گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 241091

سیاستهای متناقض مالیاتی

هیئت دولت اخیرا ایین نامه اجرایی ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم را تصویب کرده است. بر این اساس مالیات از سود سازنده تا 25 درصد وصول خواهد شد. همچنین در صورتی که ملک در سال چهارم به فروش برسد سازنده از ارائه مالیات معاف خواهد شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: هیئت دولت اخیرا ایین نامه اجرایی ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم را تصویب کرده است. بر این اساس مالیات از سود سازنده تا 25 درصد وصول خواهد شد. همچنین در صورتی که ملک در سال چهارم به فروش برسد سازنده از ارائه مالیات معاف خواهد شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از افکارنیوز، شرکت‌های ساختمانی و سرمایه‌گذاران در بازار عرضه مسکن در واکنش به این بخش از فرمول جدید دریافت مالیات از ساخت‌وساز عنوان می‌کنند: معافیت بساز و بفروش‌ها از مالیات در سال چهارم پس‌از صدور پایان کار می‌تواند منجر به تشویق بسازوبفروش‌ها به احتکار واحدهای ساخته شده شود.

این در حالی است که سازمان امور مالیاتی اخیرا اعلام کرده است در پایان سال 96 و با راه اندازی سامانه وزارت راه و شهر سازیو تسهیل شناسایی خانه های خالی اجرای ماده 54 قانون مالیاتهای مستقیم نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

بر اساس ماده 54 از خانه های خالی مالیات اخذ خواهد شد اما شروع زمان مالیات دهی از سال دوم خالی ماند مسکن خواهد بود.

در این بین یک تناقض آشکار وجود دارد، ماده 77 سازندگان را به نوعی احتکار برای فرار از پرداخت مالیات عملکرد 25 درصدی وادار میکند اما در ماده 54 سازمان مالیاتی تلاش میکند از خانه های خالی برای جلو گیری از احتکار مالیات اخذ کند.

مشخص نیست این دست سیاستهای مالیاتی با توجه به تعمیق رکود در مسکن چه تبعاتی برای این بازار آشفته در پی خواهد داشت.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.