گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • محمدعلی سافلی
  "آیا باورکردنی است که حتی جدی‌ترین مخالفان جمهوری اسلامی در ایران دست به چنین عمل منفوری بزنند؟ چنین اقدام خصمانه کوری تنها از جماعت داعش ساخته است."
 • پرویز امینی
  مورد عجیب ناطق نوری
  در انتخابات سال ۹۶، خصوصا در غیاب هاشمی به همراه علی لاریجانی دوقلوی سیاسی‌اش نقش فعال‌تری ایفا کرد و حتی تلاش کرد از استعفای خود در دو روز مانده به ۲۹ اردیبهشت نیز فضایی برای پیروزی روحانی ایجاد کند.
 • حسین قدیانی
  این شنبه کجا و آن شنبه کجا؟!
  منتهای مراتب، تو وقتی «اخلاق باخت» داشته باشی و رای مردم واقعا برایت محترم باشد و اصل و اساس انقلاب حقیقتا برایت حرمت داشته باشد، هرگز عمل بر مدار متوحشین عاری از عقل شنبه ۲۳ خرداد ۸۸ نمی‌کنی! آری! آن روز هم شنبه بود! و آن روز هم فردای انتخابات! لیکن آن روز، همانقدر...
 • زهرا طباخی
  دوباره ایران! دوباره تحریم!
  تا وقتی «نفت مفت» بفروشیم و هیچ مانیفست حقوقی در دفاع از حق مردم ایران در عرصه بین‌الملل نداشته باشیم اروپایی‌ها هرگز در دفاع از ایران و برجام موضع نخواهند گرفت.
 • علی عبدی
  برکات انتخابات!
  این رای 16 میلیونی که که براساس وجود مبانی عموما مشترک بین رای دهندگان شکل گرفت، قدرت بسیار خوبی برای رهبری معظم انقلاب اسلامی در جلوگیری از اعوجاجات دولت ایجاد خواهد کرد
 • سعید درویشی
  دستاوردهای سفر ترامپ به منطقه
  تبلیغات هدفمند با این هدف در حال شکل گیری است که اولاً نشان دهد اقدامات ایران نه تنها نتیجه بخش نبوده بلکه تشنج آفرین است و در مرحله بعد بتواند با القای ترک برداشتن جبهه طرفدار ایران در منطقه، انزوا را ترویج کند. این رویکرد دارای دو محور است:
 • میکائیل دیانی
  تصمیم سیاسی هم زیربنای اجتماعی دارد!
  بیش از دو سوم آرای واریز شده به صندوق حسن روحانی نه از ایجاب به او بلکه از سلب رقیب بوده است، ترسی که روحانی از روی کارآمدن رقیبش بوجود اورده بود و در قالب محدودیت های اجتماعی به جامعه عرضه می کرد باعث شد، مردم به دروغگویی، فساد، فقر و بیکاری حسن روحانی پناه ببرند!
 • علی سلطانی‌وش
  در مزایای تشکیل دولت در سایه
  در حقیقت دولت در سایه به مثابه ذخیره عقلانیت و بازوی مشورتی دولت رسمی، با کارویژه هایی چون مشورت دادن در امور مختلف، رصد حرکت فعلی و گوشزد کردن نقاط ضعف و آسیب‌پذیری، تقویت ارتباط و تعامل دولت با مردم، تقریب تصمیمات دولت با واقعیات موجود جامعه و... یک اتاق فکر فعال،...
 • محمد زعیم‌زاده
  دولت دوازدهم و مسأله منتقدان منسجم
  آخرین‌باری که جبهه انقلاب از موضع منتقد وضع موجود با دولت مستقر در انتخاباتی رقابت کرد به سال 80 بازمی‌گردد که رئیس‌جمهور وقت نزدیک 22 میلیون رای آورد و نماینده تغییر وضع موجود بیش از 4 میلیون و حالا بعد از گذشت 16 سال رئیس دولت مستقر همان حدود رای آورده است و...
