گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 225884

رتبه ­بندی واحدهای دانشگاه آزاد

وی افزود: در معیار پژوهش که جزو مهم‌ترین ماموریت دانشگاهی به حساب می­‌آید و در رتبه بندی ISC نیز بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است، واحد علوم تحقیقات تهران با فاصله­ از دیگر واحدها، به عنوان برترین واحد در بعد پژوهش معرفی شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: در چهارمین ارزیابی واحدهای دانشگاه آزاد، 353 واحد از دانشگاه آزاد ارزیابی شد.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  (ISC)دانشگاه­‌های آزاد اسلامی کشور را براساس  23 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌­المللی، تسهیلات و فعالیت­‌های اجتماعی- اقتصادی مورد رتبه­ بندی قرار داد. شاخص‌ها و معیارهای این رتبه بندی مصوب ششمین نشست فوق العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی در شهر جده عربستان است که توسط خبرگان و متخصصین علم رتبه بندی تهیه و تدوین شده است.

دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد:  بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران در چهارمین سال نیز جایگاه نخست فهرست سال 94-1393  را از آن خود کرد.

وی اظهار داشت: در رتبه بندی منتشر شده 353 واحد از واحد­های دانشگاه آزاد ایران واجد شرایط لازم جهت حضور در رتبه­ بندی ISC شدند و بدین ترتیب در رتبه بندی سال 94-1393 دانشگاه‌های آزاد کشور، شاهد رشد نزدیک به 18 درصد در تعداد واحدهای تحت پوشش رتبه بندی بوده‌ایم.

وی افزود: دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران همانند رتبه بندی سال گذشته در جایگاه نخست فهرست سال94-1393 قرار گرفته است و پس از آن دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز رتبه 2 و دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در سال 94-1393 رتبه سوم جدول را به خود اختصاص داد.

سرپرست ISC گفت: همچنین واحدهای تبریز، تهران جنوب، اراک، خوراسگان اصفهان، اراک، تهران مرکز ، شهرضا و اردبیل نیز به ترتیب در جایگاه­‌های 4 تا 10 جدول قرار گرفته ‌اند.

دهقانی گفت: در این رتبه­ بندی علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه­‌ها در معیارهای پژوهش، آموزش، وجهه ­بین­ المللی، تسهیلات و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی نیز بر روی وبگاه رتبه بندی در اختیار واحدهای مربوطه قرار گرفته است و بدین ترتیب هر واحد می­ تواند به اطلاعاتی دقیق و همه جانبه از وضعیت علمی خویش دست پیدا ­کند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه گفت: جهت رتبه بندی سال 94-1393 دانشگاه‌های آزاد کشور، قسمتی از اطلاعات مورد نیاز رتبه­ بندی ISC که مرتبط به شاخص‌های غیر پژوهشی است توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تهیه شد و در اختیار این گروه قرار گرفت. بخش دیگر اطلاعات مرتبط به شاخص‌های پژوهشی نیز مستقیما توسط کارشناسان گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از پایگاه استنادی وب آو ساینس تهیه شد.

وی افزود: در معیار پژوهش که جزو مهم‌ترین ماموریت دانشگاهی به حساب می­‌آید و در رتبه بندی ISC نیز بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است، واحد علوم تحقیقات تهران با فاصله­ از دیگر واحدها، به عنوان برترین واحد در بعد پژوهش معرفی شد.

دهقانی ادامه داد: معیار پژوهش در رتبه­ بندی ISC مهمترین معیار رتبه­ بندی به حساب می‌­آید. این معیار توسط شاخص ­هایی چون تعداد مقالات، میزان استنادات نسبت به هر مقاله، میزان مقالات نسبت به اعضای هیات علمی، نرخ رشد مقالات و استنادات و ثبت نامه­ ها مورد ارزیابی قرار می­‌گیرد.

فهرست کامل نتایج رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد بر روی وبگاه گروه رتبه­ بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به نشانی ur.isc.gov.ir  در دسترس قرار دارد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.