گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • امیر استکی
  وضعیت دولت، اظهاراتی مبتنی بر باورهایی غلط!
  در عالم تبلیغات و خاصه تبلیغات سیاسی این اصل بسیار مهمی است که کنشگران، اسیر باورمند شدن به محتوای تبلیغات خود نشوند. این یک آسیب بزرگ در سیاست‌ورزی خواهد بود. صد البته همواره می‌شود برای هر ایستاری قبل از سنجش همه‌جانبه، در عالم واقع بیناتی پیدا کرد.
 • میکائیل دیانی
  کج‌سلیقگی در کنداکتور؛ افسردگی در آخر شب!
  محکومین اتفاقا دارای جنبه‌های مثبت و آموزنده‌ای نیز هست که می‌تواند نشان‌دهنده برخی تغییرات مثبت در قوه قضائیه باشد اما همنشینی این سریال در کنار سایه‌بان که هر دو در پی بیان معضلات و مشکلات دردناک جامعه هستند باعث شده از کارآمدی و فایده اصلی آنها کاسته شده و در عوض...
 • صادق فرامرزی
  موز، تلگرام و باقی ماجرا...
  شاید نخستین فرضیه‌ای که به ذهن‌ها متبادر شود، مساله امتداد رویکرد «تنش ‌بیافرین و از پاسخگویی فرار کن» باشد؛ رویکردی که به‌رغم هزینه‌آفرینی‌‌های متعدد برای کشور، امتیازات بی‌شماری برای دولتمردان در جهت فرار از پاسخگویی به سوالات متعدد فراهم کرده است. بر اساس این فرض...
 • علی جمشیدی
  تمدید کاغذی تحریم میدانی
  در صورتی که ترامپ تمدید توقف موقت اجرای تحریم‌ها علیه ایران را امضا نکند، طبق مفاد توافق امضاشده، برجام از دست خواهد رفت چون رکن اصلی آن یعنی کنار گذاشتن تحریم‌ها محقق نشده است و بر همین اساس آمریکا باید منتظر واکنش‌هایی از طرفین توافق اخص ایران باشد.
 • مالک شریعتی‌نیاسر
  یارانه‌هایی که هدفمند نیستند
  نتیجه وضعیت کنونی توزیع یارانه‌های انرژی آن است که دولت، از یک طرف منابع عظیم چند 10 میلیارد دلاری مورد نیاز برای پیشرفت اقتصادی و ایجاد اشتغال را به نام پرداخت یارانه از دست داده است و از طرف دیگر یارانه به‌جای آنکه به طبقات محروم و نیازمند برسد و آنها را توانمند و...
 • یزدان محمدی
  ۶ سال در سوگ مصطفی شهید
  آبان 1389 اعلام شد رایانه‌های آلوده‌شده به این ویروس شناسایی و در مرحله پاکسازی قرار دارند، اما این شناسایی و پاکسازی را مرد خستگی‌ناپذیر صنعت هسته‌ای کشور انجام داده بود.
 • میکائیل دیانی
  «آی‌گپ» در شیبی صعودی سروش در اختلال!
  اگر به کف میدان فضای مجازی برویم شاهد رقابت سه پیام‌رسان برای جایگزینی تلگرام می‌شویم؛ «سروش»، «ویسپی» و «آی‌گپ» سه پیام‌رسانی هستند که امروز در حال جذب مخاطب و تبدیل شدن به رسانه فراگیر کشور هستند. می‌توان با توجه به امکانات، مزایا و معایب هرکدام از نرم‌افزارها و...
 • علی نادری
  چند نکته درباره حکم ۴ دانشجوی عدالتخواه
  سرمایه اجتماعی را باید در کوچه ها و بازارها و روستاها و دانشگاه و ورزشگاه ها، روز به روز و ذره به ذره از شنبه تا جمعه کسب کرد تا در روز جمعه و هنگام قرائت آن دو خطبه، به کار بیایید و عمل کند.
