گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 137725

معرفی مراکز دانشگاهی-10

با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آشنا شوید

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال ۱۳۵۹، با عنوان «مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی» بنیاد نهاده شد و سپس در سال ۱۳۶۲ نام آن به «دانشگاه فنی و مهندسی» و در سال ۱۳۶۷ به «دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی» تغییر یافت.

خبرنامه دانشجویان ایران: با نزدیک شدن به روزهای اعلام اسامی مجازین به انتخاب رشته در کنکور سراسری، اهمیت شناخت دانشگاه ها و رشته های تحصیلی بیش از پیش بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با توجه به نقشی که دانشگاه می تواند در پیشرفت علمی دانشجویان و شکل گیری مسیر زندگی جوانان داشته باشد، باید قبل از انتخاب رشته و دانشگاه، در مورد هریک از آنها شناخت دقیقی بدست آورد. آشنایی با رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه ها در مقاطع مختلف نیز جز مواردی است که دانشجویان را برای انتخاب بهتر کمک می کند.

در این گزارش سعی شده است که ضمن معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان یکی از دانشگاه های سراسری استان تهران، دانشکده های موجود در این دانشگاه و رشته های تحصیلی هریک از آن ها معرفی شود.

هسته اولیه دانشگاه صنعتی خواجه نصیر دانشکده‌ای است به نام دانشکده مخابرات که در سال ۱۳۰۷ یعنی ۸۳ سال پیش در محل فعلی دانشکده مهندسی برق دانشگاه تأسیس شده و در سال ۱۳۱۸ اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده است.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال ۱۳۵۹، با عنوان «مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی» بنیاد نهاده شد و سپس در سال ۱۳۶۲ نام آن به «دانشگاه فنی و مهندسی» و در سال ۱۳۶۷ به «دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی» تغییر یافت.

علاوه بر رشته مخابرات با قدمت ۷۵ ساله، رشته نقشه برداری این دانشگاه ۴۹ سال و دانشکده مهندسی مکانیک آن ۳۰ سال قدمت دارند. فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در حال حاضر در یازده دانشکده ریاضی، شیمی، فیزیک،مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد و مهندسی هوا فضا و با ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ، ۷۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۹ رشته تحصیلی در مقطع دکترا متمرکز است. از مجموع بیش از ۷۵۹۸ نفر دانشجوی دانشگاه، بیش از ۴۱۲۷ نفر در مقطع کارشناسی  ۲۸۳۲ نفر در مقطع کارشناسی ارشد  و ۶۳۹ نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند.

ساختمان مرکزی دانشگاه خواجه نصیر در تهران، خیابان میرداماد غربی واقع است.

محدوده مکانی دانشگاه

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان شهید مجتبایی، خیابان شهید کاویان، شماره ۹ کدپستی: ۱۵۴۱۸۴۹۶۱۱, تلفن: +98 21 2285 3078
 

دانشکده ها و امکانات تحقیقاتی مطالعاتی:

این دانشگاه دارای 9 دانشکده مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی عمران، مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک، مهندسی صنایع، مهندسی هوا فضا و علوم است.

1)دانشکده  مهندسی برق

این دانشکده هسته اصلی و مرکزی دانشگاه می باشد و همواره یکی از شناخته شده ترین و قدرتمندترین دانشکده ها در سطح کشور می باشد. دانشکده مهندسی برق دارای اولین آزمایشگاه آنتن در کشور است. این دانشکده از گروه های مهندسی الکترونیک، مهندسی پزشکی، مهندسی قدرت، مهندسی کنترل، مهندسی مخابرات تشکیل شده است.

دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر د ر تهران خیابان شریعتی نرسیده به پل سید خندان واقع است.

2) دانشکده مهندسی مکانیک

فعالیت آموزشی این دانشکده تحت عنوان دانشگاه کار و پیشه از سال ۱۳۵۲ شروع شده است که پس از ادغام چندین موسسه آموزشی در سال ۱۳۵۹ به دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی تبدیل شد.

