گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 221247

ای شما که بیت‌المال را بیت‌الحال کرده‌اید و حرف از میلیاردها دلار می‌زنید

ای شما که بیت المال را بیت الحال کرده اید/ و حرف از میلیاردها دلار می زنید/ شما که اهلِ سکوت نبوده اید!/ پس چرا ساکت و راحت و آرامید/ و اینگونه یقه بسته و کمی هم داغ مهر بر پیشانی/ بر رویِ صندلیِ چرخدارِ ریاست نشسته اید!؟

خبرنامه دانشجویان ایران:

گوش کنید
ای آنانکه در شکارِ فرصت ها، استادِ همه اید!
حادثه یِ گورستانِ بزرگِ نصیرآباد
که در حومه یِ شهریار زبانزد شده ست
به جبرِ روزگار
و یا دستانِ درآمده از آستینِ استکبار!
و یا شانسِ همیشه خوبِ شما،
رسانه ای شده است ...

دیگر اینجا  با اجازه یِ خواصّ، حوصله ام سر رفته است
مثلِ همانانی
که از صبح تا شب خود را به گُور سپرده اند
و دارند در خود، دست و پا می زنند!

ای شما که بیت المال را بیت الحال کرده اید
و حرف از میلیاردها دلار می زنید
شما که اهلِ سکوت نبوده اید!
پس چرا ساکت و راحت و آرامید
و اینگونه یقه بسته و کمی هم داغ مهر بر پیشانی
بر رویِ صندلیِ چرخدارِ ریاست نشسته اید!؟

لطفاً بیائید و برایِ خاطرِ خود وَ دوستانتان
این را هم یک پروژه یِ مالی کنید؛
و برایِ هزینه یِ حتّی شده یک سفر به فرنگ
از رؤسایِ خوب و هماهنگتان،
درخواستِ بودجه هایِ کلان و بزرگ کنید
تا اساسی، مسئله را حل نموده و راهکار دهید!
و کارشناسانه بگوئید
اینها که از کارتن به گور پناه بُرده اند
اشکالِ کارشان کجا بوده است؟!
چون
می ترسم از ندانم کاریِ مشاورانتان
جیبِ همیشه بهار و شریفتان،
بی بهره و متضرّر شود!
و بدّتر از آن
ما هم در ندانستن فلسفه یِ این جریان
که شناختِ عالمانه یِ آن مدیونِ مغزهایِ متفکّرِ شماست
بمانیم و غرق شویم!

ای دلسوزانِ شریف
که لَمکَده هایتان در کیش و شمال و لندن و کالیفرنیا
برایِ آیندگان، فیلم هایِ پُرفروش می شود؛
اگر سودِ این پروژه یِ بسیار هُلو، درست حساب شود
سر از میلیاردها در می آورد!
بالاخره این هم برایِ شما
که امسال نسبت به سالهایِ پیش کاسب نبوده اید
و جز چندین میلیارد به حساب هایتان واریز نکرده اید
خود یک کار و بارِ نسبتاً خوب و حسابی است!

باور کنید جایِ دوری نمی رود!
تو را به خاطرِ طایفه یِ خاورانِ در رفته
لطفاً بلند شده و قیمتِ پروژه را فقط به دلار بفرمائید
تا مجبور نشوید
شماها که بعد از سال ها باعثِ افتخار گشته اید
وامِ بلاعوض گرفته
و یا زبانِ بعضی لال، شرمنده یِ زن و بچه هایتان شوید!!!

