گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 247159

باشگاه‌های روایت در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود

نشست خبری جشنواره روایت با حضور مدیران موسسه روایت فتح برگزار شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، در ابتدای این نشست، اخباری مدیر روابط عمومی موسسه روایت فتح درباره جشنواره روایت گفت: جشنواره ویترینی برای انتشارات خواهد بود چون جوانان علاقمند و توانمند را گرد هم می آورد در نتیجه راویان جوان فتوحات انقلاب اسلامی، تربیت خواهند شد.

وی درباره شیوه برگزاری جشنواره گفت: جشنواره بر مبنای فعالیت کارگاهی و آموزش محور برگزار می شود و برگزیدگان نهایی ۱۴ تیرماه (روز قلم) سال آینده معرفی می شوند.

اخباری ادامه داد: علاقمندان می توانند با ثبت نام در سایتRevayatfest.ir سوژه های خود را برای بررسی ارسال کنند. هر فرد می تواند تا ۵ سوژه ارسالنماید. از میان سوژه ها در مرحله اول، بدون محدودیتِ تعداد، سوژه هایی که نمره قبولی را گرفته باشندبه مرحله تحقیق اولیه راه پیدا می کنند. در مرحله بعد و پس از داوری پژوهش های اولیه،  25 درصد آثار رسیده تا سقف ۱۰۰اثربه فاز دوم مرحله دوم راه پیدا خواهند کرد. و در این مرحله از میان پژوهش های تکمیلی ارسالی،۱۰پژوهش جهت راهیابی به مرحله نویسندگی انتخاب می شوند.در مرحله پایانی داوری بین 10 اثر نهایی داستانی صورت می گیرد.

وی افزود در تمام مراحل جشنواره،آموزش های مختلف به صورت مجازی و کارگاهی بر روی سایت یا در قالب باشگاه های نویسندگان استانی در دسترس شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
اخباری جایزه نفرات برتر را به ترتیب هشت، شش و چهار سکه بعلاوه چاپ اثر و حمایت از چاپ اثر بعدی عنوان کرد.

وی در پایان گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، جشنواره و باشگاه روایت با همکاری مجموعه سرچشمه در تهران و سازمان بسیج هنرمندان در سراسر کشور تداوم می یابد.

ضمنا" کانال تلگرامی Revayatfest@ جهت ارتباط و اطلاع رسانی این جشنواره آغاز به کار کرده است.

مجید سان کهن دبیر جشنواره روایت، دیگر سخنران این نشست بود. وی گفت: جشنواره روایت به دنبال پوشش فضای معرفتی انقلاب و دفاع مقدس با ثبت و ضبط تاریخ شفاهی آن است؛ امری که تاکنون آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.سان‌کهن ادامه داد: در نخستین گام تاریخ شفاهی ملت ایران در انقلاب و جنگ را ثبت می کنیم. برای این کار به جای اتکا به نهادهای رسمی، بستر را برای حضور جوانان پرشور و نکته سنجفراهم می کنیم.

دبیر جشنواره روایت خاطرنشان کرد: به زودی باشگاه های روایت در سراسر کشور راه اندازی می شود تا پاتوقی برای یادگیری جوانان علاقمند به انقلاب و دفاع مقدس باشد. جشنواره روایت ویترین این باشگاه هاست.وی درباره روند برگزاری جشنواره گفت: جوانان با حضور در کارگاه های باشگاه روایت ابتدا روند سوژه یابی را آموزش می بینند، پس از تایید سوژه ها، چگونگی پژوهش را می آموزند و در نهایت نویسندگی هنرمندانه را یادمی گیرند. افراد حاضر در کارگاه ها علاوه بر آموزش با نمونه های برتر حوزه تاریخ شفاهی آشنا خواهند شد.

سان کهن هدف اصلی برگزاری این جشنواره را ورود عموم مردم و خصوصا جوانان به تجربه نگاری تاریخ انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: در دوران جنگ راویانی در کنار برخی فرماندهان جنگ حضور یافتند که وظیفه شان ثبت و ضبط تصمیمات و فصای کاری فرماندهان بود. از آن مجموعه ثبت شده مقدار متنابهی دفترچه یادداشت و نوار باقی مانده است که شاید بهترین راه برای درک فضای ذهنی فرماندهان جنگ و شرایط حاکم بر آن زمان باشد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد همان گونه که انقلاب برای انسان ها فضای تنفس تازه ایجاد کرد، این حرکت و جشنواره نیز بتوانددر مقیاس بسیار کوچک تر این گونه عمل کند.

گفتنی است محسن دریالعل رییس انتشارات روایت فتح در سخنانی کوتاه در این نشست گفت: در سه ماه اخیر با تغییر مدیریت انتشارات، سلسله تصمیمات و برنامه های تازه ای در دستور کار قرار گرفت که یکی از ان ها جشنواره روایت است. این جشنواره بازتعریف رابطه انتشارات روایت فتح با نویسندگان را دنبال می کند.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.