گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 218114

بررسی برخی زوایای یکی از انتصابات حجت الاسلام خاموشی؛

در دانشگاه سوره چه خبر است؟ +سند

فرایند قبولی دانشجویان در دانشگاه سوره با سایر دانشکده های هنری کشور متفاوت است. به نحوی که این دانشگاه با اعلام پنج برابر ظرفیت اقدام به مصاحبه با پذیرفته شدگان می کند. اقدامی که در نگاه اول سوره را شبیه به جایی مانند دانشگاه صدا و سیما می کند با این تفاوت که سختگیری های دانشگاه سازمان تبلیغات باید بیشتر باشد.

خبرنامه دانشجویان ایران: سال 89 حجت الاسلام علیرضا پناهیان به دعوت بسیج دانشگاه سوره به این دانشگاه آمده بود، به محض شروع سخنرانی او بیشتر سالن کنفرانس به نشانه اعتراض به وقایع سال 88 خالی شد. او که انتظار داشت با جمعی همسوتر از دانشگاه هنر مواجه شود در نهایت تعجب سخنرانی خود را آغاز کرد و جملاتی را گفت که تا مدت ها بحثش در دانشگاه ادامه داشت؛ اینکه رسالت دانشگاه سوره «تربیت آخوند هنرمند» بوده است اما حالا چه بر سر این دانشگاه آمده است!

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اینکه لغت آخوند هنرمند از لحاظ کاربردی محلی از اعراب دارد یا خیر، در این نوشتار نمی گنجد اما این گزاره بیانگر فاصله ای است که از مقصود تا عمل بنیان گزاران دانشگاه سوره وجود دارد.دانشگاهی که به دلیل وابستگی به سازمان تبلیغات اسلامی بدیهی است به تابلوی خود در تبلیغ انقلاب اسلامی کمک کند. اما متاسفانه علی رغم اینکه در تمام آیین نامه ها و اهدافش تربیت «هنرمند متعهد» به چشم می خورد پس از گذشت ده ها دوره فارق التحصیلی نه تنها ثمره ی به نام هنرمند متعهد نداده است بلکه به لطف ظرفیت های ایجاد شده فضایی برای رشد دانشجویان شبه روشنفکر ایجاد کرده است.

این عدم نتیجه گیری اما نه تنها سبب بازخواست مدیران این دانشگاه و ریاست سازمان تبلیغات نشده است، بلکه مدیریت ده ساله این دانشگاه با وجود ضعف های فراوان کماکان مورد حمایت این نهاد به اصطلاح انقلابی است.

در این نوشته به صورت نمونه برخی از اقدامات دانشگاه سوره بررسی شده است که به سبب عدم دسترسی به همه اسناد تنها چند مورد آن بیان شده است:

اعضای هیات علمی، از شرکت در اغتشاشات 88 تا توهین به حجاب
اعضای هیئت علمی در هر دانشکده ای از مهمترین عناصر فکری آن مجموعه تحصیلی است که در دانشکده هنر دانشگاه سوره حضور چند شخصیت جالب توجه است. یکی از آنان (خ- خ) است؛ او که کارشناسی ارشد پژوهش هنر است در رشته نقاشی در این دانشگاه مشغول به تدریس است، شخصی که با حضور پررنگ در اغتشاشات خیابانی سال 88، توسط سایت گرداب تحت تعقیب بود اما در عین حال در دانشگاه سوره به فعالیت هنری و سیاسی خود مشغول بود و همواره مورد حمایت مسئولان این دانشگاه بوده است. 

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

یکی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشکده هنر، دکتر فرشاد عسگری کیا، عکاس است. یکی از عجیب ترین فعالیت های عسگری کیا عکاسی از پدرش به صورت برهنه بود که در ایام گرامیداشت مقام پدر، بین رسانه ها جنجال فراوانی به پا کرد. او با برپایی نمایشگاهی از عکس های عریان پدرش گفته بود: «من به دنبال نشان دادن واقعیتی از بشر بودم» (عکس ها را اینجا ببینید) اینکه چنین شخصیتی چه سنخیتی با دانشگاه وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی دارد.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

