گروه های خبری
آرشیو
سیاسی
 • محمدعلی عبدو
  رنسانسِ محمود!
  مضاف بر همه اینها، شخصیت روان‌شناسانه‌ او شاید همانند کسی مثل احمد توکلی نباشد که همان شعار سال ۷۲ را صرفاً از هراس ریزش پایگاه سابقش، سال ۸۰ هم به کار گرفت و تبعاً به همان نتیجه سابق رسید.
 • پیام مرادی
  اوج تناقضات احمدی‌نژاد
  احساس می کنم که حتی اگر نتوانیم که اثبات کنیم که رفتارهای احمدی نژاد از ابتدا چنین بوده اما در طول دو سه سال پایان عمر دولت دهم تاکنون عملا وارد یک فضای عملگرایی شده است و همین موجب شده که در رفتار سیاسی خود دچار تناقض سیاسی شود.
 • امیر استکی
  بالاترین خیانت به یک ملت آن است که...
  در گزارشی که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری از کنفرانس خبری بیست‌ویکم فروردین ریاست محترم جمهور منتشر کرده است، قسمت مربوط به سخنان ایشان درباره وعده 100 روزه به‌کلی پوشش داده نشده است.
 • پرویز امینی
  جمنا و ما ادراک ما الجمنا!
  آقایان! جمنا اگر فرمول شکست در انتخابات نباشد لااقل فرمول پیروزی نیست!
 • علی‌اکبر عباسی
  ضربه دولت ناکارآمد به انقلاب
  اینها در حالی است که به عنوان مثال در ماجرای فیش‌های نجومی، رهبری صراحتا به دولت دستور پیگیری و گزارش عاجل آن به مردم را دادند و دلیل خود را جلوگیری از بی‌اعتمادی مردم به نظام بیان کردند که این کار نیز از سوی دولت مغفول واقع شد.
 • محسن دنیوی
  فلانی یا بهمانی!
  این ماجرا اصلاً ربطی به زمان ندارد و اگر چند ماه هم فرصت بیشتر باشد، باز جریان‌های فعال در عرصه‌ی سیاست خود را بالا و پایین می‌کنند و مذاکره می‌کنند و لابی و کش و واکش و بحث و جدل و تفاهم و ائتلاف و وحدت و انصراف و در نهایت باز ما فرد مورد نظر را انتخاب می‌کنیم، بدون...
 • محمد زعیم‌زاده
  مگر چاره‌ دیگری هم دارید؟
  فرض من این است که در شرایط عادی همین اتفاق خواهد افتاد، البته نه به علت اینکه دولت کنونی دولت موفقی در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بوده است». با این وضعیت همپیمانی فراکسیون امید و دیگر اصلاح‌طلبان با روحانی چیزی جز ادامه همان فروکاست ایدئولوژیک این جریان نیست.
 • کیوان ابراهیمی
  نگاهی به چالش‌های درون حکومتی امریکا
  اینکه اقدامات ضد دولتی و البته عقلانیِ دادگاه‌های امریکا به کسی برنمی‌خورد را می‌توان به گونه‌ای دیگر نیز تعبیر کرد. به هر حال سینه‌چاکان ترامپ هم می‌دانند که وی منتخبِ اکثریت رای‌دهندگان امریکایی نبوده و نیست. دولت کنونی امریکا در یک فرآیندِ معیوب، تحت قوانین قرن...
 • پرویز امینی
  احمدی‌نژاد؛ پایان پروژه بازسازی
  احیای موج کوروش گرایی چه در سفر به شیراز در دهه فجر امسال و چه در نامه به ترامپ و نیز به صحنه آمدن مشایی در این حد و اندازه که کنفرانس خبری برای نامزدی بقایی برگزار کند که اولین بار بعد از سال ۹۲ است، نشانه‌هایی‌اند که احمدی‌نژاد پروژه بازسازی پیشین را رها کرده است و...
 • امیررضا بشیری
  پرسیدن یک سوال، حکمش جلب است؟!
