گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 181511

قابل توجه جدیدالورود‌های پیام‌نور:

شرایط انتقال دانشجویان دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور با بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر دانشجو معادل 25 درصد کل دانشجویان شاغل به تحصیل در داخل کشور ششمین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو و دومین دانشگاه بزرگ ایران با 500 واحد در سراسر کشور است.

خبرنامه دانشجویان ایران: دانشگاه پیام نور با بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر دانشجو 25 درصد کل دانشجویان شاغل به تحصیل در داخل کشور، ششمین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو و دومین دانشگاه بزرگ ایران با 500 واحد در سراسر ر به خود اختصاص داده است.

مسئله ی مهمی که معمولا بسیاری از دانشجویان با آن مواجه می‌شوند و ذهن آن‌ها را به خود مشغول می‌کند موضوع نقل و انتقال بین واحدهای مختلف دانشگاه پیام‌نور است. بر همین اساس خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در این گزارش سعی کرده است پاسخی به تمام سوالات و ابهامات دانشجویان این دانشگاه درباره نقل و انتقال بین واحدهای مختلف این دانشگاه ارائه کند.

انتقال دانشجو علاوه بر موافقت مراکز یا دانشگاه‌های مبداء و مقصد و همچنین تایید مرکزاستانی مربوطه نیازمند احراز شرایط زیر است.

1- شرایط ادامه تحصیل در مرکز مبداء را داشته باشد و کمتر از نیمی از واحدهای درسی دوره تحصیلی را گذرانده باشد.

2- حداقل 24 واحد درسی(بدون احتساب دروس پیش دانشگاهی و دروس معادلسازی شده) گذرانده باشد.

3- میانگین کل 12 را کسب کرده باشد.( با احتساب دروس مردودی)

4- نمره آزمون ورودی دانشجو از آخرین فرد پذیرفته شده در مرکز مقصد, و در همان رشته و سال در سهمیه مربوط کمتر نباشد.

* نمره آزمون دانشجویان تکمیل ظرفیت، شاهد و مواردی که با معرفی نامه سازمان سنجش معرفی   می شوند می بایست به صورت موردی از سازمان سنجش استعلام شود.

5- دانشجویان رشته های علوم پایه و مهندسی با میانگین کل حداقل 15 و رشته های علوم انسانی و هنر با میانگین کل حداقل 16 از داشتن نمره آزمون معاف هستند.(کسانی که می خواهند از شرط میانگین برای انتقال استفـاده کنند حتماً باید 12 واحد غیرعمومی گذرانده باشند.)

6-  دانشجویان تا شش هفته مانده به شروع نیمسال تحصیلی بعد فرصت دارند مدارک و تقاضای انتقال را به مرکز/ واحد خودارائه نمایند.

7-  انتقال دانشجو, فقط در مقطع هم سطح و یا از بالا به پایین (کاردانی به کاردانی و کارشناسی به کارشناسی یا کارشناسی به کاردانی انجام می شود.)

8-  دانشجویان دوره های فراگیر پس از گذراندن یک ترم تحصیلی بعد از دوره دانشپذیری و 24 واحد درسی و کسب میانگین حداقل12 ؛با موافقت مراکز مبدا و مقصد و ارائه مدارک معتبر و مستند( ماده 38 آیین نامه آموزشی) می توانند منتقل شود.

9-  انتقال دانشجو از یک مرکز به مرکز دیگر منوط به مجری بودن مرکز در رشته مورد تقاضا است در صورت عدم تطابق زمانی برنامه درسها مسئولیت آن بعهده دانشجو است.

10- در صورت انتقال دانشجو، سوابق از مرکز مبداء به مقصد منتقل شود. هیچگونه تغییری در درسهای دانشجو ایجاد نمی شود و کلیه درسهای اخذ شده و گذرانده شده عیناً به مرکز مقصد منتقل می شود.

11-  انتقال دانشجو در طول تحصیل فقط یکبار مجاز است.

12- انتقال دانشجویان پیام نور به  دوره های حضوری دانشگاه های دولتی مقدور نیست و به دانشگاههای نیمه حضوری و غیر دولتی، با رعایت شرایط از طریق آموزش استان امکان پذیر است.

13-  بررسی تقاضای انتقال دانشجو از مرکز برون مرزی فقط از طریق اداره کل خدمات آموزشی امکان پذیراست.

14- انتقال از مرکز به واحدهای تحت پوشش مرکز، در صورتی که بعد از پذیرش دانشجو رشته تحصیلی وی در واحد ایجاد شده باشد و بیش از نیمی از واحدهای ایشان باقی مانده باشد بلامانع است، در این صورت نیازی به نمره آزمون نیست.

15- انتقال فرزندان هیات علمی فقط از طریق اداره کل خدمات آموزشی مقدور است، در این صورت هیات علمی در اولین نیمسال تحصیلی با مراجعه به سازمان سنجش، مجوز لازم را اخذ و به خدمات آموزشی ارائه خواهد داد.

16-  در صورتیکه فرزندان هیات علمی حائز حد نصاب لازم را برای انتقال نباشند، انتقال بصورت مشروط مهمان، بشرح زیر خواهد شد:

    - از این دسته از پذیرفته شدگان با معرفی اداره کل خدمات آموزشی ثبت نام بعمل خواهد آمد.

    - اگر چنانچه پس از دو نیمسال، موفق به کسب میانگین کل 15 برای رشته علوم و 16 برای  رشته های علوم انسانی شوند انتقال قطعی خواهد شد.

17-  انتقال دانشجویانی که بعلت نداشتن شرایط ثبت نام با اخذ تعهد, مبنی بر عدم تقاضای انتقال در مرکز، ثبت نام کرده اند ممنوع است.

18- انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر توسط ستاد شاهد  و ایثارگر دانشگاه انجام و از طریق اداره کل خدمات آموزشی اطلاع رسانی می شود.

شرح ماده 38 آیین نامه آموزشی:

1- سرپرست خانواده شهید، فوت یا معلول شود بطوری که دانشجو بعنوان کفیل خانواده از طریق مراجع ذیصلاح شناخته شود.

2- دانشجو، معلول گردد و بطور مستقل قادر به ادامه زندگی نباشد؛ تشخیص این موضوع بعهده شورای آموزشی مرکز استانی است.

3- دانشجوی دختر بعلت ازدواج ملزم به انتقال به محل سکونت همسر شود.

4- محل اشتغال دانشجو یا سرپرست قانونی وی (دانشجویان دختر) عوض شود.

5- کارمندان رسمی یا پیمانی دولت در صورت ارائه حکم اشتغال مبنی بر تغییر محل خدمت می توانند از گذراندن24 واحد درسی و یا نمره آزمون معاف شوند.

6- اگر دانشجو یا همسر وی دارای شغل آزاد باشد گواهی اشتغال و سکونت باید به تایید مراجع ذیصلاح برسد.

7- کلیه دانشجویان در صورت ارائه مدارک معتبر هر یک از موارد فوق از گذراندن حداقل 24 واحد درسی و نمره آزمون معاف هستند.

* در انتقال توام با تغییررشته، دانشجو باید هم شرایط انتقال وهم شرایط تغییررشته را کسب نماید.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.