گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 246218

دلیل افزایش گوگرد بنزین تهران

طبق اعلام رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، وجود مشکل فرآیندی در واحد کاهش میزان گوگرد پالایشگاه امام خمینی شازند دلیل اصلی افزایش نگران کننده گوگرد بنزین توزیعی در تهران بود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، نتایج گزارش پروژه پایش کیفیت سوخت شهر تهران در تابستان 1396 نشان می‌دهد در سوخت بنزین عرضه شده در جایگاه ها، عدد اکتان پایین و محتوای گوگرد و بنزن بالا است که نتایج این گزارش از افت کیفیت بنزین توزیعی در تهران و هشدارآمیز بودن سطح گوگرد آن خبر می دهد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پس از انتشار نتایج این گزارش، اطلاعیه ای رسمی در خصوص علل افزایش نگران کننده گوگرد بنزین تهران صادر کرد.

متن این اطلاعیه ای بدین شرح است‌: " بمنظور کنترل کیفیت و نظارت دقیق تر بر کیفیت بنزین یورو 4 توزیعی در کلانشهرها، نهایت تلاش به عمل آمده است که مبدا ارسال بنزین مشخص و بدون تغییر باشد. در این راستا توزیع بنزین یورو 4 در تهران از ابتدای زمستان سال 1392 تا حال حاضر صرفاً از پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تامین گردیده است. مشخصات بنزین با استاندارد یورو 4 در رابطه با مولفه های موثر بر محیط زیست بترتیب بنزن حداکثر 1 درصد، آروماتیک حداکثر 35 درصد، اولفین حداکثر 18 درصد و گوگرد حداکثر 50 جزء در میلیون (ppm) می باشد. مبنای درجه آرام سوزی بنزین یورو 4 در کشور اکتان 91 می باشد. باتوجه به موارد فوق بنزین یورو 4 توزیعی در تهران همواره با بنزن کمتر از یک درصد (حدود 0.7 - 0.8 درصد) و گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون و اکتان 91 بوده است.

در بازه زمانی بسیار کوتاهی در تابستان سال جاری با توجه به مشکل فرآیندی واحد کاهش میزان گوگرد، در بنزین تولیدی پالایشگاه مزبور میزان گوگرد در محدوده 75 جزء در میلیون تولید و توزیع شده است که با رفع مشکل فوق در حال حاضر میزان گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه کمتر از 50 جزء در میلیون می باشد.

لازم به ذکر است قبل از توزیع بنزین یورو 4 در کلانشهرها میزان گوگرد بنزین توزیعی در محدوده 350- 200 جزء در میلیون بوده است که با توجه به تلاشهای به عمل آمده در 4 سال اخیر توزیع بنزین یورو 4 با گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون در کلانشهرها به صورت مستمر صورت می پذیرد و در حال حاضر هیچگونه نگرانی از این بابت وجود ندارد. "

با توجه به اینکه طبق اعلام رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، بنزین یورو 4 توزیعی در تهران تنها از پالایشگاه شازند تأمین می شود و تنها در بازه ای کوتاه در تابستان با بروز مشکلات فنی در واحد کاهش گوگرد این پالایشگاه، مقدار گوگرد در بنزین ارسال شده به تهران به محدوده 75 جزء در میلیون رسیده است، وجود گوگرد به میزان بیش از 130 جزء در میلیون در هر 5 محموله مورد آزمایش قرار گرفته که از نقاط مختلف کلانشهر تهران به صورت رندوم انتخاب شده اند، ابهام جدیدی را در خصوص کیفیت بنزین توزیعی در پایتخت ایجاد می کند و این سوال مطرح می شود که چطور میزان گوگرد بنزین توزیعی حدود دو تا سه برابر میزانی است که از پالایشگاه خارج می شود؟

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.