گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 232302

پیام مرادی

اوج تناقضات احمدی‌نژاد

احساس می کنم که حتی اگر نتوانیم که اثبات کنیم که رفتارهای احمدی نژاد از ابتدا چنین بوده اما در طول دو سه سال پایان عمر دولت دهم تاکنون عملا وارد یک فضای عملگرایی شده است و همین موجب شده که در رفتار سیاسی خود دچار تناقض سیاسی شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: پیام مرادی*// اگرچه عمل نکردن به توصیه رهبری خود به معنای بی اعتنایی ایشان به جایگاه قانونی و شرعی رهبری است اما فراتر از آن معیار آشکاری برای بی صداقتی است.

یکی از آفات سیاست ورزی که عمدتا دامن سیاست مداران را می گیرد بحث پراگماتیزم یا عملگرایی است به این معنی که سیاستمداران کمتر به درست و غلط کاری که انجام می دهند فکر می کنند و عمدتا نگاه سیاستمداران عملگرا این است که این اقدامی را که انجام می دهند به نفع خود یا اطرافیانشان است یا نه. یکی از نتایج چنین رویکردی وجود تناقض در عملکرد سیاسی است چون وقتی که یک سیاستمدار به منافع خود فکر کند و به درست و غلط اقداماتش فکر نکند دچار تناقض سیاسی و تغییرات غیر قابل توجیه می شود.

احساس می کنم که حتی اگر نتوانیم که اثبات کنیم که رفتارهای احمدی نژاد از ابتدا چنین  بوده اما در طول دو سه سال پایان عمر دولت دهم تاکنون عملا وارد یک فضای عملگرایی شده است و همین موجب شده که در رفتار سیاسی خود دچار تناقض سیاسی شود.

همان زمان تناقض هایی که در رفتار احمدی نژاد و حلقه محدود اطرافیانش مانند مشایی وجود داشت بیانگر چنین مسئله ای بود یعنی حرفی را می زدند و ادعایی می کردند بعد آن ادعا را یا نقض، یا تکذیب و یا خلاف آن را بیان می کردند و انتظار داشتند که فضای رسانه ای کشور این تناقضات را بپذیرند اما نقطه اوج این تناقض اقدام امروز احمدی نژاد برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود احمدی نژاد امروز تنها مسئله ای که برایش مهم است حضور در صحنه سیاست ایران است و کمتر دیگر به مصالح کشور و مصالح خودش فکر می کند به همین دلیل دارد از هر ابزاری استفاده می کند تا در فضای سیاست زنده بماند.

تحلیل احمدی نژاد این است که به واسطه توصیه رهبر معظم انقلاب برای عدم شرکت در انتخابات عملا از صحنه سیاست کنار رفته و این را به ضرر خود می داند و احساس می کند که دارد نقش خود را در سیاست از دست می دهد؛ لذا تصمیم گرفته که از حاکمیت و بدنه هوادار نظام و رهبری و فاصله بگیرد و از این به بعد اصلا برای او مهم نیست که این جریان چه قضاوتی در مورد او می کند.

احمدی نژاد با اقدام امروز خود این عملگرایی و نگاه به منافع شخصی و حزبی را به طور کامل علنی کرد و با این کار حداقل پایگاه اجتماعی ایدئولوژیکی که داشته را از دست داده است و حداقل به دلیل نداشتن پایگاه هوادار ایدئولوژیک امکان فعال کردن پایگاه اجتماعی غیر ایدئولوژیک خود را که عمدتا توده های ضعیف جامعه هستند آن را از دست خواهد داد.

در حقیقت احمدی نژاد دارد یک انتحار سیاسی انجام می دهد که این انتحار سیاسی از یک تحلیل غلط ناشی شده است و در نهایت به کمرنگ شدن نقش او در دنیای سیاست منجر خواهد شد.

* دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1396/01/23 - 16:27]
برای احمدی نژاد متاسفم
[1396/01/23 - 21:40]
خودتان بهتر می دانید رییسی که مرد متانت و قانون است حریف روحانی نمی شود. و اگر خدای نکرده رای نمی آورد چه معنایی
داشت؟
حالا حتی به فرض رای نیاوردن هیچ یک از رقبای روحانی هم باز راه توجیه باز است که بیندازید تقصیر احمدی نژاد که خدای نکرده شکست رییسی به شکست
انقلابی گری تعبیر نشود.
احمدی نژاد حالا آمده اقدام انتحاری کرده تا روحانی را بکوبد و البته قبل از انتخابات به نفع بقایی کنار برود. حالا جای تشکر این حرفها را می نویسید؟
[1396/01/24 - 07:45]
اینکه احمدی نژاد بیاید و مناظره کند و قبل از انتخابات انصراف بدهد خیلی هم خوب است. فقط او حریف روحانی می شود.
اگر احمدی نژاد عملگرا بود که باید با پست و وزارت دادن به همین حضرات جمنا پای خودش را سفت می کرد.
[1396/01/24 - 23:23]
برادر من ، شما کار دانشجویی خودت را بکن / فکر کردید سیاست مناظره برگزار کردن در دانشگاه هست ؟

ملت کلی مشکلات دارند ، کجا رهبری نهی کرده هست ؟ ولایت فقیه از کجا آموختید ؟