گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 240926

توسط رسانه‌های «سیاسی» منتشر شد؛

نامه تشکل‌های دانشجویی اصلاح طلب به رئیس جمهور

شرایط دولت دوازدهم با دولت یازدهم کاملاً متفاوت است. تغییر ترکیب مجلس و رأی بیشتر این دولت نسبت به دوره قبل، از مصادیق بارز این تفاوت است. بنابراین انتظار می‌رود منتصبین دولت دوازدهم علی الخصوص در حوزه دانشگاه و جوانان، با شعارها و برنامه های دولت هماهنگی بیشتری داشته باشند.

خبرنامه دانشجویان ایران: نامه ای از از سوی جمعی از تشکل دانشجویی اصلاح طلب به حسن روحانی درباره آنچه آنها مشکلات آموزش عالی و تشکل های دانشجویی این جریان سیاسی می نامند منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن کامل این نامه که صبح امروز در روزنامه های منتسب به جریانات سیاسی اصلاح طلب منتشر شده، در ادامه آمده است:

باسمه تعالی
ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی
با تقدیم سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حضرتعالی

همان‌طور که حضرتعالی بارها اشاره فرموده‌اید در مسیر خلق حماسه 29 اردیبهشت جوانان و دانشجویان نقشی بی بدیل ایفا نمودند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند. به جرأت می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی افزایش آراء حضرتعالی نسبت به دوره گذشته، حمایت بیشتر قاطبه جریان دانشجویی و جوانان دغدغه‌مند بوده است. لذا توجه به مطالبات و دغدغه های ایشان، امری واجب و ضروری است، از همین رو در رابطه با امور جوانان و دانشجویان نکاتی را خدمت‌تان عرض می‌نماییم:

ریاست محترم جمهوری؛
شرایط دولت دوازدهم با دولت یازدهم کاملاً متفاوت است. تغییر ترکیب مجلس و رأی بیشتر این دولت نسبت به دوره قبل، از مصادیق بارز این تفاوت است. بنابراین انتظار می‌رود منتصبین دولت دوازدهم علی الخصوص در حوزه دانشگاه و جوانان، با شعارها و برنامه‎های دولت هماهنگی بیشتری داشته باشند.

امروز جوانان و دانشجویان با مشکلاتی مواجه‌اند که برای حل آن‌ها به تیمی جسور،کارآمد، همسو با دولت نیازمند است که باری ازدوش رئیس جمهوری برداشته و در جهت تحقق و وعده‌ها گام بردارند نه آنکه با عملکرد ضعیف خود سربار دولت و رئیس جمهوری محترم و محبوب گردند و باعث انتقاد از وی شوند. افرادی که به جوانان اعتماد دارند، متخصص و متعهد هستند، قانون برای‌شان اولویت است، در راه اعتقادات‌شان کوتاه نمی‌آیند و با کسی معامله نمی‌کنند و اسیر ملاحظه‌کاری و محافظه‌کاری‌های بی‌مورد نمی‌شوند. لذا برای انتصاب وزرای علوم، تحیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری و ریاست سازمان جوانان، که مستقیماً با جوانان و دانشجویان در ارتباط هستند، لحاظ کردن موارد ذکر شده مورد انتظار جوانان و دانشجویان است. همچنین انتظار می‌رود این تغییرات تنها محدود به سطح وزرا نماند و شاهد تغییر بسیاری از معاونان و مدیران میانی که متأسفانه موجب اختلال در عملکرد دولت گشته‌اند نیز باشیم.

جناب آقای دکتر روحانی
امروز آموزش عالی دچار آفت‌هایی شده است که هر کدام به تنهایی می‌تواند در آینده برای کشور دردسرساز شود. توسعه کمّی بدون در نظر داشتن زیرساخت‌ها و امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و رفاهی دانشگاه‌ها، افزایش بی‌رویه مؤسسات آموزش عالی با سطح کیفی پایین و سیاست‎های پولی‌سازی آموزش عالی( تا جایی که گفته می‌شود هشتاد و پنج درصد دانشجویان برای تحصیل پول می‌دهند)، پولی شدن امکانات رفاهی در ادامه روند کالایی شدن آموزش از جمله این آفت‌ها هستند.

دانشگاه پایگاه و جایگاهی است که نخبگان علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آن رشد می‌یابند. حضرتعالی فرمودید دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی، اما متأسفانه به دلیل کوتاهی وزارتین مربوطه، همچنان شاهد نگاه‌های امنیتی در این حوزه هستیم. هر چند در دوره‌ای کوتاه در ابتدای دولت یازدهم، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری رویکرد مثبتی داشت اما به دلیل برخی مشکلات مانند استیضاح دکتر فرجی‌دانا این رویکرد متوقف شد.