محمدرضا جعفری

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
سوری نیام
[1395/10/13 - 21:52]
من یکی از خیران هستم که با چند موسسه خیریه مذاکراتی را انجام دادیم و موسساتی مثل جمعیت امام‌علی(ع)، موسسه مهرانه زنجان، خانه کودکان کوشا و همچنین وزارت آموزش و پرورش قبول کردند که از ما حمایت کنند.
قول داده اند که گورستان را ترک کنند ولی دیشب تاریکی همه جا را فرا گرفته، مثل هر شب. بنرهای پاره، تکه‌پتو‌های مندرس و تخته‌‌چوب‌های نیمه‌سوخته را برداشتد. سقف اتاق‌های دوطبقه‌ای که یک متر و نیم ارتفاع دارند. فرششان کارتن‌پاره است و تختشان زمین سفت و سرد. نه چراغی، نه وسیله‌ای. فقط پتو و لباس کهنه. همین.من تنهائی چهکار کنم بنظر شما ؟
مهدوی
[1395/10/15 - 01:33]
یکی از موارد قابل تامل در سیره حکومتی امیر مومنان علی(ع) برخورد ایشان با کارگزاران متخلف است. زیرا همان گونه که رسول خدا(ص) در باره اش فرموده اند: او در اجراى حکم خدا سخت گیر است و اهل مسامحه و سازش نيست.[1] در اینجا به چند نمونه از برخورد قاطع امام(ع) می پردازیم:
در عهدنامه مالک اشتر نسبت به کارگزاران خائن چنین دستور می دهند: «...اگر يكي از آنان دست به خيانت زد و گزارش بازرسان تو هم آن خيانت را تأييد كردند، به همين مقدار گواهي قناعت كرده، او را با تازيانه كيفر كن، و آنچه را كه از اموال در اختيار دارد از او باز پس گير، سپس او را خوار دار و خيانت كار بشمار و قلاده بدنامي به گردنش بيفكن.»
هنگامى كه امیر مومنان علی علیه السلام از خيانت ابن هَرمَه(مأمور بازار اهواز) اطلاع پیدا کرد، به رفاعه(حاکم اهواز) نوشت: وقتى كه نامه ام به دستت رسيد، فورا ابن هرمه را از مسئوليت بازار عزل کن، به خاطر حقوق مردم ، او را زندانى كن و همه را از اين كار با خبر نما تا اگر شكايتى دارند، بگويند. اين حكم را به همه كارمندان زير دستت ، گزارش كن تا نظر مرا بدانند. در اين كار، نسبت به ابن هرمه نبايد غفلت و كوتاه شود و الاّ نزد خدا هلاك خواهى شد و من هم به بدترين وجه تو را از كار بركنار مى كنم ، و تو را به خدا پناه مى دهم از اين كه در اين كار، كوتاهى كنى.
اى رفاعه ! روزهاى جمعه ، او را از زندان خارج كن و سى و پنج تازيانه بر او بزن و او را در بازار بگردان ، پس اگر كسى از او شكايتى با شاهد آورد، او و شاهدش را قسم بده، آن وقت، حق او را از مال ابن هرمه بپرداز، سپس دست بسته و با خوارى او را به زندان برگردان و برپايش زنجير بزن ، فقط هنگام نماز زنجير را از پايش در آور و اگر براى او خوردنى و نوشيدنى و يا پوشيدنى آوردند، مانع نشو و به كسى هم اجازه كه بر او داخل شود و راه مخاصمه و طريق نجات را به او بياموزد و اگر به تو گزارش رسيد كه كسى در زندان چيزى به او ياد داده كه مسلمانى از آن ضرر مى بيند آن كس را مى زنى و زندانى مى كنى تا توبه كند و از عمل خود پشيمان شود.
اى رفاعه ! همه زندانيان را براى تفريح به حياط زندان بياور غير از ابن هرمه را، مگر آن كه براى جانش، بيمناك باشى كه در اين صورت او را با زندانيان ديگر به صحن زندان مى آورى، اگر قدرت بدنى دارد هر سى روز، سى و پنج شلاّق بر بدنش مى زنى و قضيه را براى من بنويس و نام جانشين او را هم گزارش كن و حقوقش را قطع كن.
همان طور که ملاحظه می شود، علی علیه السلام، بر خلاف زندانیان دیگر که افرادی عادی بوده اند، بر کارگزار متخلف خود محدودیت هایی جدی حتی در زندان اعمال می کند زیرا وقتی مسوولان نظام به حقوق مردم تعدی می کنند ، تنها یک مجرم معمولی نیستند بلکه علیه کلیت جامعه مرتکب جنایت شده اند و باید به گونه ای مجازات شوند که دیگر مسوولان جرأت خیانت و اختلاس و سوء استفاده نداشته باشند.