گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 229282

دانشگاه‌هایی که دانشجویان را «قلع و قم» می‌کنند؛

حق «دانشجوی بدهکار»، محرومیت از تحصیل!؟

منع دانشجویان از انتخاب واحد و به عبارت دیگر، ادامه تحصیل به علت بدهی‌های چند صد هزارتومانی هم شاید در ابتدا نگران کنده بود اما رفته رفته با در نظر گرفتن شرایط آسان‌تری برای منظور پرداخت این هزینه‌ها، کمی از افت و خیز این جریانات کاسته شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: دردسرهای اجرای قوانینی مثل سنوات یا افزایش هزینه‌های سرسام‌آور در دانشگاه‌ها، دست‌اندازهایی را برای دانشجویان ایجاد کرده است که در روزهای سخت اقتصادی کشور، معضلی به نام «دانشجویان بدهکار» را به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بعد از اعمال و اجرای قانون سنوات در سایه افزایش سرسام‌آور هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌ها، این دانشجویان بودند که بیشترین ضرر را متحمل شدند تا بتوانند مراحل تحصیل خود را ادامه دهند و این تنها راه پر کردن دست‌اندازهای اقتصادی دانشگاه‌ها بود؛ آری از جیب دانشجو به جیب دانشگاه؛ دانشجو که چه عرض باید کرد، همان خانواده دانشجویان که مجبور به تامین هزینه تحصیل فرزندشان می‌شوند.

شاید فقط تامین هزینه‌های سنگین تحصیل از سوی دانشجویان و خانواده‌هایشان کافی بود تا شرایط ادامه تحصیل برای بسیاری از آن‌ها دشوار شده و آن‌ها را تا مرز انصراف از ادامه تحصیل بکشاند اما این تازه ابتدای ماجراست؛ دانشجویانی که بعضا به علت بدهی‌های سنگین مالی از ادامه تحصیل یا انتخاب واحد محروم می‌شوند شاید با تغییراتی در مسیر زندگی مواجه شوند.

منع دانشجویان از انتخاب واحد و به عبارت دیگر، ادامه تحصیل به علت بدهی‌های چند صد هزارتومانی هم شاید در ابتدا نگران کنده بود اما رفته رفته با در نظر گرفتن شرایط آسان‌تری برای منظور پرداخت این هزینه‌ها، کمی از افت و خیز این جریانات کاسته شد.

اخیرا اما اعتراضاتی از گوشه و کنار دانشگاه‌های سراسر کشور شنیده می‌شود که اسامی دانشجویان بدهکار شهریه، به صورت همگانی منتشر شده که باعث به وجود امدن موج نارضایتی عمومی در این خصوص شده است.

این در حالی است که هیچگونه توجیهی از سوی دانشگاه‌ها در این خصوص پذیرفتنی نیست، چه اینکه به نظر می‌رسد بروز چنین اقدامات عجیب و غریبی توسط دانشگاه‌ها، اهرم فشاری برای بازپس‌گرفتن بدهی از جیب دانشجویان باشد.

با این حال نمی‌شود شارهای اقتصادی که روی دوش دانشگاه‌ها نیز سنگین می‌کند را نادیده گرفت؛ فشارهایی که ناشی از ناکارمدی‌های اقتصادی دولت طی سال‌های اخیر در تقسیم‌بندی مناسب بودجه و رعایت عدالت به ویژه در بخش اموزش عالی است.

اخیرا دانشجویان دانشگاه فسا، نسبت به انتشار لیست محتوی اسامی دانشجویان دختر خوابگاهی که بدهکار هستند، معترض شدند و در اولین گام، بسیج دانشجویی، مجمع دانشجویان عدالتخواه و شورای صنفی دانشجویان در بیانیه‌ای مشترک، این رفتار دانشگاه فسار را مورد انتقاد جدی قرار داده‌اند.

دانشجویان دانشگاه فسا که به شدت نسبت به انتشار اسامی دختران بدهکار خوابگاهی معترض شدند، در نامه مشترک، خواستار برکناری مدیر امور دانشجویی این دانشگاه شدند.

تصویر مربوط به نامه اعترض آمیز دانشجویان

با این حساب شاید دیگر شرایط مناسبی برای حضور مجدد این دانشجویان در کلاس‌های درس فراهم نشود؛ شرایطی که بیشتر به واسطه عدم حفظ آبروی بدهکاران از سوی دانشگاه رعایت نشده و باید احتمال هرگونه واکنشی از قبیل انصراف از تحصیل یا حتی شکایت دانشجویان را در نظر بگیرد.

شاید اولین سوالی که به ذهن هر مخاطبی متبادر شود، این است که چرا مسئولین محترم کشوری به این راحتی، اسامی چند دانشجوی بدهکار را منتشر کرده و در راس دید عوام قرار می‌دهند اما مردم هنوز نام مفسدین اقتصادی کشور را با حروف مخففی همچون "م.ه"، "ب.ز"، "الف.الف" یا مواردی از این دست می‌شناسند!

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.