گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 245341

استادی که به نظام و انقلاب متعهد نیست جایی در دانشگاه ندارد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه برخوردی با نجومی‌بگیران نشد فقط چند روزی دچار اضطراب شدند،گفت: دانشجویان باید بدانند که همه از بیت‌المال نمی‌خورند بلکه عده‌ای نامرد هستند، هرچند گویا آنها هم مرد عنوان شدند و همه چیز پاک شد و احتمالاً باید از آنها عذرخواهی هم بکنیم و حقوقی هم به آنها بدهیم که به آنها استرس وارد کردیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گردهمایی علمی اساتید و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه آزاد در واحد علوم و تحقیقات گفت: آنهایی که با حساسیت‌های دروس دانشگاهی آشنا هستند، می‌دانند که درس معارف سخت‌ترین درس در دانشگاه است و استاد معارف نباید فقط سلسله گزاره‌هایی را در کلاس مطرح کرده تا سعی کند ذهن دانشجو وادار به پذیرش آن شود بلکه اگر خبری در جامعه مطرح باشد استاد معارف باید آن را هم پاسخ دهد.

وی افزود: اگر در سطح مدیریت دانشگاه اتفاقی رخ دهد یا دانشجویی با مشکل مالی روبرو باشد استاد معارف باید پاسخ دهد، اگر بابک زنجانی پیدا شود یا بحث املاک نجومی مطرح باشد استاد معارف باید پاسخ‌گو باشد که شهید مطهری نیز در زمینه فساد و مشکلات اجتماعی زبان برنده‌ای داشت.

محمدی با بیان اینکه برخوردی با نجومی‌بگیران نشد فقط چند روزی دچار اضطراب شدند، گفت: اگر بحث حقوق نجومی مطرح می‌شود این استاد معارف است که باید دانشجویان را توجیه کند که باور کنند همه از بیت‌المال نمی‌خورند بلکه عده‌ای نامرد هستند که می‌خورند. هرچند گویا آنها هم مرد عنوان شدند و همه چیز پاک شد و احتمالاً باید از آنها عذرخواهی هم بکنیم و حقوقی هم به آنها بدهیم که به آنها استرس وارد کردیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهارداشت: در دانشگاه آزاد دانشجو می‌گوید شهریه من کجا خرج شد؟ که این سوال در دانشگاه دولتی کمتر پرسیده می‌شود بنابراین اساتید معارف باید پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اهمیت بسیاری برای شایسته سالاری و رعایت بیت‌المال قائل است، گفت: اگر رئیس یک واحد نسبت به شایسته سالاری حساسیت لازم را نداشته باشد و دانشجویان اساتید احساس کنند که در عزل و نصب مدیران رفاقت یا رابطه‌ای مطرح است یا در خرج بیت‌المال دست و دلبازی زیادی وجود دارد استاد معارف هم موفق نمی‌شود زیرا بخش زیادی از تأثیرگذاری اساتید معارف منوط به کار مسئولان است.

محمدیان ادامه داد: مردم از ما انتظار زیادی ندارند، فقط می‌خواهند که پارتی‌بازی نکنیم و رابطه بازی را کنار بگذاریم و به خانواده و فرزندان و دوستان و هم حزب خود میدان ندهیم.

وی گفت: قلب‌های بیشتر دانشجویان از ما نورانی‌تر است و آنها پاک‌تر و متدین‌تر از ما هستند، به ظاهر این جوانان نگاه نکنید که با مد جدید هستند، آنها دلهایشان مالامال از ایمان است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: ما به نام دین و اسلام به میدان آمدیم و باید جوانان را با باطن دین آشنا کنیم، جوانان ما اصلاً دین گریز نیستند و بسیار هم به دین علاقمندند اما یک دین شنیده‌اند که آن را در رفتارهای ما نمی‌بینند، ما ارزش‌هایی را مطرح کردیم که گاهی با رفتارهایمان تضاد دارد و این تضاد ذهن را به هم می‌ریزد.

وی اضافه کرد: با آمدن فرهاد رهبر به دانشگاه آزاد بارقه‌های امید در دل نیروهای ارزشی و انقلابی ایجاد شده است، دانشگاه آزاد واقعاً ظرفیت دارد که بتواند یک دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی شود.

محمدیان گفت: امیدوارم بتوانیم حقیقت دین را به دانشجویان معرفی کنیم. دین باید به معنی حفظ بیت‌المال و مبارزه با ظلم و حرام خواری به دانشجویان معرفی شود و استاد معارف باید آنچه می‌داند به دانشجویان بگوید و آنچه نمی‌داند را تحقیق کند و سپس پاسخ دانشجویان را بدهد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهارداشت: اگر استادی به نظام و انقلاب متعهد نباشد قطعاً جایش در دانشگاه نیست و باید با او برخورد شود، عنوان درس معارف از طرف نظام جمهوری اسلامی است و باید از نظام به صورت حکیمانه دفاع کنیم، گزارشات کمی داریم که بخواهند ریشه انقلاب را بزنند که باید قاطعانه  برخورد کنیم.

وی افزود: در دانشگاه آزاد باید برای اساتید حق التدریس فکری شود تا افراد شایسته‌ای بخصوص در درس معارف کرسی‌های تدریس را داشته باشند، نسبت استاد به دانشجو نیز باید اصلاح شود، باید افرادی برای تدریس به دانشگاه بیایند که روحیه انقلابی در آنها محفوظ باشد و خود را سرباز نظام بدانند.

محمدیان با بیان اینکه دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و همچنین گروه‌های معارف 2 بال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هستند، گفت: گروه‌های معارف در تمام دانشگاه‌ها وجود دارند و با تمام دانشجویان در ارتباط هستند که باید به ما کمک کنند. کمیته معارف نیز برای رسیدگی ویژه به گروه‌های معارف در وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد وجود دارد و من می‌خواهم فرهاد رهبر این کمیته را تقویت کند.

وی ادامه داد: من خواستم این است که بحث ارتقای اساتید بخصوص در گروه معارف پیگیری شود، باید امکانات برای بروز بودن اساتید فراهم شود.

وی افزود: یک نگرانی هم دارم و آن هم تدریس درس وصایای امام خمینی(ره) است که به عنوان یک گنج ارزشمند فوق‌العاده مطرح است و در دانشگاه آزاد تصمیم گرفته شد این درس تدریس شود ولی گزارش‌هایی داریم که تدریس این درس در دانشگاه‌ها در شأن امام نیست، قرار بود برای این درس شهریه گرفته نشود ولی براساس گزارش‌ها برخی واحدها شهریه می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: بحث روخوانی قرآن نیز اهمیت دارد و امیدواریم کمیته معارف در استان‌ها هم ایجاد شود، درس دفاع مقدس هم درس اختیاری زیبایی است که استقبال خوبی از آن شد و خواهش می‌کنم این درس هم مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: فارس

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.