گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 225769

در پی لغو سخنرانی حسن عباسی در یک دانشگاه؛

حرکت گازانبری «گروهی خاص در وزارت بهداشت»!

لغو مراسم سخنرانی حسن عباسی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، واکنش های مختلف دانشجویان را در برابر این تصمیم دانشگاه در پی داشت. در این رابطه یکی از دانشجویان معتقد است این مراسم با فشارهای وزارت بهداشت لغو شده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: در آخرین مورد از لغو سریالی مراسم سخنرانی منتقدین دولت در دانشگاه ها، سخنرانی حسن عباسی که قرار بود به دعوت بسیج دانشجویی روز دوشنبه با موضوع «انقلاب اسلامی بدون روتوش» در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند انجام شود، از سوی مسئولین این دانشگاه لغو شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ از آغاز فعالیت دولت یازدهم، که همواره خود را مدعی دفاع از آزادی بیان می داند، تاکنون شاهد لغو تعداد زیادی از مراسم های سخنرانی منتقدین دولت در دانشگاه‌ها بوده ایم، که این لغو شدن ها به‌صورت غیرقانونی و با فشارهای مسئولان دانشگاه‌ها رخ داده است.

لغو مراسم منتقدین دولت در حالی در دو، سه سال اخیر رخ داده است که یا مسئولان دولتی نسبت به آن بی تفاوت بوده اند و یا آن را با دلایل نامربوطی توجیه نموده اند. با این حال، بعد از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد مقدس در آبان 95، بلافاصله هجمه سنگینی توسط رسانه‌های اصلاح‌طلب و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی من‌جمله علی مطهری علیه وزیر کشور، مسئولان استان خراسان رضوی و حتی امام جمعه مشهد به راه افتاد و به‌تبع این فضاسازی‌ها فرماندار مشهد شبانه از کار خود برکنار شد و در نهایت رحمانی فضلی نیز به‌فاصله تنها چند ساعت پس از این اتفاق، با ابراز تأسف از لغو سخنرانی علی مطهری از دستور خود مبنی بر تشکیل تیم تحقیقاتی پیرامون این موضوع و برخورد با مدیران متخلف خبر داد.

آخرین مورد از لغوهای سریالی
در آخرین مورد از لغو سریالی مراسم سخنرانی منتقدین دولت در دانشگاه ها، سخنرانی حسن عباسی که قرار بود به دعوت بسیج دانشجویی روز دوشنبه با موضوع «انقلاب اسلامی بدون روتوش» در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند انجام شود، از سوی مسئولین این دانشگاه لغو شد. این در حالی است که مجوز این برنامه 14 روز قبل از مراسم صادر شده و هیأت نظارت دانشگاه با آن موافقت نموده، با این حال، به یکباره کمتر از 48 ساعت مانده به آغاز همایش، آن را لغو کردند.

سیدحسن سیدی مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و عضو هیئت نظارت دانشگاه در این خصوص گفت: هیئت نظارت این جلسه را لغو نکرده است و بنده به عنوان عضو هیئت نظارت تاکنون از لغو این برنامه خبر ندارم.

تحلیل دانشجویان از لغو سخنرانی حسن عباسی
علی اکبر حسنی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره لغو سخنرانی حسن عباسی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: به نظر می رسد با توجه به فشار‌هایی که از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه آمده بود، این مراسم لغو شد.

وی ادامه داد: این اقدام مسئولان در آستانه انتخابات چه دلیلی می‌تواند داشته باشد، جز اینکه سعی شود فضای دانشگاه ها یک طرفه باشد. ولی متأسفانه ما شاهدیم که گروهی خاص در وزارت بهداشت امورات را به دانشگاه ها دیکته می کنند و مسئولین دانشگاه ها را در صورت عدم تبعیت تهدید به عزل می کنند.

همچنین علی اذانی دبیر منطقه شمال شرق شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی ضمن انتقاد از عملکرد مسئولان وزارت بهداشت و همچنین مسئولین این دانشگاه گفت: شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، از مسیر قانونی موضوع لغو سخنرانی حسن عباسی در علوم پزشکی بیرجند را پیگیری و مانع تکرار چنین اقدامی در سایر دانشگاه‌ها خوهد شد.

وی با اشاره به واکنش شدید روحانی به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، بیان داشت: انتظار داریم رئیس جمهور بدون اعمال تبعیض‌های طیفی و جناحی، پاسدار قانون اساسی بوده و با واکنش قاطع خود در برابر این نقض فاحش قانون اساسی و حقوق شهروندی، بر همگان روشن کند که مواضع وی در موارد گذشته نیز نه به دلیل ایجاد جو متشنج برای افزودن بر سبد رأی، بلکه برای حفظ حرمت و حقوق ملت ایران بوده است.

گفتنی است، پس از لغو این مراسم، موج گسترده ای از اعتراضات در بین دانشجویان و مردم بیرجند ایجاد شد و بنا به درخواست های گسترده، ستاد مردمی برگزاری تشکیل و تصمیم بر آن شد که این مراسم در زمان اعلام شده قبلی در مجتمع غدیر شهر بیرجند برگزار شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.