گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 214547

آمادگی دانشگاه علمی کاربردی برای فعالیت‌های آموزشی بین‌المللی

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: این دانشگاه از فعالیت های علمی و آموزشی بین المللی مراکز علمی کاربردی حمایت می کند. بنابراین مراکز دانشگاه باید بستر مناسب این فعالیت ها را ایجاد کنند.

خبرنامه دانشجویان ایران: دکتر محمدحسین امید در نشست هم اندیشی با روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان خراسان شمالی با بیان اینکه آموزش عالی کشور با چالش کمبود دانشجو برای ظرفیتهای ایجاد شده مواجه شده است، گفت: حدود 10 سال گذشته به ازای یک صندلی خالی نزدیک به 10 متقاضی وجود داشت اما اکنون به ازای هر متقاضی 3 صندلی در مراکز آموزشی کشور وجود دارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، وی افزود: تقاضای زیاد در کشور موجب شد تا در سال های گذشته دانشگاه های روزانه، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و جامع علمی کاربردی ظرفیت های خود را به میزان بسیار زیادی افزایش دهند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جاری نزدیک به یک میلیون و 800 هزار ظرفیت برای پذیرش دانشجو وجود در حالی که کمتر از 600 هزار نفر متقاضی ورود به دانشگاه بوده اند.

دکتر امید با بیان اینکه کاهش جمعیت دانشجویی برای تمامی زیر نظام های آموزشی است و شامل دانشگاه علمی کاربردی نیز می شود، تاکید کرد: در این دانشگاه امسال از 850 هزار ظرفیتی که اعلام شد با احتساب تکمیل ظرفیت حدود 90 هزار دانشجو جذب این دانشگاه خواهند شد.

وی عنوان کرد: این روند در کل کشور وجود دارد و تنها مختص سال جاری نیست و از سال گذشته آغاز شده و براساس پیش‌بینی‌های جمعیتی تا پایان برنامه هفتم توسعه کاهش متقاضیان ورود به آموزش عالی را خواهیم داشت.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: در این شرایط بحرانی این دانشگاه می‌تواند کمترین آسیب را ببیند و تهدید را به فرصت تبدیل کند.

دکتر امید اظهار داشت: امروز خانواده‌ها از نظر مدارک تحصیلی اشباع شده‌اند و جوانان ترجیح می‌دهند به دنبال اشتغال باشند تا آینده‌ آنها تامین باشد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: در این دوره کاهش جمعیت دانشجویی، دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌تواند افزایش متقاضی داشته باشد مشروط بر اینکه به مأموریت خود بپردازد.

دکتر امید خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم دولت و دستگاه های اجرایی را مجاب کنیم که تولیدات ما کیفی و مورد نیاز آنها است و این تولیدات می‌توانند در بازسازی اقتصادی کشور کمک کنند، دیگر نگرانی برای ما وجود ندارد.

وی افزود: بعد از 8 سال شورای مرکزی دانشگاه تشکیل شد در این شورا وزارتخانه های مختلفی مانند صنعت، معدن و تجارت، بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و غیره حضور دارند که چون در سیاست‌گذاری‌ها ایفای نقش می‌کنند می‌توانند در بکارگیری دانش‌آموختگان این دانشگاه نیز جدیت بیشتری داشته باشند.

وی گفت: اگر ما در ارتقا کیفیت جدی باشیم و بهتر از قبل عمل کنیم ظرف کمتر از یک سال می‌توانیم اعتبار گذشته دانشگاه را به آن بازگردانیم و کاری کنیم که دانش‌آموختگان این دانشگاه در همه کشور بتوانند مشغول کار شوند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره منطقه بندی واحدهای استانی این دانشگاه گفت: تقاضای من از مراکز این است که طی یکسال آینده منطقه خود را بررسی کرده و ظرفیت‌های موجود در آن را شناسایی کنید، مزیت‌های منطقه را ببینید و بر اساس آن رشته جدید تعریف کنید.

دکتر امید خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی مناسب، شناسایی مشاغل، شغل محوری، تعریف رشته بر اساس مشاغل و تربیت نیروی مهارتی قادر خواهیم بود کیفیت دانشگاه را ارتقا دهیم وتا در دورانی که جمعیت دانشجویی رو به کاهش است مراکز ما دچار آسیب نشوند.

در ابتدای جلسه سرپرست دانشگاه جامع علمی‌کاربردی خراسان‌شمالی با ارائه گزارشی از مراکز استان گفت: واحد استانی دانشگاه علمی کاربردی از سال 86 با جذب 379 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون با پنج هزار دانشجو در 108 کد رشته، 14 درصد از جمعیت دانشجویی خراسان‌شمالی را به خود اختصاص داده است.

دکتر امین جودت افزود: از مطالبات جدی مراکز علمی کاربردی این استان، ورود به رشته‌های شغل محور است و باید رشته‌های تحصیلی مطابق با نیاز استان دایر شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.