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر در تهران خیابان ونک واقع است.

3) دانشکده مهندسی عمران

دانشکده مهندسی عمران اکنون در مقطع کارشناسی  و تحصیلات  تکمیلی با شش گروه آموزشی و پژوهشی" سازه، زلزله، محیط زیست، خاک و پی، آب و راه و ترابری" و همچنین با در اختیار داشتن ۹ آزمایشگاه آموزشی و پژوهشی  می باشد.

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه خواجه نصیر در تهران، خیابان ولیعصر ، تقاطع میرداماد ، روبروی ساختمان اسکان واقع است.

4) دانشکده مهندسی صنایع

فعالیت آموزشی رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به دنبال موافقت شورای عالی گسترش دانشگاه­ها در سال ۱۳۷۳ آغاز گردید.  

این دانشکده در مقطع کارشناسی در رشته های مهندسی صنایع، در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی صنایع – صنایع، مهندسی صنایع – سیستم­های اقتصادی و اجتماعی، مهندسی مالی، مهندسی فناوری اطلاعات – تجارت الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات – سیستم­های مدیریت اطلاعات و MBA و در مقطع دکتری در رشته های مهندسی صنایع و فناوری اطلاعات دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی صنایع و مکانیک دانشگاه خواجه نصیر در تهران خیابان ونک واقع است.

5)دانشکده مهندسی هوا و فضا
هسته اولیه دانشکده مهندسی هوافضا، گروه هوافضا بود که در سال ۱۳۷۹ در دانشکده مهندسی مکانیک وقت تأسیس گردید و هم­زمان در چهار گرایش مصوب کارشناسی ­ارشد دانشجو گرفت و به فاصله کوتاهی برنامه گرایش مهندسی­ فضایی در کارشناسی­ ارشد توسط گروه تهیه و به تصویب شورای عالی برنامه­ ریزی رسید.
دانشگاه صنعتی­ خواجه­ نصیرالدین ­طوسی با همکاری دانشگاه تکنولوژی هوا فضای مسکواز مهرماه سال
۱۳۸۳ اقدام به پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی مشترک هوافضا نمود. در سال ۱۳۸۵ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اولین گروه دانشجویان کارشناسی مهندسی هوافضای روزانه نیز مشغول به تحصیل شده­ و بالاخره در مهرماه سال ۱۳۸۸ اولین گروه از دانشجویان دکترای مهندسی هوافضا در دو گرایش جلوبرندگی و دینامیک پرواز و کنترل در این دانشکده مشغول به تحصیل گردیدند.
 

دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه خواجه نصیر در فلکه چهارم تهرانپارس ، خیابان وفادار شرقی، بلوار دانشگاه واقع است.

6)دانشکده مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک(نقشه برداری)

این دانشکده به عنوان اولین و تنها دانشکده نقشه برداری در سطح کشور علاوه بر تربیت نیروی متخصص انسانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارتباط تنگاتنگی نیز با صنعت دارد. دانشکده از چهار گروه مهندسی ژئودزی، سیستم­های اطلاعات مکانی، فتوگرامتری و سنجش از دور تشکیل شده است. در حال حاضر تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب برابر ۱۷۰, ۱۷۸ ,۳۷ می­باشد.

دانشکده نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیر در تهران - خیابان ولیعصر - تقاطع میرداماد - روبروی ساختمان اسکان واقع است.

7) دانشکده مهندسی و علم مواد

فعالیت های آموزشی رشته مهندسی مواد در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، در سال ۱۳۸۰ از گروه مهندسی مواد در دانشکده مهندسی مکانیک با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد (گرایش شناسایی، ساخت و انتخاب مواد مهندسی) آغاز شد و بتدریج با راه اندازی دکتری مواد (در سال ۱۳۸۹)، گرایش کارشناسی ارشد شکل دادن فلزات (در سال ۱۳۹۰) و مقطع کارشناسی متالورژی صنعتی (در سال ۱۳۹۰) توسعه یافت. در سال ۱۳۹۲  گروه مهندسی مواد به دانشکده مهندسی و علم مواد تبدیل گردید. 