 • علی جمشیدی
  کُت تن کیست؟
  افراد شناخته شده‌ای که رد صلاحیت شدند، باید افرادی که نامدار نیستند را به جامعه معرفی کنند تا در انتخابات پیروز شوند، همان‌طور که بنده بعد از رد صلاحیتم در انتخابات ریاست‌جمهوری از آقای روحانی حمایت کردم و ظرف یک هفته آقای دکتر روحانی که دارای سه درصد رای بیشتر نبود...
 • سجاد بلوکات
  تلگرام برگ برنده چه کسی می‌شود؟
  اگر از پوسته بگذریم و به لایه‌های نرم ماجرا برسیم با این پرسش مواجه می‌شویم که چرا بسیاری از افراد سیاسی به نوعی موضع‌گیری می‌کنند که بین مردم مخالف فیلتر تلگرام معرفی شوند یا ناجی تلگرام؟
 • سمیه چیتی
  دو اتفاق خوب، یک اعتراض
  اعتراضات اخیر هر چند در گوشه‌وکنار بوی اغتشاش داشت ولی ماهیت اعتراض و حق اعتراض مردم به رسمیت شناخته شد. اصول‌گرایان در این اعتراضات، بیشتر به این تفکر باورمند شده‌اند که ناراضی بودن از شرایط اقتصادی می‌تواند به‌صورت اعتراض بروز کند و این حق را برای مردم به رسمیت...
 • مسعود فروغی
  مردم عمل کردند شما چه می‌کنید؟
  حرف و روی سخن اعتراض هم فقط به دولت روحانی نیست، چهار سال برای اصلاح و اعمال تغییرات زمان خوبی بوده است اما مگر فقط مخاطب اعتراض‌ها روحانی و تیمش هستند؟ خیر، هم دولت‌های قبل از این باید پاسخگو باشند هم صدها دستگاه‌ دیگر، از قوه قضائیه تا کمیته امداد، از شهرداری‌ها تا...
 • حامد سرلکی
  چپ‌ها باز می‌گردند؟
  با بدل شدن چپ‌های اسلامی ابتدای انقلاب اسلامی در قالب اندیشه‌های تکنوکراسی یا لیبرالیسم می‌بینیم اساسا خیمه چپ‌اندیشی در سپهر سیاسی کشور برپا شده است اما هیچ ساکنی در آن وجود ندارد.
 • سعید تواناراد
  وقتش نرسیده سر عقل بیایید؟!
  اگر رهبری ترمز انحراف جریان موسوم به بهار را نکشیده بودند و از سرعتش نکاسته بودند که احتمال داشت امروز دوشادوش ضدانقلاب، منافقین و سلطنت‌طلبان با ادعای دفاع از انقلاب اصیل خمینی و مستضعفین، کف خیابان شعار وا عدالتا سر دهید و «مرگ بر دیکتاتور» بگویید و مثل دیگر...
 • مهدی محمدی
  چند نکته درباره غائله ۹۶
  مشکلات اقتصادی بخش بزرگی از مردم ایران هیچ جای انکار و لاپوشانی ندارد. اینها همان مردمی هستند که در غائله ۹۶ هم پای کار نظام ایستادند و امید دشمن را ناامید کردند.
 • صادق فرامرزی
  آزادی زیر گیوتین رادیکالیسم
  نسبت مطلوب میان آزادی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی با معذوریت‌های محدودکننده‌ای که غالبا در چارچوب قانون و بعضا در چارچوب عرف ایجاد می‌شوند، نسبتی منعطف و بسته به شرایط مختلف زمانی و مکانی است.
 • محمد رضایتی
  عامل رادیکالیسم در دانشگاه
  این جریان بر سایر تشکل‌های دانشجویی نیز می‌تازد و با دولتی خواندن آنها یک شم جدید از انحصارطلبی را نشان می‌دهد. چیزی که پیش از این در اوایل انقلاب از سوی جریان‌های چپ حاضر در دانشگاه‌ها قابل مشاهده بود.