(ر-ه)، یکی دیگر از اساتیدی است که حضور او در لیست هیئت علمی جالب توجه است. نقاشی که او را با مجموعه آثار«حیوانات نانجیب» می شناسند، نقاشی هایی بیمارگونه او از پیکر زنان که توهین به حجاب بدون هیچ نمادشناسی به راحتی در آن مشخص است. او با این تابلوها توانسته است از جشنواره ها متعدد خارجی جوایزی کسب کند اما اینکه در سایت دانشگاه سوره این تابلوها به عنوان رزومه اصلی این نقاش ذکر شده است هم از نکات جالب ماجرا است.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

پایگاه اغتشاش گران 88
سال 88 دانشگاه سوره بعضی روزها تبدیل به پایگاه دانشجویان اغتشاشگر می‌شد و عملا فضای تحصیل را برای سایر دانشجویان مختل می نمود. این فضای سیاسی نسبت به جمعیت دانشگاه بسیار گسترده شده بود به طرزی طرفداران جنبش سبز با بستن در دانشگاه شروع به شعار دادن میکردند و نیروی انتظامی بیرون از دانشگاه  نظاره گر آنها بود.

انتشار فیلم حضور جمعی از دانشجویان سوره در اغتشاشات سال 88/ 1

دانلــود

***********

انتشار فیلم حضور جمعی از دانشجویان سوره در اغتشاشات سال 88/ 2

دانلــود

این فضای ناآرام در دانشکده هنر سوره چندین ماه ادامه داشت که خبر آن برخی رسانه های بیگانه مانند صدای آمریکا، بی بی سی و ... را پای کار آورده بود و گزارشاتی از این وضعیت بارها از این شبکه ها پخش شد. در تمام این مدت سازمان تبلیغات اسلامی سکوت را بر پرسش از این دانشگاه در مورد چگونگی پذیرش دانشجو ترجیح داده بود اما این تنها خطای دانشگاه در پذیرش دانشجو نبود.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

اگر از پذیرش دانا نهداران، دانشجوی یهودی در دانشگاه تبلیغات اسلامی بگذریم از برخی موارد مانند قبولی دانشجوی بهایی در دانشگاه نمی شود عبور کرد. مائده خلیلی یکی از اعضای فرقه ضاله بهاییت است که بنابر مصاحبه هایش پس از پذیرش بسیار آسان در دانشگاه سوره چند ماه بعد از دانشگاه اخراج می شود که احتمالا اخراج او بر اثر نظارت های نهادهای امنیتی صورت گرفته است.

از دیگر مسائل، رعایت شئونات دانشگاهی است که در برخی از کلاس ها تصاویری در شبکه های اجتماعی دانشجویان تصاویری خلاف قوانین دانشگاهی دیده می شود.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

جشنواره ها و تفاهم نامه ها، از اعزام دانشجو به آلمان تا تفاهم نامه با لائیک ها
از دیگر نقاط مبهم، تفاهم نامه های این دانشگاه با موسسات فرهنگی اروپایی است. تفاهم نامه این دانشگاه با موسسه آمریکایی لیبرتی یکی از این اقدامات جنجالی این دانشگاه است. همکاری فرهنگی با موسسه ای با مدیریت دکتر سلطانی یکی از  فعالین سلطنت طلب که با چک کردن صفحه فیس بوک او می شود به برخی عقاید عمومی آن پی برد.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

تعداد این تفاهم نامه ها و همکاری های سفارتخانه های اروپایی با دانشگاه سوره اندک نیست. در زمانی که مقام معظم رهبری تاکید بر توجه به هنرمندان انقلابی داشته اند این دانشگاه با همکاری های عجیب اقدام به صرف هزینه های فراوانی برای تولید و همکاری مشترک با کشورهایی مانند آلمان، فرانسه،لهستان و ... کرده است.

پایگاه خبری فیلم کوتاه در تاریخ 16 خرداد 1385 ، خبری با مضمون همکاری های دانشجویی میان دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی با یک دانشگاه آلمانی منتشر نمود ؛ «دانشگاه سوره ایران و دانشگاه کنرادولف hff آلمان به‌ صورت مشترک فیلم می‌سازند.»

