گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 239664

تنها ۳ روز دیگر تا آغاز ماراتنی نفس‌گیر؛

۶ نکته‌ای که داوطلبان کنکور سراسری باید بدانند +اینفوگرافیک

از آن جهت که اکثر داوطلبان کنکور سراسری در حال حاضر اکثر آنها دانش آموز هستند و تابحال تجربه حضور در جلسه کنکور را نداشته‌اند، بنابراین در این گزارش قصد داریم، به برخی از سوالات و ابهامات آنها بپردازیم و در ضمن آن نکاتی را به آنها گوشزد کنیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: کنکور سراسری سال 96، 15 و 16 تیرماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بالاخره انتظار داوطلبان کنکور سراسری سال 96 به پایان رسید و در یک چشم به هم زدنی خود را در آستانه برگزاری این کنکور سرنوشت‌ساز می‌بینند و قطعا آخر هفته متفاوتی را تجربه خواهند کرد. از آن جهت که اکثر داوطلبان کنکور سراسری در حال حاضر اکثر آنها دانش آموز هستند و تابحال تجربه حضور در جلسه کنکور را نداشته‌اند، بنابراین در این گزارش قصد داریم، به برخی از سوالات و ابهامات آنها بپردازیم و در ضمن آن نکاتی را به آنها گوشزد کنیم.

*** میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96
براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 95/8/9 میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1396 همانند آزمون سراسری سال 1395 به صورت زیر است:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد اخذ نموده‌اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و  کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم(سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق‌تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد.

*** مراحل برگزاری کنکور سراسری سال 96
به طور کلی، از مرحله «ثبت‌نام» داوطلبان کنکور سراسری تا مرحله «اعلام نتایج نهایی» این آزمون، 9 مرحله مختلف وجود دارد و بازه زمانی این مراحل، از بهمن 95 آغاز و تا شهریور 96 ادامه خواهد داشت. ثبت‌نام آزمون سراسری، ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی، توزیع اینترنتی کارت آزمون، برگزاری آزمون، اعلام نتایج اولیه، انتشار دفترچه انتخاب رشته، انتخاب رشته و نهایتا اعلام نتایج نهایی از جمله مراحل برگزاری کنکوری سراسری سال 96 است.

*** تاریخ رویدادهای مهم کنکور سراسری سال 96
برخی رویدادهای کنکور سراسری بسیار مهم و سرنوشت‌ساز هستند، به گونه‌ای که اگر داوطلبان آنها را به خاطر نداشته باشند، ممکن است برای آنها گران تمام شود. در ادامه به برخی از این رویدادهای مهم اشاره شده است.

*** چند نفر در کنکور شرکت می‌کنند؟
برای شرکت در آزمون سراسری 96، جمعاً تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت‌نام نموده‌اند که از این تعداد 548 هزار و 220 نفر زن و مابقی مرد هستند. از این تعداد ثبت‌نام کنندگان کنکور سراسری 148 هزار و 429 نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، 580 هزار و 301 داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی، 184 هزار و 122 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی،‌ 10 هزار و 485 نفر در گروه آزمایشی هنر و 6454 داوطلب نیز در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ثبت‌نام نموده‌اند.

*** تعداد داوطلبان کدام گروه آزمایشی از بقیه بیشتر است؟
مطابق اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان آزمون سراسری سال 96، در این آزمون تعداد داوطلبان گروه آزمایشی تجربی از تعداد داوطلبان سایر گروه‌ها بیشتر است و این اختلاف تعدادی بسیار محسوس است. بر این اساس، در گروه آزمایشی علوم تجربی 580 هزار داوطلب، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی 148 هزار داوطلب، در گروه آزمایشی علوم انسانی 124 هزار داوطلب، در گروه آزمایشی هنر 10 هزار نفر و در گروه آزمایشی زبان‌های خارجه 6 هزار نفر داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند.

جزئیات کامل‌تر آمار داوطلبان کنکور سراسری سال 96 در جدول زیر آمده است:

*** مقایسه تعداد داوطلبان کنکور سال 96 نسبت به سال‌های گذشته
مطابق آمار منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد داوطلبان کنکور سال 96 نسبت سال‌های 94 و 95، افزایش محسوسی داشته است، با این حال آخرین دفعه‌ای که کنکوری سراسری میلیونی برگزار شد به سال‌های 93 به قبل بازمی‌گردد و چند سالی است که این کنکور، تعداد میلیونی به خود ندیده است.

در ادامه تغییرات تعداد داوطلبان کنکور سراسری در 6 سال اخیر را مشاهده می‌کنید:

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.