 • علی‌اکبر عباسی
  فتنه‌ها و روسیاهی که می‌ماند
  برخی می‌گویند اینکه این افراد امروز اغتشاشات را نفی می‌کنند به‌خاطر این است که دولت مورد حمایت آنها روی کار است و اگر مثلا دولت دست جریان رقیب بود، مواضع این افراد هم متفاوت بود.
 • محمدمهدی نوریه
  جریمه بیماری
  صف کشیدن برای آش مفت درواقع پاستوریزه‌شدن همان ادبیات مجلس ششمی است که اعتقاد داشت، مردم ایران برای مرگ موش رایگان صف می‌کشند. بدون‌شک بدتر از هر درد دندان و بیماری صعب‌العلاج نحوه بیان و کلماتی است که مسئولان دولتی و کشوری به طعنه خطاب به ملت بیان می‌کنند.
 • علی خضریان
  دانشگاه همچنان زنده است
  جریان دانشجویی این روزها آزمون بزرگی را پشت‌سر می‌گذارد که می‌تواند ظرفیت‌های جدیدی را در محیط اجتماعی برایش فراهم کند. این جریان با پرچمداری مطالبه به‌حق عدالت ضمن همراهی با اعتراضات اجتماعی که بخش مهمی از آن در نهاد دانشگاه نیز بروز و ظهور دارد، باید زمینه افشای...
 • میکائیل دیانی
  فتنه همیشه علیه مردم
  فتنه هیچگاه خیرخواه مردم نبوده است، اگرچه همیشه خواسته از مردم سوءاستفاده کند و مردم هم همیشه چشم فتنه را کور کرده‌اند اما این مردم مظلوم فردای فتنه دوباره باید با مشکلات‌شان دست و پنجه نرم کنند.
 • امیر استکی
  بودجه و مردمی که دیده نمی‌شوند!
  مدیریت منابع نه‌تنها در زندگی عادی ما، بلکه در هر ساختاری از اولیات عاقلانه زیستن است، البته شواهد نشان می‌دهد اکنون دولتمردان و مجلس‌نشینان چنین هوشمندی حداقلی را نیز از خود نشان نمی‌دهند.
 • محمدرضا آبدار
  دعوت دوباره از وزیر اقتصاد
  برای دومین بار از وزیر محترم اقتصاد دعوت می‌کنیم تا با حضور خود در جمع دانشجویان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات به مطالبات اقتصادی و اوضاع نابسامان معیشتی مردم به سوالات دانشجویان پاسخگو باشید. آقای وزیر مردم گله مندند و مردم می‌فهمند.
 • محمد زعیم‌زاده
  به نام اقتصاد به کام اغتشاش
  در میانه طرح مطالبات اقتصادی، جریانی مشکوک در برخی نقاط کشور با ایجاد آشوب‌های خیابانی و آسیب زدن به اموال عمومی صحنه سیاسی ایران را به اغتشاش و ناامنی تبدیل کرد.
 • مسعود فروغی
  نه سانسور، نه جوگیری
  باور کنید اگر صریح و شفاف علت تجمع از رسانه ملی عنوان شود و مسئولان دولتی و مجلس و... با تصمیم‌های فوری پاسخ مطالبات مردم را بدهند، هیچ عنصر ضدانقلاب فرصت‌طلبی نمی‌تواند لباس مردم خسته از مشکلات را بر‌تن کند.
 • علی خضریان
  ایستادگی ۱۶ آذری خالق حماسه ۹ دی
  در وقایع سال 88 نیز ساده‌انگاری است که با نادیده انگاشتن برخی نشانه‌ها و تحرکات متعدد دشمن و خصوصا آمریکایی‌ها، فتنه‌ای به این بزرگی را محدود به یک اعتراض انتخاباتی کنیم و به نظر می‌رسد دانشجویان و دانشگاهیان خصوصا در رشته علوم سیاسی ‌باید...