گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 221116

واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به خبر «گورخوابی»

ناراحتی نداره! +تصاویر

«گورخوابی» واژه جدیدی است که از دیروز وارد ادبیات ایرانیان شده است و دیگر برای آنان واژه غریبی به حساب نمی آید. تصاویر و اخبار گور خوابهای شهریار و نصیر آباد، دل هر کسی را که ذره ای از انسانیت بویی برده است به درد آورده است و او را وادار به واکنش کرده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: برخی چهره ها اعم از مشهور و غیرمشهور در شبکه های اجتماعی نسبت به پدیده «گورخوابی» واکنش نشان داده اند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ «گورخوابی» واژه جدیدی است که از دیروز وارد ادبیات ایرانیان شده است و دیگر برای آنان واژه غریبی به حساب نمی آید. تصاویر و اخبار گور خوابهای شهریار و نصیر آباد، دل هر کسی را که ذره ای از انسانیت بویی برده است به درد آورده است و او را وادار به واکنش کرده است. این پدیده جدید در حالی هضم کردنش سخت به نظر می آید که این روزها شاهد صدور فیش های نجومی و انواع و اقسام اختلاس ها هستیم.

در همین راستا، برخی چهره ها اعم از مشهور و غیرمشهور در شبکه های اجتماعی نسبت به پدیده «گورخوابی» واکنش نشان داده اند که در ادامه قسمتی از آنها آمده است.

*** پیام توئیتری:

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: با سلام

زنده در گور...

با فاصله ی کمی آن طرف تر از پایتخت، #آدم_هایی از فرط بیچاره گی و نداری در گورهای از پیش آماده شده زندگی میکنند و این یعنی زیر پوست شهر خیلی خبرها هست که خیلی ها بی خبرند.
همانهایی که با هزار ترفند و تبصره و قانون، #وام _های میلیاردی و #حقوق_ های_نجومی و هزار ویک #تسهیلات دیگر میگیرند.
درد آورترش آن است که عده ای به راحتی از کنار حقوق های نجومی عبور میکنند و میگویند مگر مملکت محتاج این چند میلیارد است؟! أمان از روزی که مسئولین و ثروتمندان یک جامعه از قشر تهیدست و مستمند، غافل و بی خبر باشند، بدانید که آن جامعه هیچ گاه روی سعادت را نخواهد دید.

اما یک پیشنهاد:
چقدر خوب است که در ایام زمستان و حتی در سایر فصل ها در های #حسینیه_ها و #مساجد و #امامزاده ها و #حرم_های مطهر را به روی کارتن خواب ها باز کنند.
مگر نه این است که مساجد خانه های خدا در روی زمین است، خب درهای خانه های خدا را بر روی بندگان خدا باز کنید.
آیا ثواب جای دادن به بی خانمان ها کمتر از نماز خواندن در مساجد است؟!
آیا ثواب توجه به مستمندان کمتر از عزاداری برای اهلبیت علیهم السلام است؟!
آیا نمیتوان در بقاع متبرکه مکانی را برای کارتن خواب ها حتی آنهایی که معتاد هستند تعبیه کرد؟

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: ناراحت شدید ؟
ناراحتی نداره که . ایران دو سال پیش صد هزار تا کارتن خواب داشت. بیست هزار تاشون تو تهران بودن . الان هم آمارش همین دور و ورا باید باشه. زیاد نشده باشه کم نشده قطعا ... .
نگید که تا حالا ندیدیدشون که باور نمی کنم . خود من که از غرب تهران راه می افتم سمت ولنجک که برم دانشگاه ، بین درخت های وسط چمران بیست بار دیدم شون تا حالا. نیازی به پایین شهر و شوش و دروازه غار رفتن نیست برای زیارت شون.
حالا خبر اومده پنجاه تا از این صد هزار تا تو گور می خوابن. تو بعضی گور ها چهار نفر با هم زندگی می کنن.
ناراحتی داره ؟ والا من هر جور حساب می کنم گور خوابی شرف داره به کارتن خوابی. یه چاردیواری داره مال خودت. یه سقف می تونی بکشی بالا سرت و خلاص. آقای خودتی و خانم خودت . این قبرها هم از کارتن ها گرون ترن هر جور حساب کنی. چند میلیونی می ارزن حداقل ... .
حالا حرف حساب تون چیه ؟ واسه چی ناراحتید ؟ نگید واسه این #گورخواب ها که باور نمی کنم. اون صد هزار کارتن خواب که بیشتر مستحق ناراحتی اند ... .
آهان ... گرفتم چی شد. چون یاد خونه ی آخرت انداختن مون ناراحت شدیم، نه ؟ یاد اون لحظه که بپرسن " جوونی و مال ات رو در چه راهی خرج کردی؟". یاد اون موقع که بگیم "ما رو برگردونید بلکه کاری کنیم ... " . پس راست می گن زیارت قبور دل رو زنده می کنه ... .
السلام على اهل لا اله الا الله مِن اهل لا اله الا الله یا اهل لا اله الا الله بحق لا اله الا الله کَیفَ وجدتم قول لا اله الا الله

***************

*** پیام توئیتری:

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: قرار بود به اینجا برسیم که در گورستان نصیرآباد باغستان، در حومه شهریار، یک ساعت مانده به تهران هر شب پنجاه زن، مرد و کودک کارتن‌خواب در گور بخوابند?! آیا قرار بود وضعیت به جایی برسد که در هر گور که خدا هم آن را مختص به یک نفر قرار داده تا چهار نفر زندگی کنند?! قرار بود خانه زندگی و آخرت رو یکی کنیم?! به خدا برای جامعه غیراسلامی بد است چه رسد به جامعه اسلامی!

