گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 242941

اکبر شهبازی؛

ژن‌های خوب و آقازاده‌ها صندلی‌ها را رزرو کرده‌اند

اما درآن‌سوی ماجرا و در زیر سقف کلاس‌های کپر‌نشین و در چهره‌های معصوم کودکان گل‌فروش وکارگرزادگان، ماجرای غمبار تبعیض ادامه دارد. استعدادهای بی گناه فقط «به خاطر نداشتن» محروم می‌شوند، از همه شغل و آینده‌ای که شب‌های کودکی خوابش را می‌دیدند.

خبرنامه دانشجویان ایران: اکبر شهبازی// حتی به خط کشی های  ظالمانه جنوب شهر-شمال شهر در جدا کردن مرز خود از مستضعفین و فقرا اکتفا نکردند. همان‌هایی که برای تأثیر نپذیرفتن فرزندانشان از فرهنگ پابرهنه‌های جنوب شهری نیمکتهای بچه هایشان را هم تغییر دادند و مدارس غیر انتفاعی را تأسیس کردند تا نوگلان زندگی‌شان گرد و خاک جنوب شهر را تنفس نکنند و سایه اندوهیگن فقرا روحیه لطیف فرزندانشان را آزرده نکند.

آقازاده‌های کنکوری از دل همین مدارس و جماعت درآمده‌اند، مدارسی که سابقا ثروتمندان و طبقه متوسط و روشنفکر شهری کودکانشان را با ژن های مرغوب به این مدارس می سپردند وچند سالی است رنگ و بوی مذهبی و ارزشی نیز گرفته اند و گردانندگان آنها نه فقط از سرمایه‌سالاران ِشمال شهری  غرب زده و روشنفکر، بلکه از جماعت مذهبی هستند که خود را انقلابی می‌دانند و یقه ها یشان هم همواره بسته است.

برنده ماراتن نفسگیر کنکور هم غالباًهمین‌ها هستند. مسئله، مسئله «پول» است و امکانات. اغلب «آنهایی که دارند برنده‌اند

از یک کلاس کپری در کرمان و زاهدان که 30دانش‌آموز در تنگنای هم نشسته‌اند و معلم زیست و شیمی  فیزیک شان یک نفر است، قطعا رتبه تک رقمی و رتبه زیر صد و هزار در نمی‌آید.

یقه سفید‌ها اکنون بیش از پیش صندلی‌های مرتفع مناصب را برای آقازاده های خود رزرو کرده‌اند، جماعت آینده نگری که به واسطه داشتن منزلت حیاتی ثروت و قدرت، میزهای بلند سیاست و صندلی های چرخان ریاست را برای شکوفا کردن استعدادهای داشته و نداشته فرزندانشان نشانه رفته اند.

اما درآن‌سوی ماجرا و در زیر سقف کلاس‌های کپر‌نشین و در چهره‌های معصوم کودکان گل‌فروش وکارگرزادگان، ماجرای غمبار تبعیض ادامه دارد. استعدادهای بی گناه فقط «به خاطر نداشتن» محروم می‌شوند، از همه شغل و آینده‌ای که شب‌های کودکی خوابش را می‌دیدند.

شکاف اجتماعی و اقتصادی، با ساختارهای ناعادلانه سیستماتیک همچون کنکور، کلاس‌های خصوصی و مدارس غیرانتفاعی هر روز عمیق‌تر می‌شوند وسیستم دولتی آموزش، موفقیت در آزمون کنکور را به فعالیت دانش‌آموز در سیستم آموزش خصوصی و کلاس‌های کنکور منوط کرده است و این مسله بزرگترین  خیانت سیستم آموزش است. بزرگترین خیانت به آنهایی که جرمشان "نداشتن"است.

جنگ همچنان جنگ فقر و غناست - جنگ پابرهنه ها ومرفهین بی درد. حرف حرف امام است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.