گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 245652

بررسی مقدمات و الزامات تشکیل دانشگاه حکمت‌بنیان

مقدمات و الزامات تشکیل دانشگاه حکمت بنیان در کمیسیون علمی و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه شماره ۲۵۸ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه گزارش تهیه شده توسط دبیرخانه کارگروه تدوین سند دانشگاه حکمت بنیان با عنوان «سند راهبرد عملی دانشگاه اسلامی؛ حکمی کردن دانشگاه‌ها» پیرامون موضوع تدوین سند دانشگاه حکمت بنیان ارائه شد.

در این گزارش با استناد به اسناد بالادستی و نظرات نخبگان حوزوی و دانشگاهی مواردی مانند آگاهی بخشی، تعمیق و بهره وری، تقاطع سه گانه فقه، اخلاق، فلسفه مضاف با رشته‌های تخصصی، مأموریت گرایی، رصد و پایش مستمر، معرفی نسلی نوین از دانشگاه‌ها درسطح بین الملل در راستای تمدن نوین اسلامی مور بحث و بررسی قرا رگرفت.

در ادامه این گزارش، شاخص ‌های اختصاصی ارزیابی میزان اجرایی شدن سند حکمی کردن دانشگاه‌ها به صورت نمونه ارائه و با دانشگاه‌های سایر کشورها مورد مقایسه قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادی خود پرداختند، که اهم آن می توان به، تمرکز بر آموزش‌های دینی در حوزه آموزش و پرورش، ‌نگارش محتوایی سند فوق الذکر به صورت صریح و اجرایی، اجرای مقدمات پیش نویس سند مربوطه در یک دانشگاه به صورت نمونه، و زمینه سازی عملیاتی سند با استفاده از زیرساخت‌های موجود، ‌اشاره کرد.

همچنین،  نیاز به استفاده از مدل‌های موفق آموزشی در کشور، ‌ ترسیم الگوهای ترکیبی از نظرات فلسفی - تجربی صاحب نظران، ‌نیاز به استاد حکیم و دانشجوی آماده برای ورود به دانشگاه حکمت بنیان و نگاه به دانشگاه حکمت بنیان به عنوان دانشگاهی فرانسلی و هدایتگر درجهان اسلام از دیگر پیشنهاد هایی بود که ارائه شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.