پایگاه خبری آرت نا نیز در تاریخ 3 بهمن 1389درباره جلسه رییس دانشگاه سوره با رایزن فرهنگی آلمان در ایران  خبری منتشر نمود: «به گزارش آرت نا، خانم توسان  رایزن فرهنگی سفارت آلمان در ایران با حضور در دانشگاه سوره و دیدار با دکتر محمد روشن ریاست دانشگاه به بررسی جهت ادامه پروژه فیلم کوتاه مشترک ایران و آلمان پرداختند.»

این جلسات با مسئولین فرهنگی آلمان با سفر دانشجویان ایرانی به آلمان ادامه پیدا کرد و در تاریخ 8 مهر 1387، روابط عمومی دانشگاه سوره خبری درباره دیدار رییس دانشگاه سوره با نمایندگان مجلس آلمان در کشور آلمان منتشر نمود.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

برگزاری جشنواره فیلم کوتاه سوره و جشنواره فیلم سایه از دیگر اقدامات این دانشگاه است. جشنواره هایی بدون موضوع و هدف که با همکاری رایزن های فرهنگی اروپایی از جمله فرانسه برگزار می‌شد. این امر به گونه ای واضح و شفاف است که عوامل اجرایی این جشنواره، ارتباط گیری با آکادمی های اروپایی را دلیل اصلی برگزاری این جشنواره می دانند.

در این خصوص خبرگزاری فارس به نقل از «حسن دزواره» مدیر هنری و بین‌الملل جشنواره چنین می نویسد (24/5/90): «هدف از برپایی این جشنواره این است که فیلم‌سازان جوان ایرانی با آکادمی‌‌های معتبر سینمایی ارتباط برقرار کرده و دانشجویان برجسته‌ سینما که مسلط به یکی از زبان‌های خارجی هستند به این آکادمی‌ها معرفی کنیم.»

فیلم های حاضر در این جشنواره نیز در فضایی مطابق با سفارشات سفارتی این کشورها کاملا مطابقت دارد. فیلم هایی با کلیشه های جریان روشنفکری از جمله خیانت، قصاص، سیاه نمایی اجتماعی و دینی و .... . یکی از فیلم های عجیب پذیرفته شده در این جشنواره، فیلم «چهارراه» به کارگردانی حمیدرضا .... است که اقدام به هنجارشکنی های بی سابقه ای در این اثر کرده است؛ داستان فیلم حول محور خیانت های زناشویی اتفاق می افتد و جالب آن که برزو با همین فیلم نمره 20 پایان نامه را هم از اساتید دانشگاه گرفته است.

در دانشگاه سوره چه خبر است؟

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1395/09/14 - 11:17]
فاجعه در دانشگاه سوره عمیق تر از این صحبت هاست
kzs
[1395/12/25 - 06:08]
تا حالا تو زندگیم انقدر چرت و پرت نخوانده بودم =)))))))
درک هنری که ندارید میگیم عیب نداره تقصیر ماست به درک نرسونديمتون انسانیت هم ندارید :))) دانشجوی یهودی؟ یهودی ها آدم نیستن؟ حق ندارن تحصیل کنن؟ الان ما موسلمونيم خونمون رنگین تره؟ واقعا زشته خجالت بکشید شما که مثلا تحصیل کرده اي چرا؟!
علی
[1395/12/25 - 09:43]
خطاب به kzs
عزیزم دانشجوی یهودی رو که زیر سوال نبرده اینکه یک یهودی بخواد تبلیغات اسلام رو انجام بده رو زیر سوال برده
جمله رو بخون دوباره: "اگر از پذیرش دانا نهداران، دانشجوی یهودی در دانشگاه تبلیغات اسلامی بگذریم از برخی موارد مانند قبولی دانشجوی بهایی در دانشگاه نمی شود عبور کرد."
این ربطی هم به نژادپرستی و خون رنگین تر نداره اگر کمی بیشتر فکر کنی.
در ضمن کل گزارش رو بهش توهین کردی بدون ارائه استدلال منطقی
نکنه خودت از مسئولان این دانشگاهی؟
زهرا
[1396/05/23 - 01:49]
میخواستم این دانشگاه رو توی انتخاب رشته ام قرار بدم ولی همسرم اجتناب کردم الان میفهمم حق داشته