  این طرح بسیار ابتدایی و ناپخته است و احتمال زیاد به تصویب نمی رسد اما همین ارائه دادن همراه با اصرار برای تصویب آن از جانب نمایندگانی مانند محمدرضا عارف، علی مطهری، کواکبیان، صادقی، تابش و دیگران جای افسوس بسیاری دارد. افرادی که همیشه ادعای آزادی بیان و...داشته اند...
 • امیرحسین شکوری
  «آشتی ملی» یا سهم‌خواهی از قدرت
  اگر واقعا آشتی ملی بود اگر واقعا به فکر آشتی بودیم چرا همان روزهای ملتهب سال ۸۸ این کار را نکردیم چرا بعد از اینکه تنها حامی خود در داخل نظام را از دست دادیم از اآشتی استفاده کردیم؟ آیا این ها بدین معنا نیست که بخواهیم برای بازگشت به قدرت و همچنین نگه داشتن طرف داری...
 • محمد زعیم‌زاده
  نگاهی به فتنه از منظر طرح دوفوریتی عارف
  بیایید با این متر و معیار مجازاتی که جنابان مطهری و عارف و سایر رفقا برای یک سوال در نظر گرفته‌اند، فتنه سال 88 را تحلیل کنیم؛ انصافا اگر بنا باشد مجازات یک سوال 6 تا 24 ماه حبس باشد، مجازات کسی که تهمت تقلب به یک انتخابات باشکوه زد چیست؟
 • سیدیاسر جبرائیلی
  چرا لیبرال‌ها به دنبال آشتی با نظامند؟
  «سیدمحمدحسین عادلی» که در آن زمان معاون وزیر امور خارجه ایران بود، می‌گوید: آن نامه برای آمریکایی ها فرستاده شد تا نشان دهد ما آماده گفت‌وگو و حل معضلات هستیم. این اقدام در راستای سیاست‌های محمد خاتمی بود که می‌خواست همه راه‌های مسالمت‌آمیز را بیازماید.
 • عبدالله عبداللهی
  راز مخالفت ترامپ با برجام
  بنابراین به نظر می‌رسد هشیاری ظریف و سد غیرقابل عبوری از ناحیه دولتمردان مسؤول در امور بین‌الملل برای انسداد مسیر اوباما و ترامپ برای تغییر رفتار ایران به واسطه «روح برجام» وجود نداشته است و اگر در این زمینه افتخاری هست
 • محمد زعیم‌زاده
  مهندسی گشایش‌های هر روزه در پسابرجام!
  و حالا که دیگر نه از آن پسرک باهوش و مودب خبری است، نه از وزیر خارجه خوش‌اخلاق، جنتلمن و خنده‌رویش(!) و کسی زمام امور را در دست دارد که به هیچ‌وجه قاعده‌بردار نیست و همین ابتدای کار گربه را دم حجله کشته است، آیا می‌توان با روحانی یا تیپی مثل روحانی کاری پیش برد؟
 • علی‌اکبر عباسی
  دولت بی‌انگیزه!
  شکست برجام که با تمدید قانون آیسا- آن هم در زمان دولت همان پسرک مؤدب و باهوش- نهایی شد و همچنین ریاست‌جمهوری دور از انتظار دونالد ترامپ، رخدادهایی هستند که دولت یازدهم را بشدت شوکه کرده‌اند و موجب شده تا برخی دولتی‌ها حالا با صراحت از بی‌انگیزگی‌های خود سخن بگویند.
 • مجتبی رضاخواه
  برجام و سامری
  قرار بود با اجرای برجام همه تحریم‌ها "بالمره" برداشته شده و عزت پاسپورت ایرانی افزایش یابد. منتها در دستور اخیر ترامپ، هم تحریم‌ها بطور خارق‌العاده‌ای گسترش پیدا کرده (تا کابین هواپیما) و هم بخشی از مردم را به شکل بی‌سابقه‌ای تحقیر کرده است. امامزاده داستان...
 • محمد زعیم‌زاده
  پیروز قطعی انتخابات با نسبت آرا بالا مشخص شد!