فعالین دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های سیاسی- فرهنگی و نشریات در سطح دانشگاه با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که از جمله: نظارت پیشینی بر نشریات دانشجویی، عدم همکاری مسئولین برخی دانشگاه‌ها با درخواست‌های به حق و قانونی تشکل‌ها و نشریات، عدم حمایت مادی و معنوی کافی از تشکل‌های دانشجویی، تهدید به اخراج و تعلیق توسط کمیته‌های انضباطی، دخالت‌های غیرقانونی حراست در امور فرهنگی، دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه و نگاه تبعیض آمیز به فعالین دانشجویی.

بی‌مهری‌ها و کم لطفی‌های وزارتین علوم و بهداشت در ارتباط با ارائه مجوز به اتحادیه‌های تشکل‌های دانشجویی و نیز شوراهای صنفی، علی رغم گذشت مدت زمان پاسخگویی تعیین شده در قانون، با گذشت بیش از دو سال از زمان ارائه درخواست اتحادیه، از مصادیق آشکار ناهمسویی جریان حاکم در وزارتین با وعده‌های حضرتعالی در حوزه یاد شده است. این در حالی است که برخی اتحادیه‌هایی که کمتر از ده درصد جمعیت دانشجویی را نمایندگی می‌کنند، با ارتزاق و اسراف بودجه بیت‌المال و عموم دانشجویان، با حمایت های خلاف و فراقانونی برخی نهادها هرگونه آزادی عملی را دارند و از تهمت و افترا به هیچ نهاد و مسئولی ابایی ندارند و هیچ نظارتی بر این تشکل‌ها و اتحادیه‌ها توسط مراجع ذیصلاح صورت نمی‌گیرد.

همچنین امروز شاهد آن هستیم که مشکلات عدیده‌ای برای دانشجویان دانشگاه آزاد پدید آمده است، امید است با اصلاح ترکیب هیئت امنا و مدیریت این دانشگاه و طرح مسائل مرتبط با این دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، بخشی از مشکلات پیش‌روی این دانشجویان مرتفع گردد.

اما با وجود همه این مشکلات، محدودیت ها و تبعیض ها، فعالین دانشجویی عرصه را خالی نگذاشتند و به امید تدبیر شما، شجاعانه و فعال در صحنه ماندند و حماسه 92 را در اردیبهشت 96، با قدرت بیشتر تَکرار کردند.

ریاست محترم هئیت دولت
شالبته این دغدغه ها و نگرانی ها فقط به دانشگاه ختم نمی‌شود، چرا که دانشجوی امروز، دانش‌آموز دیروز و جوان فرداست. بنابراین دولت باید توجه ویژه به وزارت آموزش و پرورش و بنیاد ملی نخبگان و همچنین امور جوانان داشته باشد. در بحث دانشگاه‌های تربیت معلم، شاهد گزینش‌های سلیقه‌ای و انتخاب افراد بر اساس سوابق سیاسی‌شان هستیم و بدین ترتیب دانشجویان با محدودیت‌های جدی برای فعالیت‌های فرهنگی مواجه‌اند. از طرفی گاهی در برخی موارد دانشجویان با عنوان بورسیه آموزش و پرورش وارد دانشگاه می‌شوند ولی پس از فراغت از تحصیل، وزارت آموزش و پرورش هیچ گونه تعهد و مسئولیتی را در قبال آن‌ها نمی‌پذیرد. لذا وزارت آموزش و پرورش باید در سیاست‌های خود در ارتباط با این دانشگاه‌ها، بازنگری نماید.

در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری، عدم تخصیص  بودجه‌های پژوهشی و حمایتی از نخبگان، وجود قوانین دست و پا گیر در راه شرکت‌های دانش بنیان، عدم حمایت کافی از کارآفرینان جوان در علوم جدید، مشکلات خدمت نظام وظیفه نخبگان، عدم جوان‌گرایی در بنیاد ملی نخبگان و عدم ارتباط دانشگاه با صنعت از جمله مشکلات این حوزه است.

در رابطه با بحث جوانان، در چند سال اخیر با ادغام امور جوانان با وزارت ورزش، جفای بزرگی در حق نسل جوان شد. هرچند دولت در اقدامی مناسب، لایحه‌ی تفکیک سازمان جوانان از وزارت ورزش را به مجلس ارائه نمود، اما انتظار می‌رود  نه تنها در سازمان جوانان، بلکه وزارت‌خانه‌های از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت آموزش و پرورش جوان‌گرایی را در دستور کار خود قرار دهند و نگاه ویژه به این حوزه داشته باشند.

ریاست محترم جمهوری
لازم است در انتهای نامه ذکر گردد که همه مطالب گفته شده، تنها گوشه‌ای از مشکلات و نگرانی‌ها و مطالبات بخش قابل توجهی از جریان دانشجویی و جوان کشور در حوزه‌های یاد شده است. لذا توجه ویژه به بند بند موارد ذکر شده مطالبه جدی این جریان پویا و تأثیرگذار کشور است و انتظار می‌رود با انتخاب افرادی متخصص، باتجربه، جسور و همسو با شعارهای دولت بر این مشکلات و نگرانی‌ها پایان داده و بر مطالبات جریان دانشجویی جامه عمل بپوشانید.

