گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 243118

الگوریتمی که جلوی جعل سند را می‌گیرد

طراحی اسناد کاغذی که به‌سادگی قابل جعل نباشند، از جمله چالش‌هایی است که دولت‌ها همیشه با آن مواجه بوده‌اند. در عصر حاضر که بسیاری از فرآیندهای اداری و قانونی به‌شکل دیجیتال انجام می‌شود، استفاده از اسناد کاغذی همچنان مرسوم است و حتی در مواردی، تنها راه اطمینان از اصالت مدارک، در اختیار داشتن نسخه کاغذی آن‌ مدارک است.

خبرنامه دانشجویان ایران: طراحی اسناد کاغذی که به‌سادگی قابل جعل نباشند، از جمله چالش‌هایی است که دولت‌ها همیشه با آن مواجه بوده‌اند. در عصر حاضر که بسیاری از فرآیندهای اداری و قانونی به‌شکل دیجیتال انجام می‌شود، استفاده از اسناد کاغذی همچنان مرسوم است و حتی در مواردی، تنها راه اطمینان از اصالت مدارک، در اختیار داشتن نسخه کاغذی آن‌ مدارک است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از شبکه؛‌ مدت‌ها است محققان سعی می‌کنند با کمک فناوری‌های دیجیتال راهی برای اطمینان از اصالت اسناد کاغذی بیابند. در این میان، بررسی خصوصیات فیزیکی کاغذ از جمله راهکارهای پیشنهادی است. به‌تازگی گروهی از محققان در انگلستان دریافته‌اند که می‌توان از بافت درون کاغذ به‌عنوان یک شاخص قابل اطمینان برای این کار استفاده کرد. الگوهای درون هر ورق کاغذ درست مثل اثر انگشت انسان منحصر به فرد هستند و می‌توان از این ویژگی برای تعیین اصالت کاغذ استفاده کرد. این الگوهای منحصر به فرد ناشی از توزیع تصادفی ناخالصی‌ها در کاغذ و وجود مواد مختلف با درجه‌های مختلفی از شفافیت است که طی فرآیند تولید کاغذ ایجاد می‌شود.

استفاده از بافت کاغذ برای شناسایی اصالت کاغذ
سمت راست: الگوهای درون کاغذ (تابش نور از پشت کاغذ) سمت چپ: تصویری از سطح کاغذ (تابش نور از روبه‌رو)

احسان تورینی و فنگ هائو از دانشگاه نیوکاسل و سیامک شاهان‌دشتی از دانشگاه یورک در تحقیق خود نشان دادند که می‌توان این الگوهای درون کاغذ را به‌سادگی و با یک دوربین معمولی ثبت کرد و با استفاده از الگوریتم ویژه‌ای، خصوصیات هر برگ کاغذ را از تصویر استخراج کرد. در گذشته تلاش‌هایی برای شناسایی اصالت کاغذها انجام شده بود که بیشتر بر بررسی سطح کاغذ متکی بود و به‌عنوان مثال از پرتو لیزر، اسکنر یا حتی میکروسکوپ برای ثبت ویژگی‌های کاغذ استفاده می‌شد. اما روش جدید به‌دلیل توجه به الگوهای موجود درون کاغذ قابلیت اطمینان بیشتری دارد. در این روش، از یک سوی کاغذ نور تابانده می‌شود و از سوی دیگر با یک دوربین معمولی از کاغذ عکس گرفته می‌شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.