 • پرویز امینی
  جمنا و نقد بنیادین دکارت
  فیلسوفان مهم دوره مدرن، نقدهایی به دکارت داشته‌اند و ازجمله اینکه روشی دیگر برای فلسفیدن پیشنهاد کرده‌اند. کانت روش استعلایی، هگل روش دیالکتیکی، هوسرل روش پدیدارشناسانه و... پیشنهاد کرده‌اند.
 • مسعود فروغی
  ضعیف‌ترین منتخب دور دومی
  حالا حسن روحانی در حالی برای دومین‌بار سکان اجرایی کشور را برای 4 سال در دست خواهد گرفت که با یک جمع «16 میلیونی» منتقد غیرقابل انکار مواجه است. این عدد بزرگ بسیار قابل تامل است، چون هم رای خود روحانی تنها آرای 57 درصد رای‌دهندگان است و 41 درصد نظر کل واجدان شرایط را...
 • امیرمحمد بهشت‌آئین
  مزیت تغییر
  روزی با رای 24 میلیونی، رئیس‌جمهوری را انتخاب می‌کنند که تندترین مواضع علیه آمریکای جهان‌خوار را اتخاذ می‌کند و امروز با 23 میلیون، مسیر دیگری را انتخاب می‌کنند و هیچ فرد و جریانی، مردم را از حق طبیعی و فطری‌شان محروم نمی‌کند، یعنی حق ندارد محروم کند.
 • علی تولایی
  ما قماش کف خیابان نیستیم!
  درست زمانی که خبر شمارش آراء آمد آن هم با کلی بحث و داستان کمبود تعرفه و تخلف انتخاباتی، هجمه تخریب ها به سمتم آمد و گویا خیلی ها قرار است امشب کف و سوت بزنند و خوشحال باشند[ باشند ما که بخیل نیستیم] اما این را بدانید ٤ سال افتخارم این بود منتقد دولتی باشم که اگر سال...
 • جعفر حسن‌خانی
  حال چه باید کرد؟
  برای دولت سازی اسلامی، نگاه ساختاری و کارگزاری را توامان باید لحاظ کرد. صرف نگاه کارگزاری راه حل جامع و کامل نیست. توجه به ساخت های اجتماعی موجود و کنش معطوف به صورتبندی ساخت های مورد نیاز اجتماعی باید در اولویت قرار گیرد.
 • علی آغابابایی
  حرکت قطار انقلاب ادامه دارد
  دولت دوازدهم با ریاست حسن روحانی، چهار سال حساسی را پیش رو دارد. از این جهت که اولاً کارنامه جناب روحانی هم مانند سایر رؤسای جمهور پیشین، پس از ۸ سال ریاست بر قوهٔ مجریه بسته خواهد شد و امیدواریم کارنامه بهتری نسبت به چهار سال اول خود تحویل مردم بدهد.
 • زهرا طباخی
  از تحریم‌ تا یارانه؛ دبه‌های جدید
  صمیمانه برای دولت حسن روحانی آرزوی توفیق داریم و صادقانه توصیه می‌کنیم فرصت خدمت به ایرانیان را بیش از 4 سال گذشته قدر بداند، چراکه هیچ پروپاگاندایی نمی‌تواند ناکارآمدی را برای مدت طولانی از چشم‌ها پنهان کند. مردم برای قضاوت مثبت عملکرد دولت به چیزی بیش از عملیات...
 • پرویز امینی
  روحانی دیگر رئیس‌جمهور نیست!
  روند اجرا و فضای اعتراض حاکم بر انتخابات دوازدهم در شهرها و روستاها نشان می‌دهد انتخابات دوازدهم بدترین انتخابات از نظر اجرایی در ۳۸ سال جمهوری اسلامی است؛ روحانی اعتماد خود را در حاکمیت و مردم تا حد قابل توجهی از دست داده است. او می‌تواند در صورت پیروزی در انتخابات...
 • وحید یامین‌پور
  کدام کار، اخلاقی است؟
  جوانی توبه کرده و برای اظهار ارادتش به خاندان اهل بیت علیهم السلام ترانه ای به آستان مقدس حضرت رضا علیه السلام تقدیم کرده و حالا اصرار داشته با خادم آن حضرت دیدار کند؛ خادم آن حضرت هم آغوش گشوده و از ابراز ارادتش به مولا تشکر کرده است.
