضا خلیل‌آزاد
  بدعت یا عمل به وظیفه قانونی؟!
  موضوع نظارت، خارج از مصادیق اصل ۱۱۲ قانون اساسی و صلاحیتی نیابتی است؛ نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در صلاحیت مقام رهبری است که موضوع بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی قرار گرفته است. مطابق ذیل اصل ۱۱۰ قانون اساسی، «رهبری می‌تواند بعضی از وظایف و اختیارت خود را به شخص...