گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 232298

جلوگیری از توسعه بی‌رویه رشته و مقاطع در سال جاری

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: سال ۹۶ سال توسعه‌ هدفمند آموزش عالی و جلوگیری از توسعه بی رویه رشته و مقاطع در مراحل مختلف است.

خبرنامه دانشجویان ایران: تعداد دانشگاه های ما در یک درصد دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۱۴ دانشگاه رسیده است.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از مهر، مجتبی صدیقی در جمع مسئولان دانشگاه مازندران افزود: در حوزه آموزشی وزارتخانه بحث اصلی و هدف اصلی، سامان دهی بخش های آموزش عالی کشور است.

وی ادامه داد: به هرحال ما با توسعه کمّی فوق العاده در آموزش عالی مواجه بودیم که هم می توانست برکاتی و هم تهدیداتی به همراه داشته باشد، چرا که اگر توسعه غیر هدفمند بوده و متناسب با امکانات و شرایط نباشد، قاعدتاً به کیفیت لطمه می زند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود:  با پیگیری های وزاتخانه و مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بحث آمایش آموزش عالی کشور خوشبختانه به تصویب رسید و حوزه آموزشی وزرات، مقدمات این آمایش را فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب سال ۱۳۹۶ سال اجرای سیاست های آمایش آموزش عالی کشور است که سامان دهی مناسبی برای مراکز آموزش عالی کشور ایجاد شود و ما از این به بعد شاهد توسعه‌ای هدفمند و جلوگیری از توسعه بی رویه رشته و مقاطع در مراحل مختلف باشیم و یک نوع ارتباط و اتحادی بین دانشگاه های کوچک و مراکز آموزش عالی که نسبتاً جدید التاسیس هستند با دانشگاه های بزرگ ایجاد شود.

وی با اشاره به رشد علمی کشور گفت: در پایان سال گذشته براساس گزارش های داده های پایگاه های استنادی معتبر توانستیم رتبه ۱ رشد علمی در دنیا را از جهت تولیدات علمی کسب کنیم و براساس اعلام پایگاه ها، در رشد شتاب علمی مقام اول را به خود اختصاص دهیم.

صدیقی افزود: در کنار رشد کمی، به تولید مقالات کیفی نیز مفتخر هستیم به گونه ای که درصد تولید مقالات علمی در «یک درصد مقالات برتر دنیا» نسبت به ۲۰۱۳ سه برابر شد که نشان دهنده کیفیت پژوهش های استادان و دانشجویان ماست.

وی ادامه داد: تعداد دانشگاه های ما در یک درصد دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا در سال ۲۰۱۶ به ۱۴ دانشگاه رسیده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان به فضای چند صدایی به وجود آمده در دانشگاه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: امیدواریم دراین بخش با تلاش بیشتر بتوانیم نشاط دانشجویی بیشتری را شاهد باشیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.