  حقیقت این است که تجربه ثابت کرده نخبگان کشورمان به قواعد و مناسبات سیاسی تن نمی‌دهند یا صداقت لازم را در برخورد با قواعد و مناسبات سیاسی و قواعد بازی سالم سیاسی ندارند. این عنصری است که اجازه ورود ما به سطح بالاتر دموکراسی را نمی‌دهد.
 • پرویز امینی
  پیش به سوی انتخابات ۹۶
  با این حال این جریان دو انتخاب منفعل دارد. یکی بی‌عملی و سکوت و دیگری نقد توأمان دولت یازدهم و با شیب بیشتر، رقبای احتمالی آنها (معروف به اصول‌گرایان) با این انگیزه که پیروزی اصول‌گرایان بر روحانی، فلسفه وجودی این جریان را تا حد زیادی منتفی می‌کند اما پیروزی روحانی...
 • علی خضریان
  حاشیه‌ای بر حرف راست آقای روحانی
  همانطور که بیان شد، ایشان در حالی به این آمار و ارقام اشاره کردند که بر روی کاغذ حرف درستی است و آمارهای رسمی نیز آن را تأیید می کند.
 • پرویز امینی
  مهمترین مسئله جمهوری اسلامی
  شهید بهشتی مثال اعلای این نوع انقلابی زیستن است که برای خود، خط قرمزی سوای از انقلاب و جمهوری اسلامی قائل نبود و مادام که مصلحت انقلاب اسلامی نبود، در برابر تهمت‌ها به خود و خانواده، سکوت می‌کرد تا آنجا که امام فرمود شهادتش پیش مظلومیتش ناچیز بود!
 • علی‌اکبر عباسی
  انتظار کوچکی که از آن هم دریغ شد!
  در قبال این سطح از بدعهدی‌ها توسط طرف مقابل سکوت نکند و اجازه ندهد جاده دوطرفه تعامل برجام، عملا به جاده‌ای یک طرفه تبدیل شود اما آنچه مشخص است بیان انتقاد و بدعهدی آمریکایی‌ها از سوی روحانی به معنای بی‌ثمر بودن مسیری است که روحانی در همان جلسه اردیبهشت‌ماه سال 92 در...
 • محمد زعیم‌زاده
  چگونه صحنه انتخابات غیرمبتذل می‌شود؟
  در یک پروسه تبلیغاتی سطحی 2 هفته‌ای و بعضا مبتذل و پوپولیستی راهی پاستور شوند، آنگاه با بی‌برنامگی و سوءمدیریت، انباشتگی سطحی از نارضایتی عمومی را که در 2 هفته از آن بهره برده بودند در 4 یا 8 سال کاملا با دستان با کفایت خود ته‌نشین و ماندگار کنند.
 • مجتبی رضاخواه
  ترامپ، سرنوشت برجام، دولت ایران
  رییس جمهور جدید آمریکا معتقدست به ایران زیادی امتیاز داده شده و از طرفی طبق قانون آمریکا ملزم به اجرای برجام نیست. وی تا بحال بارها علیه برجام موضع مخالف خود را اعلام کرده است.
 • زهرا طباخی
  زندگی زیر سایه بی‌وطنان
  ننگ بر دولتی که حق مدیریت به چنین مدیر وطن‌فروش و رذلی می‌دهد تا موقعیت‌های محدود شغلی جوانان وطن‌پرست ایرانی را بسادگی آب خوردن در پسابرجام بی‌غیرتی، به سوییس، فرانسه، آلمان و هلند پیشکش کند. آخر سال نیز مالیات پاداش و حقوق دریافتی از بیت‌المال مسلمین و پورسانت‌هایی...
 • توحید عزیزی
  آبشخور مشترک دونالد ترامپ و میرحسین موسوی
  معروف شده است که ترامپ، احمدی نژاد ایران است و از بُعد شخصیت پوپولیستی این دو، این سخن، گزاره‌ی گزافی نیست. در عین حال ترامپ ابعاد شخصیتی دیگری نیز دارد که در تضاد با احمدی نژاد و مشابه فردی مثل موسوی است.