گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 250477

رییسی: مردم کرمانشاه را تنها نمی‌گذاریم

تولیت آستان قدس رضوی گفت: دوستانمان اکنون به دنبال این هستند که با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا و بنیاد مسکن و بسیج و سپاه و از همه مهمتر دولت، مکان موقتی را برای کسانی که سرپناه ندارند ایجاد کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم،  آیت الله سیدابراهیم رئیسی امشب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: حدود ۳۰۰ هزار نفر به صورت پیاده از اطراف مشهد مقدس و استان‌های همجوار به مشهد آمده‌اند و از راه دور و نزدیک خود را به مشهد رسانده‌اند و امروز مهمان امام رضا(ع) هستند.

وی با اشاره به اینکه مردم از اقلیم و سنین مختلف در مشهدالرضا(ع) حاضر هستند تصریح کرد: وجه غالب جمعیت جوانان و نوجوانان هستند؛ حضرت رضا(ع) رمز ائتلاف و وحدت است و در زیارت جامعه کبیره نیز این آمده است و سیره امام رضا(ع) جای جایش به وحدت اشاره دارد و اگر بگوئیم امام رضا(ع) رمز ائتلاف و مقاومت ایستادگی در راه هدف است کاملاً صحیح است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امام رضا(ع) رمز علم و معرفت و آگاهی است؛ حرم مطهر حضرت رضا(ع) باب العباده و باب العلم است و مردم با زیارت تمامی اضطراب‌ها را از خود دور می‌کنند و به آرامش می‌رسند.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: امام رضا(ع) زمانی وارد این منطقه شدند جمله بلندی را فرمودند که دوای درد امروز ما است و آن حدیث "سلسله‌الذهب" است؛ سنگ زیربنای جامعه اسلامی و نظام اسلامی توحید است و جامعه مبتنی بر توحید تنها در پرتو ولایت شکل می‌گیرد. شهر اسلامی، شهر سالم و آرمانشهر شهری است که در آن اخلاق است؛ امام رضا(ع) جلوه اخلاق است و اخلاق امروز مسئله مهم جامعه ما است؛ توجه به دیگران از جمله ضعفا و محرومان در کانون اندیشه امام رضا(ع) است.

وی با اشاره به اینکه آرمانشهر اسلامی اساسش مبتنی بر عدالت اجتماعی و اخلاق و عقلانیت است گفت: امام رضا(ع) پرچمدار عقلانیت و عدالت اجتماعی است، در نظام مبتنی بر امامت این مسائل وجود دارد؛ بخش قابل توجهی از فرمایشات این امام همام بر نظام مبتنی بر ولایت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: هر جا مشکلی داشته‌ایم به دلیل فاصله گرفتن از ولایت و اطاعت از شیطان بوده است؛ قرآن کریم اشاره می‌کند: ای کسانی که ایمان آورده‌اید؛ اگر از کفار پیروی کنید حتماً بازگشت به عقب و قهقهرا خواهید داشت و در کلمات امام رضا(ع) نیز توجه به ولایت جایگاه والایی دارد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان با اشاره به خدمات آستان قدس رضوی به زوار امام رضا(ع) کرد: به برکت نام امام رضا(ع)، زیارت روز به روز جلوه بیشتری دارد و عدد زائران و کیفیت زیارت در حال افزایش است؛ این زیارت دیگر صرفاً یک آمدن و رفتن نیست و نوعی از دلدادگی و صفای باطن در این زیارت قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه تقریباً ۲۵۰ میلیون تشرف به حرم رضوی ثبت شده است تصریح کرد: دلیل حمله بسیاری که امروز در برخی از رسانه‌های ضدانقلاب و وهابیت نسبت به مسئله زیارت وجود دارد در همین راستا است زیرا زیارت امروز یک مسئله اثربخش است و این مهم را در اربعین و شهادت امام رضا(ع) شاهد هستیم.

آیت الله رئیسی گفت: زیارت تبدیل به مقطعی از زندگی شده که قبل و بعد از زیارت را به یکدیگر متصل می‌کند زیرا فرد زائر برای آینده خود نیز تصمیم گیری می‌کند؛ زیارت، قبل و بعد زندگی انسان و زائر را دگرگون می‌کند.

وی با بیان اینکه آتش به اختیار همان ترجمان امر به معروف و نهی از منکر است ادامه داد: انسان نمی‌تواند در مقابل منکر ساکت بنشیند، فساد چگونه جامعه را پر می‌کند و تبدیل به فساد سیستمی می‌شود؟ اگر فرد چشم خود را در مقابل فساد ببندد این فساد فراگیر می‌شود اما در پرتو ارتباط با امام رضا(ع) انسان در زندگی اجتماعی نیز مسئولیت پذیر می‌شود.

