گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 247260

جلیلی: نگاه انقلاب اسلامی به دامنه‌هاست نه حفظ وضع موجود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نگاه انقلاب حفظ وضع موجود نیست، پیشرفت و رسیدن به قله هاست و امروز نیز حاصل تجربه و کار باشگاه کشاورزان جوان در اختیار همه دستگاه ها، نهادها و مردم است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام طی نشستی با مسئولان «باشگاه کشاورزان جوان» و جمعی از کشاورزان و روستاییان در آستانه روز ملی روستا دیدار و گفتگو کرد.

جلیلی در این دیدار گفت: اگر در تقویم رسمی یک روز به نام روز روستا نام گذاری شده است، به خاطر این است تا از سوی مردم، مسئولان و نظام به «روستا» و «روستاییان» توجه بیشتری صورت بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر مقام معظم رهبری بر تولید و اشتغال تاکید ویژه دارند، یکی از بسترهای رونق تولید و افزایش اشتغال ظرفیت روستاهاست.

وی اظهار داشت: البته نباید تمام ظرفیت روستاها را در تولید و اشتغال منحصر کرد زیرا توان و ظرفیت روستا بسیار بیشتر از این دو مقوله است، زیرا بسیاری از بزرگان و مفاخر کشور زاده روستاها بوده و هستند.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام ادامه داد: استعدادهای بسیاری در عرصه های مختلف در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که برای شکوفا شدن آنها باید مشخص شود هر یک از دستگاه های مختلف چه کارویژه ای نسبت به روستاها دارند؟

خدمات جمهوری اسلامی به روستاییان قابل دفاع است اما با حد مطلوب فاصله دارد

جلیلی با تاکید بر اینکه باید مشخص شود وضع موجود روستاها به چه شکلی است و با وضع مطلوب چقدر فاصله داریم، گفت: البته نظام جمهوری اسلامی در بسیاری از شاخص ها و خدمات به روستاییان مانند آب، برق، گاز، جاده و... نسبت به گذشته کارنامه خوب و قابل دفاعی دارد اما این کافی نیست و با وضع مطلوب فاصله دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این جلسات و نشست های مشابه نیز باید کمک کند تا بتوانیم ضمن آسیب شناسی دقیق از وضع موجود، به سمت وضع مطلوب نزدیک تر شویم.

راهکارهای عملیاتی کارگروه روستا و عشایر برای حل مشکلات روستاییان

وی افزود: کار گروه روستا و عشایر ما در سالهای گذشته به طور مفصل درباره وضعیت روستاها کار کرده و به صورت عینی و عملی بیش از ۱۰۰ روستا در سراسر کشور را بررسی کرده اند و بر همین اساس برای ۴۰ دستگاه و وزارتخانه های مختلف حاکمیتی، مجموعه مباحث مفصلی را تدوین و آماده کرده اند که چگونه می توان از وضع موجود به سمت مطلوب حرکت کرد

جلیلی ادامه داد: البته این ۴۹ دستگاه نیز فقط منحصر به قوه مجریه و دولت نیست و سایر دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی از جمله سازمان اوقاف، رسانه ملی و حتی حوزه های علمیه را نیز شامل می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت نقش مردم در پیشبرد اهداف و آرمان ها اشاره کرد و گفت: مردم خود روستا نیز در حرکت به سمت وضع مطلوب نقش مهم و جدی دارند و اینطور نیست که همه مشکلات فقط از طریق دستگاه ها و مسئولان حل شود.

وی افزود: اخیرا سفری به روستای کریم آباد رشتخوار در استان خراسان رضوی داشتم و از نزدیک دیدم که چند جوان توانسته اند با ابتکار عمل و خلاقیت، طی ۱۵ سال روند مهاجرت از روستا به شهر را «معکوس» کنند و حتی آمار برخی آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد را به «صفر» برسانند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به موفقیت های «باشگاه کشاورزان جوان» گفت: موفقیت های این مجموعه  در روستای کریم آباد رشتخوار حتما می تواند در سایر روستاها نیز به یک الگو تبدیل شود.

جلیلی تصریح کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری نیز از اقدامات سازنده «باشگاه کشاورزان جوان» ابراز خرسندی کرده و با تشویق این مجموعه، امروز فعالیت های آنها در سایر استانها از جمله خوزستان نیز ادامه دارد.

مصداق کار سیاسی صحیح؛ باشگاه کشاورزان جوان

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مصداق کار سیاسی صحیح و سالم، همین مدل اقدامات است و حضرت علی علیه السلام نیز درباره حرکت سیاسی صحیح می فرمایند: حرکت سیاسی نباید برای افزونی ثروت و قدرت بلکه باید برای اصلاح امور و کمک به مظلومان و محرومان باشد.

وی تاکید کرد: اینکه چند جوان به صورت آتش به اختیار بدون آنکه معطل مسئولان و دستگاه های مختلف بمانند مشغول رصد مشکلات روستاها و یافتن راه حل برای آنها هستند مصداق کار فرهنگی تمیز و فعالیت صحیح سیاسی است وباید تلاش کرد تا این مدل اقدامات گسترش پیدا کند.

نگاه انقلاب به دامنه هاست نه حفظ وضع موجود

جلیلی خاطرنشان کرد: نگاه انقلاب حفظ وضع موجود نیست، پیشرفت و رسیدن به قله هاست و امروز نیز حاصل تجربه و کار باشگاه کشاورزان جوان در اختیار همه دستگاه ها، نهادها و مردم است و همین روحیه خالصانه، رمز پیشرفت کشور است که باید تلاش کرد در سایر عرصه ها از اقتصاد تا فرهنگ نیز گسترش پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: جناب آقایان مهندس صاحبی، مهندس عظیمی و مهندس رضا پور که نقش مهمی در پیشبرد کارهای باشگاه کشاورزان جوان داشته اند نمونه هایی از آتش به اختیار و حرکت در مسیر حل مشکلات واقعی نظام و مردم هستند.

سه ویژگی باشگاه کشاورزان جوان؛ «عدم ادعا»، «عد انحصار»، «اخلاص در عمل»

وی در پایان افزود: «باشگاه کشاورزان جوان» در عمل نشان داده که نه ادعا دارد و نه برای کار خود انحصار خاصی ایجاد کرده است بلکه هر جا نیاز بوده است خالصانه تمامی تجربیات خود را منتقل کرده است. آنجا که دولت استقبال کرده است تمام این تجربیات صادقانه ارائه شده است، آنجایی که سازمان بسیج  اعلام آمادگی نموده است، باشگاه آورده های خود را در اختیار گذاشته است و از همه مهمتر هرجا مردم اعلام آمادگی نموده اند باشگاه با توانمندسازی آنها سعی کرده است تا مشکلات روستاییان و کشاورزان به دست خود آنها به حداقل ممکن برسد.

 

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.