چه گفتیم و چه شد?!

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: نتیجه فعالیت بانک های #ربوی و #توسعه_غربی افزایش فاصله طبقاتی است.

خدا لعنت کند آنهایی که گفتند:
"توسعه باید صورت گیرد حتی اگر عده ای زیر چرخ توسعه له شوند"

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: سنگی بر گور کاخ نشینها!

تکان دهنده است ولی واقعیت جامعه امروز ما؛ که عده ای خانه شان، گورهای آماده ی قبرستانی است در شهریار!
مگر غیر از این است که این فاجعه زاییده تفکر کارگزارنی است که روشنفکرهای امروز جامعه زیر علم آنها و دولت آنها سینه می زنند!
مگر نگفتند و ننوشتند که برای توسعه راهی نیست جز له شدن قشر ضعیف زیر چرخ های ماشین توسعه!؟
#اصغر_فرهادی چه به رییس جمهور نامه بزند و چه نزند، قشر مستضعف و کوخ نشین از سوی کاخ نشینها به رسمیت شناخته نمی شود!
 شبِ دادن یارانه به همین قبرستان نشین ها، تب و لرز می گیرد ولی حقوق نجومی را حق مدیرش می داند!

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: غایت توسعه غربی آن است که بیخ گوش توسعه یافته ترین نقطه کشور، آنچنان فاصله طبقاتی بیداد می کند که عده ای باید از سرما به قبرها پناه ببرند.

***************

*** کاربری در صفحه اینستاگرامش نوشت: این که همه از پدیده #گورخوابی پریشون شدن ثابت می کنه که نه مردم و نه مسئولین از بدبختی بعضی اقشار خبری ندارن...

به قول شیرازیا، یه سوزن به مردم یه جوال دوز به مسئولین

***************

***************

*** محسن پیرهادی عضو شورای شهر تهران: وقتی خبر گورخوابی تعدادی از هموطنان را خواندم و شنیدم مثل همه شما غم، سراسر وجودم را گرفت و بغض امانم را برید. از آن رسانه که این درد را به ما رساند تشکر می کنم. از مردمی هم که همدردی کردند، گلایه کردند و حتی به بانیان و مسئولین این وضعیت خرده گرفتند تشکر می کنم.
برای اطلاع از این دردها، داد و فریاد لازم است، موج رسانه ای لازم است، موضع گیری شخصیت ها لازم است اما کافی نیست. اصلا کافی نیست.
بعضی کارها مثل این می ماند که برویم و بالای سر این عزیزانی که در قبرها سکنی گزیدند، بنشینیم و ساعت ها داد و فریاد کنیم و به مسئولین امر، آنچه لایقشان هست بگوییم ولی دست آنهایی که آنجا هستند را نگیریم و کمکی نکنیم.
به هر تقدیر در بین برخی مسئولین یا توان کار نیست یا اهتمام و عزمی وجود ندارد که این مسائل را حل کنند پس بیاییم خودمان فارغ از هر تفکر و مکتب و جریان سیاسی و ... به داد مردم برسیم.
کار از ریا و سمعه گذشته و واقعا بعید می دانم کسی این دردها را ببیند و به فکر چیز دیگری جز کمک به این عزیزان بیفتد.
بنده به همراه دوستان عزیزم تصمیم گرفتیم فارغ از ابراز همدردی و ناراحتی از این دست مسائل، اقدام اجرایی در جهت کاهش این آسیب ها انجام دهیم.
دوستان و عزیزان هموطن نیز چنانچه تمایل به مشارکت و هم افزایی دارند لطفا منتظر اقدامات برخی مسئولین نباشند.
باید خودمان دست به کار شویم.
یا علی

***************

*** محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

 

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1395/10/09 - 11:45]
پیشنهاد فرستادن این معتادان خطرناک به مساجد واقعا ساده اندیشانه است. چرا که امکان آسیب رساندن به مسجد وجود دارد.
ثانیا مسجد خوابگاه نیست. خود پیامبر نگذاشت پیامبران در مسجد بخوابند و آنها را در مکانی به نام صفه اسکان داد که به اصحاب صفه مشهور شدند.
[1395/10/09 - 12:55]
وقتی کارتون و گور خواب ها بشاش شدند که هاشمی آمد. آخر ایشان اگر الان خدمت نکند، پس کی خدمت کند؟
«وقتی من آمدم، آقای روحانی گفت که دو نفر نباشیم و او انصراف بدهد، به ایشان گفتم: فعلا هر دو هستیم تا ببینیم چه می‌شود! اگر لازم شد، یک نفر کنار می‌رود. آمدن من هم وظیفه بود؛ با خودم فکر کردم اگر الان نیایم، پس چه زمانی باید خدمت کنم؟ آمدم و دیدید که یک‌دفعه موجی آمد و همه ایران را گرفت و حالت خیلی بشاشی بین مردم پیدا شد و همه امیدوار شدند.»