 • محمد زعیم‌زاده
  دولت تدلیس و امید
  اینکه در کنفرانس خبری زیر وعده 100 روزه 4 سال پیش که میلیون‌ها نفر دیده‌اند بزنی و بگویی فقط آدم بی‌عقل چنین وعده‌ای می‌دهد و چند روز بعد برای انتخابات بعدی باز هم وعده 100 روزه بدهی، آیا غیر از تدلیس است؟
 • علی‌اکبر عباسی
  خوی اشرافی‌گری و خلع سلاح در دفاع از وجهه دولت
  بدون شک پدیده فیش‌های حقوقی چندده و چندصد میلیونی در دولت تکنوکرات امری تصادفی نیست که این، اتفاقا مصداقی بارز از فاصله دولت یازدهم با عموم مردم است و با توجه به مبنایی که دولت فعلی براساس آن شکل گرفته، وقوع چنین رخدادهایی در آن نیز دور از انتظار نیست.
 • مسعود فروغی
  ۴ سال‌ «دروغ»!
  روحانی که خود و دولتش هیچ قدم قابل توجهی در مسیر تکمیل مسکن‌مهر برنداشته‌اند اما دوباره در انتخابات از آن استفاده کرد و گفت: «دولت یازدهم خود را متعهد دید که این پروژه را تکمیل کند و تقریبا تا پایان دولت این پروژه تکمیل خواهد شد».
 • سیداحسان حسینی
  ادامه مسیر دولت یازدهم به کجا می‌انجامد؟
  با توجه به عملکرد دولت در این بخش و حمایت آشکار از مفسدان به نظر آنچه برای دولت حائز اهمیت است حفظ رضایت نزدیکان و حامیان حزبی اش می باشد تا مبارزه با فساد و برقراری عدالت اجتماعی.
 • علیرضا سعیدآبادی
  پوپولیسم قطبی و دولت کریمه؟!
  در محیط پیرامونی ما قابلیت های تهدیدزایی فراوانی وجود دارد و نباید آنها را دست کم گرفت.قدرت های فرامنطقه ای با کمک ایادی خود بحران آفرینان این منطقه هستند.درحوزه داخلی ، انسجام با بازگشت به اهداف اولیه انقلاب اسلامی و بازگرداندن اعتماد عمومی به جامعه امکان پذیر است.
 • حامد تیموری
  بیایید از برگه‌های رأیتان عکس بگیرید
  جمعه این هفته دوباره مردم ایران در معرض انتخاب بزرگی قرار دارند که سرنوشت خود و کشور را نه تنها برای چهار سال آینده و شاید برای سالیان متمادی رقم خواهد زد. همه کاندیداهای محترم حاضر در این انتخابات از فیلتر شورای نگهبان رد شده اند و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی...
 • عبدالله عبداللهی
  در نفی «انصراف» و توصیه‌ی «اجتماع»
  در هفته پایانی برگزاری «اجتماعات بزرگ هماهنگ» و حتی «مشترک» و هم‌افزایی علیه وضعیت نابسامان کنونی و رساندن پیامهای شفاف به کف جامعه مهمترین کاری است که می‌تواند انجام شود. و پرداختن به مباحثی مانند انصراف یکی به نفع دیگری، تلف کردن وقتی است که هر ثانیه آن به اندازه...
 • حسین زینلیان
  سخنی با هم‌قطاران در دوران پسامناظرات
  البته با پایان مناظره ی سوم که برنده ی قاطع و مشخصی نداشته و هر فرد از ظن خود، کاندیدایش را با اغماض پیروز مناظره ی سوم قلمداد می نماید، اکثریت ملت شریف ایران به مدت یک هفته در فکر فرو رفته و تصمیمی سرنوشت ساز برای خود و کشور در تغییر یا استمرار دولت یازدهم خواهند گرفت.