گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 239769

از سوی سازمان سنجش آموزش کشور؛

اعلام «مواد امتحانی» و «ضرایب» کنکور دکتری سال 97 +ضوابط و شرایط

مواد امتحانی و ضرایب پذیرش دانشجو در مقطع پرحاشیه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است و داوطلبان این آزمون باید با مطالعه دقیق مواد امتحانی و اطلاع از شرایط و ضوابط خود را مهیای حضور در یک کنکور نفس‌گیر کنند.

خبرنامه دانشجویان ایران: رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری(Ph.D) سال 97 منتشر شد.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری(Ph.D) سال 97، روز گذشته(یکشنبه) در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و داوطلبان این آزمون باید با مطالعه دقیق منابع، بر صندلی این آزمون تکیه بزنند.

*** کدام داوطلبان شامل «قانون سنجش و پذیرش» هستند؟
پذیرش دانشجو در آزمون ورودی دوره دکتری(Ph.D) سال 97 بر اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی» مصوب 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی و همچنین آیین‌نامه اجرایی مربوطه و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی» انجام خواهد شد. سنجش و پذیرش برای تمام دوره‌ها شامل روزانه، نوبت دوم(شبانه)، پژوهش محور، پردیس‌های خودگردان، پیام نور، بورس اعزام به خارج، مؤسسات غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی و.... بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت و تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری (Ph.D) و همچنین دستیاری دامپزشکی سال 97 لازم است در این آزمون ثبت‌نام و شرکت کنند.

در جدول زیر، همه‌ی دوره‌هایی که شامل «قانون سنجش و پذیرش» هستند آمده است:

ردیف دوره
1 روزانه
2 نوبت دوم(شبانه)
3 پژوهش محور
4 پردیس‌های خودگردان
5 پیام نور
6 بورس اعزام به خارج
7 مؤسسات غیرانتفاعی
8 دانشگاه آزاد اسلامی
9 دستیاری دامپزشکی

براین اساس، تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون ورودی دکتری سال 97 شرکت کنند. همچنین دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی ارشد در صورتی که مشمول آئین نامه شماره 77633/2 تاریخ 28 مرداد 92 که توسط معاون آموزشی وزارت علوم ابلاغ شده، باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

*** نحوه سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری
همانطور که گفته شد، پذیرش بر اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی» و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون دکتری(که در زمان ثبت‌نام توسط سازمان سنجش منتشر خواهد شد)، صورت خواهد گرفت
. بر اساس این قانون، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های «آموزشی - پژوهشی» و «پژوهش محور» انجام می‌شود.

الف- دکتری آموزشی ـ پژوهشی: سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی بر اساس معیارهای آزمون متمرکز، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی صورت خواهد گرفت.

در جدول زیر معیارهای پذیرش دانشجوی دکتری در روش آموزشی ـ پژوهشی و میزان تاثیر هرکدام از معیارها آمده است:

ردیف پذیرش دانشجوی دکتری در روش آموزشی ـ پژوهشی میزان تاثیر
1 آزمون متمرکز 50 درصد
2 سوابق آموزشی و پژوهشی 20 درصد
3 مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد

ب- دکتری پژوهش محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور بر اساس معیارهای آزمون متمرکز، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی و تهیه طرحواره خواهد گرفت.

در جدول زیر معیارهای پذیرش دانشجوی دکتری در روش پژوهش محور و میزان تاثیر هرکدام از معیارها آمده است:

ردیف پذیرش دانشجوی دکتری در روش پژوهش محور میزان تاثیر
1 آزمون متمرکز 30 درصد
2 سوابق آموزشی و پژوهشی 20 درصد
3 مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد
4 تهیه طرحواره 20 درصد

* توجه: اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و ... توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

*** مواد آزمون دکتری 97 و ضرایب هر کدام
بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مواد آزمون متمرکز دکتری(Ph.D) سال 97 شامل آزمون زبان، آزمون استعداد تحصیلی، آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است.

در ادامه مواد آزمون دکتری سال 97 به همراه ضرایب آنها آمده است:

ردیف مواد آزمون دکتری 97 ضریب
1 آزمون زبان 1
2 آزمون استعداد تحصیلی 1
3 آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا ارشد 4

*** چند نکته درباره آزمون دکتری سال 97
- مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می‌توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال(سال 97) فارغ التحصیل شوند. تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، سی ام بهمن ماه همان سال (سال 97) خواهد بود.

- پذیرفته شدگان قطعی(نهایی) روزانه سال 96 چه در دانشگاه قبولی ثبت‌نام کرده و چه ثبت‌نام نکرده باشند اجازه شرکت در آزمون سال 97 را ندارند و یک سال محروم از آزمون هستند.

- پذیرفته‌شدگان دروه بورس اعزام به خارج در صورتیکه روند پذیرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون در سازمان امور دانشجویان تکمیل نشده و در داخل نیز در دروه‌های روزانه پذیرفته نشده باشند، اجازه شرکت در آزمون دکتری سال 97 را دارند.

- سایر شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوی دکتری در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 97 درج خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.