گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • امیر استکی
  کمی انصاف و جوانمردی آقای سیاستمدار!
  همه اینها در حالی است که هنوز آوار بر سر مردم زلزله‌زده وجود دارد و بدن‌های مضطر و بی‌پناه در جنگ با سرما، گرسنگی، تشنگی، بی‌خوابی و استرس قرار دارند. هنوز آب کفن کشته‌شدگان زلزله خشک نشده است که در دنیای بی‌پدر و مادر سیاست هلهله‌ای برای پیدا شدن چماقی برای کوفتن...
 • صادق فرامرزی
  چند روز استراحت کنید تا مشکلات حل شود!
  در حالی که هنوز هیچ خبر و آمار اولیه‌ای درباره تعداد قربانیان زلزله و حجم ویرانی‌ها منتشر نشده بود، ناگاه انتشار تصاویری از فروریختن بخش‌هایی از دیوار ساختمان‌های مسکن‌مهر در شبکه‌های اجتماعی نگاه‌ها را به آن سو برد که علت ویرانی‌ها ساخت ضعیف این منازل بوده است.
 • پیمان فراهانی
  آوا در آوار
  وزیر امور خارجه آمریکا کمتر از 20 روز پیش اعلام کرد دشمنی با مردم ایران ندارند. جلوگیری از رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم زلزله‌زده جز دشمنی مگر چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟
 • محمدعلی رحیمی‌نژاد
  سعد الحریری بهانه تحولات بزرگ
  اتفاقات و رویدادهای سیاسی ظاهر ماجرا برای اقناع مردم و افکار عمومی بوده و حقیقتا دولت ها درپی تحقق اهداف اصلی و دکترین های خود هستند. به عبارت دیگر برای هر اتفاق در صحنه سیاسی باید بهانه داشت و بازداشت سعدالحریری، بهانه ای برای دخالت های بعدی عربستان در لبنان به شمار...
 • مهدی بادپا
  "هارپ" قادر به ایجاد زلزله بزرگ نیست
  تصور اینکه بتوان با فناوری هارپ یا انفجار یا تحریک زلزله‌های مهمی مانند زلزله 21 آبان 1396 ازگله کرمانشاه، یا زلزله 5 دی ماه 1382 بم یا زلزله 27 فروردین 92 سراوان را ایجاد کرد، کاملا منتفی است؛ چون ژرفای زلزله ازگله کرمانشاه نزدیک 25 کیلومتری، ژرفای زلزله بم در 8...
 • پیام فضلی‌نژاد
  بحرانِ «خبرنگاری بحران»
  نتیجه این عملکرد، بی‌اعتمادی مردم به رسانه است. صداوسیما در میان‌مدت باید تکلیف خود را مشخص کند که رسانه دولت است یا رسانه مردم؟ مسئولان دولتی تنها القای آرامش می‌کنند و این در حالی است که خانه‌ها بر سر مردم خراب شده.
 • مهدی نعلبندی
  زلزله نوشت
  کار خوبی کردم یا بدی هنوز نمی دانم. آن مستند فقط یک بار پخش شد. در چهلم کشتگان زلزله. تلخ بود و هست. آن مستند در آن شب برای آن مردم زجر دیده نه نان شد، نه آب، نه پتو و بخاری و سر پناه. شد‌. عکس تلخی از روزهایی تلخ که گذشت.
 • یونس نظری
  پای کلاس اربعین
  در پس سفرنامه اربعین بصیرت زیادی نهفته است. همان چیزی که سلاح افسران جوان جنگ نرم است. قیام حسین(ع) بهترین محرک موذنان جامعه بوده و هست و اربعین اتم این آغاز است. دانشجو دل به راه بدهد می‌باید پا به کربلا گذارد، بیعتش بیعتی ایمانی خواهد بود.
 • محمد رضایتی
  خط‌شکن مثل هیئت دانشگاه هنر تهران
  مضامین اشعاری که این دانشجویان در بین‌الحرمین خوانده‌اند هم محتوای انقلابی دارد و چندزبانه بودنش، بازهم آن را خاص کرده و همراهی سایر زائران را هم با خود آورده است.
 • علیرضا فیروزی
  به نام فساد، به کام بن سلمان
  اخیرا تحولات منطقه ای سرعت بیشتری به خود گرفته و این تحولات در حالی است که کشورهایی از جمله عربستان قصد پررنگ تر کردن نقش خود در منطقه را دارند.
 • رضا مشتاقی
  ماجرای یک اهورا و یک حمید
  بعضی وقتا هم فاز راه رفتن داره... وقتی می‌کشه شروع می‌کنه به راه رفتن تو اتاق. این‌قدر راه می‌ره که اگر ولش کنی تا مرز می‌ره. داغون کرده پاهای خودش رو از بس راه می‌ره. پاهاش همه تاول زده و پوستش ترکیده، ولی تو حال خودش نیست... با همین پا هم همین‌طور راه می‌ره
 • محمدمهدی نوریه
  حرف دل مردم
  از دهه 70 تاکنون تنها دو نفر از جمع مفسدان اقتصادی طعم چوبه دار را چشیدند و برخلاف جرم‌شان که تاثیرات اجتماعی عمیقی داشت، اجرای حکم‌شان کاملا مخفی بود.
 • محمدرضا حیاتی
  مچ‌اندازی با مافیای کنکور
  فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «آموزش عالی نوعی سرمایه‌گذاری است که توسط جامعه انجام می‌شود و باید حاصل و نتیجه این سرمایه‌گذاری به جامعه بازگردد. وضعیت فعلی برگزاری کنکور در حصول نتیجه مطلوب ناتوان است.»
