گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 245294

در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها؛

قیمت نهایی «غذای دانشجویی» و اجاره‌بهای «خوابگاه» +جدول

در این گزارش قصد داریم به موضوعاتی همچون «نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی» و همچنین «قیمت مصوب غذای دانشجویی» در سال تحصیلی 97 - 96 پرداخته و پس از آن این قیمت را با قیمت‌های مصوب شده در سال‌های اخیر مقایسه کنیم.

به گزارش خبرنگار صنفی_آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به جرات می‌توان گفت مهمترین دغدغه دانشجویان دانشگاه‌های کشور در حوزه صنفی به دو موضوع «غذای دانشجویی» و «خوابگاه» مربوط می‌شود و سایر مسائل اهمیت به مراتب پایین‌تری نسبت به این موضوعات دارند. بررسی درجه رضایت دانشجویان درباره تغذیه و خوابگاه به دو شاخص «قیمت» و «کیفیت» گره خورده است و دانشجویان با توجه به این شاخص‌ها میزان رضایت‌مندی خود را اعلام می‌کنند.

در این گزارش قصد داریم به موضوعاتی همچون نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی و همچنین قیمت مصوب غذای دانشجویی در سال تحصیلی 97 - 96 پرداخته و پس از آن این قیمت را با قیمت‌های مصوب شده در سال‌های اخیر مقایسه کنیم.

 * چه کسی قیمت‌ها را تعیین می‌کند؟
هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مرجع تشخیص افزایش قیمت غذای دانشجویی است. علاوه بر قیمت غذا، تعیین اجاره بهای سکونت دانشجویان در خوابگاه نیز برعهده این هیات است و اختیار افزایش قیمت در این باره به عهده هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان است.

در ادامه قصد داریم به موضوع قیمت غذای دانشجویی در سال جدید تحصیلی و همچنین مقایسه آن با قیمت‌های سال‌های اخیر بپردازیم.

* جزئیات قیمت غذای دانشجویی
طبق اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی جدید هیچ‌گونه افزایشی ندارد و به روال قبل محاسبه می‌شود و این موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. همچنین براساس بخشنامه این صندوق، غذای ‌دانشگاه‌ها به چهار دسته کم هزینه(ناهار و شام)، متوسط هزینه(ناهار و شام)، پرهزینه(ناهار و شام) و صبحانه تقسیم می‌شود. دانشجویان سنواتی درنظر داشته باشند که قیمت غذای آنها به صورت جداگانه و با یارانه کمتری محاسبه می‌شود.

1 غذای پرهزینه چلو جوجه‌کباب، شویدپلو با تن ماهی، چلو ماهی قزل آلا
2 غذای متوسط هزینه چلومرغ، چلوکباب کوبیده، چلوگوشت
3 غذای کم هزینه انواع خورشت، انواع خوراک، عدس پلو، لوبیا پلو و غیره

در ادامه «جزئیات قیمت غذای دانشجویی در سال تحصیلی 97 - 96» را مشاهده می‌کنید:

|برای مشاهده اندازه اصلی تصویر روی آن کلیک کنید|

* قیمت غذای دانشجویی در 6 سال اخیر
یکی از نکاتی که می‌تواند برای دانشجویان و سایر مخاطبان جالب باشد، مقایسه قیمت حال حاضر غذای دانشجویی با نرخ قیمت در سال‌های گذشته است. برای مثال، نرخ غذای کم هزینه در سال 95 - 94، 700 تومان بوده است و این رقم در سال تحصیلی 96 - 95، 90 تومان افزایش داشته و به 790 تومان رسیده است.

در ادامه «تغییرات قیمت غذای دانشجویی در 6 سال اخیر» را مشاهده می‌کنید:

|برای مشاهده اندازه اصلی تصویر روی آن کلیک کنید|

طبق اعلام صندوق رفاه دانشجویان، شهریه خوابگاه‌های دانشجویی نیز در سال جدید تحصیلی افزایش نمی‌یابد و از همین رو قصد داریم به روند تعیین شهریه خوابگاه‌دانشجویی در سال‌های اخیر بپردازیم.

* نرخ اجاره بهای خوابگاه دانشجویی در سال جدید
همانطور که گفته شد، نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال تحصیلی 97 - 96، تغییر نمی‌یابد و همان نرخ‌های سال گذشته معیار محاسبه است. بنابراین فرض، نرخ اجاره بهای خوابگاه در سال تحصیلی جدید به طور کلی به این شکل است که خوابگاه‌های مجردی(سطح یک و دو) یک و دونفره 65 هزار تومان، سه و چهار نفره 52 هزار تومان، پنج و شش نفره 45 هزار تومان، هفت و هشت نفره 39 هزار تومان و 9 نفره و بیشتر 32 هزار تومان به ازای هرماه تعیین شده است.

در ادامه «نرخ اجاره بهای خوابگاه دانشجویی در سال تحصیلی 97 - 96» را مشاهده می‌کنید:

|برای مشاهده اندازه اصلی تصویر روی آن کلیک کنید|

اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی سطح یک و دو

اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی سطح سه

اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی سطح چهار و پنج

 * 2 نکته درباره مبالغ فوق:
- مبالغ مندرج در جداول فوق به صورت «ماهانه» محاسبه شده است.
- دانشجویان روزانه در صورتی که اجاره بها را به صورت نقدی پرداخت کنند، 10 درصد تخفیف می‌گیرند.

همچنین می‌توانید «جدول کامل اجاره بهای خوابگاه‌های دانشگاه‌های کشور» را از فایل زیر مشاهده نمایید:

* مقایسه نرخ اجاره بهای خوابگاه دانشجویی در 4 سال اخیر
در جدول زیر اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در 4 سال اخیر مقایسه شده است.

در نهایت می‌توان گفت هرچند اقدام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در موضوع عدم افزایش قیمت غذای دانشجویی و نرخ اجاره بهای خوابگاه‌ها، قابل تقدیر است، با این حال انتظار می‌رود کیفیت غذا و خوابگاه‌های دانشجویی درخور شان دانشجویان باشد و سطح آن ارتقا یابد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.