گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 246960

رونمایی دانشجویان از پشت پرده قراردادهای وزارت نیرو

دانیال قزوینیان، مسئول بسیج دانشجویی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران از کتابچه "صنعت نیروگاهی و سیاست های تبعیض آمیز علیه توان داخلی" رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، در خردادماه سال گذشته در جریان بررسی‌های بسیج دانشجویی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با قرارداد شرکت یونیت اینترنشنال در حوزه ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی مواجه شدیم. علیرغم این که مسئولین، این توافق را در راستای اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان می‌کردند اما کارشناسان معتقد بودند آن چه رخ خواهد داد اینگونه نخواهد بود. با ورود معاونت علمی بسیج پردیس فنی و پیگیری‌های مکرر متوجه شدیم که مسئولین وقت وزارت نیرو در راستای اجرای برنامه پنجم توسعه قرارداد نیروگاهی 5000 مگاواتی با شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه با اعطای تضمین پرداخت دولت ایران (Payment Guarentee) عمل کرده‌اند. قراردادی مبهم که قرار بود پیوست انتقال فناوری توربین‌های کلاسF  نیز همراه داشته باشد.

این ابهامات باعث ورود تخصصی دانشجویان به منظور شفافیت بیشتر پیرامون قرارداد گردید که مجموعه اقدامات صورت گرفته در کتابچه "صنعت نیروگاهی و سیاست های تبعیض آمیز علیه توان داخلی" گردآوری و در حال حاضر نشر و در اختیار علاقه مندان به این زمینه قرار گرفته است.

یکی از دغدغه‌هایی که در سال گذشته در راس مطالبات این کار دانشجویی قرار داشت رفع تبعیض علیه توان داخلی بود. در شرایطی که با اعطای تضمین پرداخت دولتی به شرکت‌های خارجی شاهد تبعیض علیه توان داخلی هستیم، عدم برگزاری مناقصه در پروژه های وزارت نیرو مزید بر علتی برای ضعیف ماندن توان داخلی است. گزارش رسمی سازمان بازرسی کل کشور در آذر ماه سال گذشته  باعث شد که وزارت نیرو از موضع اولیه خود کوتاه آمده و از اعطای تضممین پرداخت دولتی به شرکت ترکیه‌ای منصرف گردد.

حال بعد از سکوت خبری چند ماه مسئولین وزارت نیرو، اخیرا مطلع گشتیم که قرارداد یونیت اینترنشنال به ظرفیت 2000 مگاوات تقلیل یافته است که متاسفانه در آن خبری از لغو اعطای تضمین پرداخت دولتی نیست، این در حالی است که بیشترین نقدی که به این قرارداد وارد بود بحث تضمین پرداخت دولتی است و نه میزان ظرفیت نیروگاهی.

از سوی دیگر، مقوله ای که در قرارداد فعلی مغفول گردیده است مسئله انتقال تکنولوژی می باشد، در حالی که سال گذشته مسئولین برای دفاع از قرارداد فوق الذکر به بحث انتقال تکنولوژی در این قرارداد متوسل می‌شدند اما اخیرا این گونه عنوان می‌کنند که اصلا در این پروژه امکان انتقال فناوری وجود ندارد.

اما مسئله نگران کننده آن است که دولت محترم علی رغم شعارهای مکرر و در ادامه سیاست-های قبلی خود در انعقاد قراردادهای بین المللی، مردم را محرم خود نمی‌داند و ادامه این روند که در چهارسال گذشته شاهد آن بوده‌ایم، به جز افزایش ابهامات در افکار عمومی نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. عدم پذیرش دعوت چندباره بسیج دانشجویی از مسئولان وزارت نیرو جهت حضور در دانشگاه، اعلام اخبار ضد و نقیض از سرنوشت قرارداد و مبهم بودن مدل مشارکتی شرکت های ترک و کره‌ای نمونه هایی از عملکرد غیرشفاف دولت در این زمینه است.

بسیج دانشجویی برای چندمین بار در یک سال اخیر از مسئولان وزارت نیرو دعوت می‌کند تا با حضور در دانشگاه تهران، پاسخ‌گوی سوالات و ابهامات اساتید و دانشجویان باشند.
 

این کتابچه را از اینجا دانلود کنید

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.