گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 241116

راه حل درگیری خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد

تدبیر مسئولان دو استان برای پایانی بر یک نزاع دسته جمعی، معضل مشترک خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد راه حل دارد.

خبرنامه دانشجویان ایران: تدبیر مسئولان دو استان برای پایانی بر یک نزاع دسته جمعی، معضل مشترک خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد راه حل دارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از یاسوج۲۴؛ دو طایفه در دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان وجود دارند که بخشی از این دو طایفه در خوزستان و بخش دیگری در کهگیلویه و بویراحمد ساکن هستند.

این دو طایفه مدت های زیادی است که آتش اختلاف و درگیری در بین آنها شعله ور است و با توجه به سابقه فرهنگی و رشد اجتماعی بالای افراد زیادی از این دو طایفه، به راحتی می توان با یک تدبیر و بزرگ منشی مساله این دو طایفه را حل و فصل کرد. چیزی که بی شک خواسته همه افراد این دو طایفه است.

آنطور که مسئولان امنیتی منطقه گفته‌اند، ریشه درگیری این دو طایفه به قبل از انقلاب برمی‌گردد که  بر سر بحث‌های ملک و میراث و زمین‌ها درگیر بودند و کشته می‌دادند و مقطعی هم طبق سیاست انگلیسی‌ها که تفرقه می‌انداختند و بعد بر مردم حکومت می‌کردند، دچار تنازعات شدید می‌شدند و حتی قبل از انقلاب ۴۰ کشته از این دو طایقه گرفتند.

ظاهراً دوباره اختلافات گذشته سر باز کرده و باعث درگیری شده و کینه‌های قدیمی باعث می‌شود به بهانه‌های مختلف هر از گاه با هم درگیر باشند. اولین درگیری به خرداد ۹۴ برمی‌گردد که درگیری کوچکی انجام می‌شود که طی آن ۶ نفر مجروح می‌شوند و متأسفانه سهل انگاری در پایان دادن به نزاع طایفه‌ای می‌کنند و این سهل انگاری تا اندازه ای به مسئولان امنیتی در خوزستان نیز باز می گردد

دو ماه بعد (مرداد ۹۴) در یکی دیگر از مناطق خوزستان  این دو طایفه با هم درگیری داشتند که آن درگیری منجر به ۹ کشته و ۱۶ زخمی می‌شود که از طایفه اول  ۸ نفر کشته
می‌شوند و یک نفر بی‌طرف نیز در این بین مشاهده می شود.

اما از طایفه دوم هیچ کسی کشته و زخمی نمی‌شود. در جریان آن درگیری ۸ نفر دستگیر می‌شوند و مشکلاتی دارند که هنوز برطرف نشده و حکم قصاص آنها در واقع اجرایی نشده است. برخی مسئولین سابق می‌گفتند اگر همین احکام اجرا شود می‌تواند بخش زیادی از این آتش افروزی‌ها را مهار کند.

دوباره در آبان ۹۵ در یکی از منطقه کهگیلویه و بویراحمد  درگیری می شود و طایفه اول دوباره ۲ کشته می‌دهند و یک نفر بی‌طرف دیگر هم کشته می‌شود؛ ۱۰ نفر از طایفه اول  و ۲ نفر بی طرف تا آبان ۹۵ کشته می شوند.

حرف‌ اهالی طایفه اول این است که تا ما به تعداد کشته‌های خودمان از آنها کشته نگیریم، دعوا را خاتمه نمی‌دهیم و ۱۴ و ۱۵ خرداد در درگیری چهارم مجدداً ۳ نفر از طایفه دوم کشته شدند؛ یعنی تا اواسط خرداد، طایفه اول ۱۰ کشته داده بودند و طایفه دوم ۳ کشته!

درگیری اخیر این دو طایفه در یکی از شهرهای خوزستان نگران کننده بود و اتفاقات ناگواری رخ داد که منجر به کشته شدن یک نفر از طایفه دوم شده است.

راهکار پایان این تنازعات ورود دقیق و کارشناسی شده و جدی مسئولان امر و استاندار خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و تعامل دو جانبه استانی است.

این دو استان از وضعیت حساس و خاصی برخوردار است که امنیت و فرهنگ مردم فرهنگی و فرهیخته این دو استان نباید قربانی مسائل خاص منطقه ای و کم کاری مسئولان شود.

اگر این اتفاق سریعا حل نشود، با توجه به بافت منطقه ای امکان تداوم آن و شدت گرفتن مباحث دیگری نیز وجود دارد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.