 • ابوالقاسم رحمانی
  دلاکی حیوانات
  آگهی‌های بسیاری برای گربه‌ها این روزها مشاهده می‌شود؛ از نگهداری گربه‌ها، حمام و ناخن‌گیری، صحبت، موسیقی و... تا ماساژ، لوسیون و... که برای دارندگان و صاحبان مراکزی که این خدمات را به گربه‌ها ارائه می‌دهند سود قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.
 • علیرضا فیروزی
  سعد حریری با ادعای جهت دارش علیه ایران و تهمت نقش مداخله گرایانه ایران در لبنان گویا فراموش کرده است که نطق استعفایش را از. ریاض میخواند و این رویداد نقش مداخله گرایانه ی عربستان در بی ثبات سازی سیاسی امنیتی لبنان را می رساند نه ایران .
 • محمدرضا کردلو
  پیاده‌روی اربعین در افق استراتژیک
  شاید اگر به هر ایرانی بگویید شما هم در مبارزه با داعش نقش اساسی دارید، در وهله اول متوجه نشوند درمورد چه مساله‌ای صحبت می‌کنید اما اگر اهمیت و نقش پیاده‌روی اربعین در افزایش قدرت نرم نیروهای مقاومت و بالابردن بنیه امنیتی و دفاعی را برایشان توضیح دهید...
 • علیرضا حاتمی
  دانشجویی که دانش‌جو نباشد!
  دانشجویان به نوعی از مطالعه کتاب و به‌طورکلی متن‌های طولانی فراری‌اند و تنها کتاب‌هایی که می‌خوانند همان کتاب‌های درسی است، آن‌هم عمدتا به شکل جزوه، به زور نمره و پاس کردن واحدها، چون احساس نیازی که می‌کنند برای مدرکی است که روزی شاید...
 • محمدمهدی نوریه
  پالم سالم شد؟
  شوک ماجرای واردات پالم اینجاست که پس از فروکش کردن واردات این محصول غذایی در دولت یازدهم آمار جدید درخصوص واردات این روغن از یک تناقض خبر می‌دهد.
 • رضا مشتاقی
  کیفر متناسب با جرم؛ بازدارنده است!
  این عدم تناسب گاه باعث اخلال در دیگر نهادها و کارکردهای نظام عدالت کیفری نیز می‌شود. به عنوان مثال، مجازات خفیف حبس برای قتل، باعث می‌شود در استفاده از عدالت ترمیمی و نهاد مترقی عفو از سوی خانواده‌ مقتول دچار مشکل شویم.
 • عبدالله صلواتی
  خودکشی در غیبت معنا
  بی‌تفاوتی وجودی در دو ساحت فردی و ساختاری ظهور می‌یابد. بی‌تفاوتی وجودی در ساحت فرد، انسان را نسبت به همه مسئولیت‌های اجتماعی و فردی بی‌تفاوت می‌کند. در این فضا، نه خدا، نه ارزش‌های الهی و نه ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی هیچ‌کدام مورد توجه نیست و بودن و نبودن آنها...
 • محسن راحمی‌
  در دنیای جدید ما، «مجاز» جای «حقیقت» نشسته است. دیدار با هر انسانی ملاقات با دو ساحت وجودی متفاوت است؛ یکی نشئه‌ای مربوط به دنیای رئال و عینی و دیگری شخصیتی که ملهم از وجود مجازی او در شبکه‌های اجتماعی است.
 • حسین شیخ‌الاسلام
  چرا سفارت را اشغال کردیم؟
  در سال 57 و بعد از مقاله‌ای که علیه امام نوشته شد، علاقه مردم به رهبر مبارزاتی‌شان باعث انفجار آنها ‌شد و انقلاب خروشید و روزی مثل امروز، دانش‌آموزان سال 57 همراه دانشجویان در داخل دانشگاه تظاهرات کردند که آنجا هم آنها را به تیر بستند؛ این است آمریکا.
 • محمدمهدی نوریه
  به سوی حسین فرار کن
  امسال هم نمونه‌اش را در تهران دیدیم. زن افغانستانی به پهنای صورت اشک می‌ریخت و از آرزوی رسیدن خود و فرزندانش به کربلا می‌گفت و موانعی که پیش رویشان است. با همه این موانع مرزها شلوغ است و کاروان حسینی از سرزمین سلمان به سمت کربلا می‌روند.
 • علی خضریان
  در ستایش آزاداندیشی و مذمت هتاکی
  برخی نیز تلاش دارند این‌گونه القا کنند که آزاداندیشی به مثابه آن است که صرفا آن چیزهایی که از غربی‌ها یاد گرفته‌اند را بتوان بیان کرد و همچون یک نمایندگی انحصاری از شرکت‌های خارجی، افکار آنها را عرضه کنند و در همین خصوص با تشکیل یک باند شبه علمی در نهادهای آموزشی و...
 • پیمان فراهانی
  بازجوی خوب، بازجوی بد
  حتما شما هم این روزها اسم «بازجویی» را بیشتر شنیده‌اید. ماجرا به 30 و اندی سال قبل باز می‌گردد. سازمان مجاهدین خلق {منافقین} فعالیت‌های مسلحانه خود را گسترش داده بود. ز کودک تا پیرمرد توسط عناصر این سازمان در داخل کشور مورد سوء‌قصد قرار گرفتند. رفتارهای بی‌رحمانه و...
 • رضا مشتاقی
  کمک به ترک مدرسه
  مادرش راحت می‌گوید چه گفته و چه کرده است. خودش را مقصر نمی‌داند. به نظرش انتظار ناحقی نداشته است که پسرش رویای درس خواندن را رها کند و تمام‌وقت برود سر کار. مثل بیشتر بچه‌های محل‌.