8)دانشکده مهندسی کامپیوتر

در حال حاضر این دانشکده دارای سه گروه سخت‌افزار، نرم‌افزار و هوش مصنوعی می‌باشد. این دانشکده در مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر در دو گرایش سخت‌افزار و نرم‌افزار و در مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و شبکه‌های کامپیوتری دانشجو میی پذیرد.

 پژوهشکده فناوری اطلاعات از واحدهای تابعه این دانشکده می باشد، این دانشکده دارای سه آزمایشگاه تحقیقاتی پردازش هوشمند اطلاعات، سیستم‌های چندرسانه‌ای و شبکه‌های کامپیوتری می ‌باشد.

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر در تهران خیابان شریعتی نرسیده به پل سید خندان واقع است.

9)دانشکده علوم

فعالیت‌های آموزشی این دانشــکده از سال ۱۳۵۹ با ارایه دروس عمومی پایه رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه آغاز شده و در سال ۱۳۶۶ این دانشکده به "دانشکده علوم" تغییر نام یافت.

هم اکنون این دانشکده دارای سه گروه آموزشی شیمی، ریاضی و فیزیک می باشد که به تربیت دانشجو در رشته ها ی فوق الذکر و در مقاطع تحصیلی مختلف اشتغال دارند. به علاوه گروه  آموزش های عمومی شامل گروه های زبان خارجی، معارف اسلامی و تربیت بدنی نیز در این دانشکده فعال بوده و به کلیه دانشجویان دانشگاه، خدمات آموزشی ارایه می دهند.

دانشکده علوم دانشگاه خواجه نصیر در تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان شهید مجتبایی،خیابان شهید کاویان، شماره ۹ واقع است.

10)دانشکده ریاضی

هم اکنون این دانشکده دارای سه گروه آموزشی ریاضی محض، ریاضی کاربردی و آمار و علوم رایانه می باشد.

دانشکده ریاضی دانشگاه خواجه نصیر در تهران ، خیابان شریعتی، خیابان شهید مجتبایی، کوچه کاویان، شماره ۴۱، پردیس علوم واقع است.

11)دانشکده شیمی

دانشکده شیمی دانشگاه در سال ۱۳۹۲ تاسیس شده است هرچند گروه شیمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از سال ۱۳۵۸ با ارائه دروس پایه سرویسی شروع به کار نموده و درسالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۱ بترتیب دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی را دایر نمود.   

دانشکده شیمی دانشگاه خواجه نصیر در تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان شهید مجتبایی،خیابان شهید کاویان، شماره ۹ واقع است.

12)دانشکده فیزیک

دانشکده فیزیک دانشگاه در سال ۱۳۹۲ تاسیس شده است هرچند گروه فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از سال ۱۳۵۸ با ارائه دروس پایه سرویسی شروع به کار نموده و درسالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۱ بترتیب دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد فیزیک را دایر نمود. 

دانشکده فیزیک دانشگاه خواجه نصیر در تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان شهید مجتبایی،خیابان شهید کاویان، شماره ۹ واقع است.

آزمایشگاه ها

این دانشگاه دارای تعداد زیادی آزمایشگاه است که در آن ها علاوه بر آموزش دانشجویان توان کارهای تحقیقاتی وجود دارد

امکانات و خدمات خوابگاهی:

در دفترچه منتشر شده سال 93 توسط سازمان سنجش و آموزش کشور چنین ذکر شده است: نظر به کمبود شدید خوابگاهی، این دانشگاه در خصوص واگذاری خوابگاه به دانشجویان یچ گونه تعهدی ندارد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.