گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 195975

محمد برم؛

اسلام برهانی در مقایسه با اسلام رحمانی

طبق اصول و مراتب تشکیل تمدن نوین اسلامی، قاعدتاً استقلال فکری باید قبل از تشکیل و تثبیت انقلاب اسلامی صورت گیرد. پس اگر در اولین گام به استقلال فکری برسیم در آخرین گام به استقلال اقتصادی خواهیم رسید.

خبرنامه دانشجویان ایران: محمد برم// مسلمانان باید مطمئن باشند که برای تامین سعادت خود نیازبه مکتب دیگرندارند و نباید به جانب مکتب دیگردست دراز کنند بنابراین رهبران جامع اسلامی باید تلاش کنند مسلمانان را عمیقاً مومن سازند که اسلام قادراست به عنوان یک مکتب و یک ایدئولوژی، مسلمانان را نجات و رهایی بخشد و به مسلمانان عزت ارزانی  دارد.

علت اینکه نهضت ملی شدن صنعت نفت شکست خورد این بود که این نهضت یک شعار بیشتر نداشت و آن این که صنعت نفت باید ملی شود. صنعت نفت که ملی شد قهراً دیگر این شعار از جاذبه می افتد، وقتی شعار از جاذبه افتاد مردم ازشور و حرکت می افتند پس می توان نتیجه گرفت افرادی که اسلام رحمانی راعلم عثمان کرده اند برای درقدرت ماندن ناچاربه طرح مسائل دیگری هستند. پس باید در ابتدا جلوی چنین سیاسی بازی های کودکانه ای را گرفت.

برای ساختن تمدن نوین اسلامی باید به صورت مرحله ای عمل کرد.
اولین مرحله تشکیل وتثبیت انقلاب اسلامی است.
دومین مرحله تشکیل دولت اسلامی است.
سومین مرحله تشکیل جامعه اسلامی است.

این سه مرحله درجمهوری اسلامی انجام گرفته است و تشکیل اقتصاد اسلامی، فرهنگ اسلامی، سیاست اسلامی و... پس ازمرحله تشکیل جامعه اسلامی صورت می گیرد.

اما یک تلنگر...

مگر امام خمینی(ره) نفرمودند استقلال سیاسی بدون دست یافتن به استقلال اقتصادی معنا ندارد و لازمه ی هر دوی اینها استقلال فکری و فرهنگی است؟

طبق اصول و مراتب تشکیل تمدن نوین اسلامی، قاعدتاً استقلال فکری باید قبل ازتشکیل و تثبیت انقلاب اسلامی صورت گیرد. پس اگر در اولین گام به استقلال فکری برسیم در آخرین گام به استقلال اقتصادی خواهیم رسید.

اسلام برهانی درمقایسه با اسلام رحمانی به مثابه استقلال فکری نسبت به استقلال سیاسی یا اقتصادیست. با در آمیختن رافت وعطوفت دینی با استدلال و برهان دینی، اسلام ناب محمدی بروز خواهد کرد که مصداق آن درعصرمعاصر انقلاب اسلامی ایران می باشد.

طبق این اصول، رسیدن به مراتب استقلال فکری، استقلال اقتصادی و سیاسی را در پی خواهد داشت و چون اسلام دین علم است، دین عمل و سختکوشی است و اینکه توحید برهانی و استدلالی ریشه سوزهمه عقاید باطله است می توان با مطرح کردن رافت وعطوفت اسلامی زیر چتر اسلام برهانی به عمق فلسفه الهی اسلامی رسید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.