گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 244670

دست و پنجه نرم کردن دانشجویان با چند مشکل حین انتخاب‌واحد؛

اجبار واحد!

سرعت پایین سایت دانشگاه‌ها باعث شده اکثر قریب به اتفاق دانشجویان از همان ساعت ابتدایی اعلام شروع انتخاب‌واحد به سایت مراجعه کنند، ولی درنهایت بعد از گذشت چندین ساعت آن هم به زحمت بتوانند واحدهای خود را مشخص کنند.

به گزارش سرویس صنفی - آموشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دانشجویان کم‌کم باید آماده شوند که برای ترم جدید انتخاب‌واحد کنند؛ انتخاب‌واحدی که شاید بتوان آن را اولین غول برای شروع هر ترم تحصیلی دانست چراکه درست است دانشجویان از طریق اینترنت و از منزل اقدام به انتخاب‌واحدهای درسی می‌کنند، ولی در بسیاری از موارد نه‌تنها دانشجویان را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو می‌کند، بلکه گاهی دانشجویان مجبور می‌شوند با مراجعه به دانشگاه اقدام به انتخاب‌واحد کنند.

اولین‌خوان
انتخاب‌واحد در دانشگاه‌های مختلف و مقاطع مختلف تحصیلی زمان خاص به خود را دارد، ولی انتخاب‌واحد دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی جدید از نیمه دوم شهریور آغاز می‌شود و دانشجویان باید متناسب با اعلام زمان‌بندی دانشگاه‌ها به سایت دانشگاه خود مراجعه کنند و دست به انتخاب‌واحد بزنند؛ هر چند بسیاری از دانشجویان معتقدند انتخاب‌واحدی در کار نیست و بیشتر اجبار واحد است چراکه دانشگاه‌ها در شروع هر ترم واحدهای مشخصی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند که ملزم به انتخاب آن هستند و در بیشتر موارد نیز امتحان دو یا چند درس در یک روز قرار می‌گیرد و این اولین مشکل دانشجویان در انتخاب‌واحد به شمار می‌رود.

باز هم سرعت نت
یکی دیگر از مشکلاتی که در بحث انتخاب‌واحد وجود دارد و حتی گاهی باعث کلافگی دانشجویان می‌شود نیز مساله سرعت پایین سایت دانشگاه‌های مختلف برای انتخاب‌واحد است؛ سرعت پایین سایت دانشگاه‌ها باعث شده اکثر قریب به اتفاق دانشجویان از همان ساعت ابتدایی اعلام شروع انتخاب‌واحد به سایت مراجعه کنند، ولی درنهایت بعد از گذشت چندین ساعت آن هم به زحمت بتوانند واحدهای خود را مشخص کنند.

پول من کو
از سوی دیگر قطع شدن سایت در زمان واریز وجه شهریه در زمان انتخاب‌واحد نیز به یکی از معضلات اصلی دانشجویان تبدیل شده است؛ مشکلی که در برخی موارد دردسرهایی را هم برای دانشجویان به همراه دارد، چراکه در صورت برداشت وجه از حساب و عدم انتقال به حساب دانشگاه، دانشجو باید مدتی را برای بازگشت وجه به حسابش معطل بماند و برخی دانشجویان نیز به همین دلیل با مشکل انتخاب‌واحد روبه‌رو می‌شوند.

مصائب دروس اختیاری و اجباری
عدم تطابق بین دروس اختیاری و دروس اصلی نیز از مشکلات دانشجویان در زمان انتخاب‌واحد است، چراکه در برخی دانشگاه‌ها، دانشجویان در همان انتخاب‌واحد متوجه می‌شوند دروسی که در چارت دانشگاه به‌عنوان دروس اختیاری معرفی شده‌اند، در سیستم دانشگاه و حین انتخاب‌واحد به‌عنوان دروس اصلی ارائه می‌شوند و دانشجویان نیز چاره‌ای جز انتخاب آنها ندارند.

در یک چشم به‌هم زدن
پر شدن سریع کلاس‌های برخی استادان از دیگر مشکلات این حوزه به شمار می‌رود؛ مشکلی که باعث می‌شود در برخی موارد دانشجویان زیادی سر کلاس یک استاد حاضر شوند و همین مساله کیفیت آموزش را به‌شدت کاهش می‌دهد و بالطبع مسئولان آموزشی دانشگاه‌ها باید برای آن به فکر چاره‌ای اساسی باشند. یکی دیگر از مشکلات دانشجویان بحث تداخل کلاس‌هاست و عدم ارائه کلاس‌های جدید با استادان دیگر باعث می‌شود دانشجویان در هنگام انتخاب‌واحد با مشکلاتی برای تطبیق ساعات کلاس‌ها روبه‌رو شوند.

سریع باش
کوتاه بودن زمان انتخاب‌واحد را نیز می‌توان از دیگر مشکلات دانشجویان در این زمینه برشمرد، چراکه هر دانشگاه زمان خاصی را برای انتخاب‌واحد دانشجویان در مقاطع و رشته‌های مختلف می‌گذارد و همین مساله با توجه به عوامل ذکرشده باعث می‌شود که برخی  دانشجویان بنا به دلایلی نتوانند سر فرصت اقدام به انتخاب‌واحد کنند و در طول ترم نیز به خاطر همین مساله با مشکل روبه‌رو شوند.

دقت کنید
کم یا زیاد بودن واحدها نیز از دیگر دغدغه‌های دانشجویان در انتخاب‌واحد به شمار می‌رود، چراکه گاهی در طول یک ترم دروس زیادی به دانشجویان ارائه نمی‌شود و در مقابل نیز در یک ترم دروس بیش از حد انتظار دانشجویان به آنها ارائه شده و آنان نیز مجبور به انتخاب آن هستند و همین مساله باعث می‌شود دانشجویان وقتی به ترم‌های بالاتر می‌روند گاهی برای چند واحد مجبور باشند به دانشگاه بروند، از این رو مسئولان دانشگاه باید دقت داشته باشند که دروسی را که دانشجو باید در طول تحصیل بخواند به‌طور متناسب در طول ترم‌ها ارائه دهند.

گزارش از زهرا رمضانی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.