گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 244240

رای دیوان عدالت اداری در پی شکایت یک دانشجوی کارشناسی ارشد؛

کسر نمره به علت تاخیر در دفاع از پایان‌نامه غیرقانونی است

پایان‌نامه‌هایی که قاتل روح و روان دانشجویان است؛ شاید این جمله را درباره قوانین نچندان کامل اخذ و ارائه این واحد مهم در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها شنیده باشید. این در حالی است که خیلی از دانشجویان از پیچ و خم‌های قانونی برای شکایت و احقاق حقوقشان مطلع نیستند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، کسر نمره به خاطر تأخیر در دفاع از پایان‌نامه را غیرقانونی اعلام کرد.

در حالی که دانشجویان بسیاری از کسر نمره به علت تاخیر در ارائه پایان‌نامه رنج می‌برند اما در یکی از همین موارد، دانشجوی داشگاه علم و صنعت که نمره‌ی 20 پایان‌نامه‌اش به دلیل تاخیر در ارائه با کسر 6 واحد نمره مواجه شد، بعد از عدم پاسخ از مسئولین دانشگاه، شکایت خود را به دیوان عدالت اداری برد و بعد رای این دیوان در نهایت منجر به اصلاح در این رویه نادرست شد.

در حکم این هیئت آمده است: نظر به اینکه مطابق ماده 22 آیین نامه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1388، ارزشیابی پایان نامه در جلسه دفاعیه توسط هیئت داوران انجام می‌شود و در مواد 36 و 37  آیین نامه مذکور، در رابطه با کسر نمره ارزشیابی پایان نامه به علت تاخیر در دفاع آن، اختیاری برای شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی پیش بینی نشده است، بنابراین بند 11 مصوبه شورای آموزش تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت ایران در خصوص ارزشیابی پایان نامه کارشناسی ارشد مبنی بر کسر نمره به لحاظ تاخیر در دفاع پایان نامه، خارج از حدود اختیارات مرجع تصویب است و به استناد بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

تاخیر در ارائه و دفاع از پایان علاوه بر کسر از نمره نهایی، جرایم دیگری را نیز برای دانشجویان به همراه دارد؛ ماندن در دانشگاه و هزینه شهریه‌های سرسام‌آور حتی در دانشگاه‌های دولتی که این روزها با چاشنی سنوات نیز آمیخته شده است، گره دیگری است که بر سر راه دفاع از پایان نامه برای دانشجویان قرار گرفته است.

این اما گوشه‌ای از دریای پهناور مشکلات دانشجویان است که در راهروهای پر پیچ و خم ساختمان اداری و آموزش دانشگاه گم می‌شود و مسکوت می‌ماند و بعد از مدتی به یکباره با خودکشی یک دانشجو یا اتفاقاتی از این دست تبدیل به یک بمب خبری می‌شود؛ همه دانشجویان که راه درروهای حقوقی و نحوه تنظیم شکایت و ارائه به دیوان عدالت اداری و ... را بلد نیستند و طبیعتا در مواجهه با چنین مشکلاتی، غالبا تسلیم شده و برای پیشبرد امورات مجبور به تمکین از قوانینی که بسیاری از آنها نانوشته است و این روزها فقط  در مسیرهای از پیش تعیین شده هدایت می‌شوند.

برای مثال در این مورد بخصوص، شورای آموزش تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت مقرر کرده بود که دانشجویانی که در دفاع از پایان‌نامه خود تأخیر داشته باشند، متناسب با تأخیر صورت گرفته، نمره منفی دریافت می‌کنند.

دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد اما در این باره در شکایت تقدیمی خود به دیوان عدالت اداری اعلام کرد: اینجانب «سیده مبارکه موسوی‌راد» دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی فناوری اطلاعات بنا به دلایلی که عمدتاً به سیستم دانشگاه مربوط می‌شود، با تأخیر موفق به دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود شدم. به همین دلیل طبق مصوبات داخلی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه با کسر نمره ارزشیابی 6 نمره‌ای مواجه شدم به گونه‌ای که نمره 20 ارزشیابی شده توسط داوران در جلسه دفاع به نمره 14 در کارنـامه اینجانب تغییر کـرده است. ایـن جریمه نامتعارف، خلاف اصول کلی علمی، حقوق مکتسبه، قاعده قبح عقاب بلابیان و خلاف صریح مـواد 20، 22، 37، 38 و 39 آیین نـامه آمـوزشی دوره کارشناسی ارشـد مصـوب 15 فروردین 1388  شورای برنامه ریزی آموزش عالی است که توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده است و البته خارج از اختیارات تحصیلات تکمیلی دانشگاه است.

مصوبه دانشگاه علم و صنعت مبنی بر جریمه مالی دیرکرد دفاع از پایان‌نامه

در شکایت این دانشجو آمده است: اینجانب عاجزانه، ابطال مصوبه یاد شده و استرداد و احتساب نمره واقعی پایان نامه خود را خواستارم. لازم به ذکر است که بنده در دوره تحصیل به دلیل زایمان از یک ترم مرخصی زایمان استفاده کردم و با تمام مشکلات موجود با انتشار دو مقاله مستخرج از پایان‌نامه، نمایه شده در پایگاههای علمی جهان اسلام (ISC) و ISI، (بدون احتساب نمره پایان نامه) با معدل بالای 17 موفق به گذراندن دوره کارشناسی ارشد شده‌ام و پس از دو بار درخواست به شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه جهت اصلاح نمره پایان نامه خویش، با مخالفت این شورا روبرو گشتم. لذا درخواست عاجزانه خود را جهت احقاق حق تضییع شده خود به این مقام قضایی تقدیم می‌کنم.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری هم پس از اینکه دانشگاه علم و صنعت به شکایت مطروحه پاسخ نداده، در تاریخ 17 مرداد 1396 با حضور رئیس، معاونین، رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء، حکم به ابطال مصوبه شورای مذکور داد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.