من الله توفیق
لیست امضا کنندگان این نامه به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر می باشد
1. انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد
2. انجمن اسلامی امید علوم پزشکی شیراز
3. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه ایلام
4. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه شهید چمران اهواز
5. انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه آزاد شیراز
6. انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه علوم پزشکی همدان
7. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل چابهار
8. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان
9. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر
10. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد پرند
11. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور بوشهر
12. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی اذربایجان
13. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم
14. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
15. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان گلستان
16. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان
17. انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان
18. انجمن اسلامی دانشجویان علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
19. انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت
20. انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه آزاد گرگان
21. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه ازاد مراغه
22. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یاسوج
23. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد رفسنجان
24. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد شهرکرد
25. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز
26. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کرمان
27. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان
28. انجمن اسلامی اعتدال علوم پزشکی قم
29. انجمن اسلامی پیشرو دانشجویان دانشگاه تفرش
30. انجمن اسلامی دانشجویان  دانشگاه فناوری های نوین سبزوار
31. انجمن اسلامی دانشجویان آزادی خواه دانشگاه شهید بهشتی
32. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یزد
33. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام علوم پزشکی زاهدان
34. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو ولایت فقیه دانشگاه آژاد اسلامی واحد سراب
35. انجمن اسلامی دانشجویان تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان
36. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی گراش
37. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی شهیدباهنر شیراز
38. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اردکان
39. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد واحدکرمان
40. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه استهبان
41. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک
42. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس
43. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
44. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر
45. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد تاکستان
46. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد قم
47. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد لارستان
48. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شیراز
49. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد قشم
50. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد ورامین پیشوا
51. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه
52. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خلیج فارس بوشهر
53. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خیام مشهد
54. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه
55. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان
56. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند
57. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم
58. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
59. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
60. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
61. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
62. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز
63. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
64. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
65. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
66. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
67. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا
68. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان
69. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
70. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان
71. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
72. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بوشهر
73. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین
74. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یزد
75. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان
76. انجمن اسلامی دانشجویان علوم بهزیستی و توانبخشی
77. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی جیرفت
78. انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه ازاد اسلامی کازرون
79. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پردیس زینب کبری دانشگاه فرهنگیان اراک
80. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پردیس شهید باهنر دانشگاه فرهنگیان اراک
81. انجمن اسلامی دانشجویان نسل نو دانشگاه آزاد کرج
82. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد ارومیه
83. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد واحد اراک
84. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه بروجرد
85. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز
86. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان
87. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
88. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
89. انجمن اسلامی دانشحویان دانشگاه آزاد واحد بندرعباس
90. انجمن اسلامی دانشکده بهداشت و پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین
91. انجمن اسلامی دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
92. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان
93. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی بندر عباس
94. انجمن اسلامی دانشگاه مراغه
95. انجمن اسلامی رویش دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
96. انجمن اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی واحد محمودآباد
97. انجمن اسلامی سید جمال اسد ابادی اسداباد
98. انجمن اسلامی_سیاسی عادل دانشگاه ازاد زنجان
99. انجمن اصلاح طلب امید ایران دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
100. انجمن توسعه و اعتدال دانشگاه یزد
101. انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه ملایر
102. تشکل اسلامی سیاسی اندیشه سازان دانشگاه آزاد نوراباد ممسنی
103. تشکل اسلامی سیاسی کانون اندیشه های آزاد دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت
104. تشکل اسلامی فرارو دانشگاه جندی شاپور دزفول
105. تشکل اسلامی ازاد اندیشی رامین اهواز
106. تشکل اسلامی رویش دانشگاه صنعتی اراک
107. تشکل اسلامی سیاسی امید دانشگاه آزاد اسلامی زنجان
108. تشکل اسلامی سیاسی اندیشه برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد فسا
109. تشکل اسلامی سیاسی جمعیت اسلامی دانشجویان واحد لارستان بزرگ
110. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد برادران)
111. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد خواهران)
112. تشکل الزهرا خواهران دانشگاه ازاد بناب
113. تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد خرم اباد
114. تشکل دانشجویی انتظار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
115. تشکل دانشجویی اندیشه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت
116. تشکل سیاسی زاگرس دانشگاه آزاد واحد ارسنجان
117. تشکل فرهنگ و سیاست دانشگاه اسفراین
118. تشکل مستقل دانشجویی انصار الزهرا دانشگاه آزاد دزفول
119. تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
120. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان
121. جامعه اسلامی دانشجویی پیروان ولایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر
122. جمعیت اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه ازاد اسلامی واحد اراک
123. جمعیت دانشجویی همراهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران
124. کانون اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد واحد پردیس
125. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی واحد  زاهدان
126. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد بروجرد
127. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد پرند
128. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تبریز
129. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری
130. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی
131. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید رجایی
132. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.