وی با اشاره به نقش مشاوره‌ها در آستان قدس رضوی گفت: مشاوره‌های ارائه شده در آستان قدس رضوی بسیار پربرکت است، کارکرد زیارت در زندگی فردی و اجتماعی بسیار مهم است و سبک زندگی رضوی نیز می‌تواند بسیاری از گره‌ها را باز کند.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: کار زیادی در مشهد و استان و آستان برای زیارت صورت گرفته است اما زیرساخت‌ها تناسب با این میزان زائر ندارد، قبلاً زائر جای پارک ماشین نمی‌خواست اما امروز می‌خواهد، دسته‌ای از زائران ما درآمد خوبی دارند اما دسته‌ای کم درآمد هستند و کفاف برای اسکان نمی‌کند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه کمپ و اسکان در کمپ در شان زائر امام رضا(ع) نیست اظهار داشت: بنظر ما آمد که زائر امام رضا(ع) جایش اینجا نیست و از همان ابتدا از امام رضا کمک خواستیم و روز عید فطر سال گذشته کلنگ یک زائر شهر را زدیم و امسال فاز نخستش بهره برداری شد.

وی با اشاره به اینکه به تمام استانها اعلام کردیم کسانی که تاکنون زیارت امام رضا(ع) نیامده‌اند تحت عنوان زائر اولی به مشهد بیایند افزود: در این قالب تاکنون نیم میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شده‌اند. از ابتدای ورودمان یک مجمع مشاوران از مسئولان عالی شهر و استان تشکیل دادیم تا مشکلات زائر را دنبال کنیم.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: این جلسات بسیار بابرکت بوده است و مسائلی مطرح شده تا به دنبال حل آن باشیم و ما قطعاً به دنبال رفاه زائران هستیم. زائرسراها زمینش متعلق به آستان قدس رضوی است و ساختمانهایش نیز با درآمدهای آستان قدس و مشارکت مردم و خیرین در حال ساخت است و قرار است در چند نقطه مشهد این زائرسراها ساخته شود.

وی گفت: این زائرسراها فعلاً به زائر اولی‌ها اختصاص یافته و امیدواریم روزی بتوانیم اعلام کنیم که در ایران هیچکس نیست که بخاطر پول نتوانسته به زیارت امام رضا(ع) بیاید.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه توسعه اطراف حرم رضوی و خیابانهای منتهی به حرم را متناسب با بافت ضروری پیرامون حرم نمی‌دانم گفت: بافت پیرامون حرم باید متناسب با حرم باشد یعنی حرم و حریم در ارتباط باشند،امروز ساختمانهای مرتفع اطراف حرم زیاد شده و از منتقدین این نوع از توسعه اطراف حرم هستیم و در همان ابتدای ورود نیز هم به استاندار و شهردار و هم به شورای شهر این نکته را عنوان کردم و گفتم حتما باید نسبت به ادامه این وضعیت تجدیدنظر شود و حرم در مشهد مقدس جایگاهی دارد که باید توسعه اطراف حرم متناسب با حریم آن باشد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: این تناسب میان حرم و حریم در حال حاضر دیده نمی‌شود و خواسته‌ایم مسئولان محترم جلوی این امر را بگیرند.

وی بیان کرد: ما در پرتو امامی هستیم که در سیره ایشان توجه به فقرا بسیار وجود دارد؛ ما در ابتدا از نظر سازمانی و تشکیلاتی، معاونت امداد مستضعفان را شکل دادیم و بنیاد کرامت نیز راه‌اندازی شد که ماموریتش توجه به فقرا بود و یک همکاری نیز با کمیته امداد و بهزیستی و خیریه‌های شهر آغاز کردیم.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: درخواست و پیگیری از آستان قدس بسیار زیاد بود اما کارهایی را دوستان ما پیگیری کردند اما مسئله اصلی ما توانمندسازی محرومان بود؛ مثلاً در اطراف مشهد، قنات‌هایی بود که باید لایروبی می‌شد و اینها ۷۰۰ اشتغال ایجاد می‌کرد و این کار را صورت دادیم و زمینه اشتغال صدها نفر فراهم شد و کارهایی از این دست مانند دامداری سبک و رونق کشاورزی را دنبال کرده و می‌کنیم.

وی گفت: در مشهد مقدس پروژه‌ای را با ۶۳۰ واحد مسکونی با عنوان مسکن برای زوجین جوان شروع کرده‌ایم و نمونه این کار را در خراسان جنوبی شروع کرده‌ایم و با کمک خود مردم امیدواریم گام‌هایی برداریم و با همه دستگاه‌های خدمت رسان همکاری می‌کنیم و از مشارکت خود مردم نیز بهره می‌بریم زیرا مشارکت مردم در نهادی مثل آستان قدس رضوی بسیار باارزش است و ما نیز عمل به نیت واقف را در دستور کار قرار داده‌ایم و تولیت فقید سعید قبلی و بنده نیز این مهم را در دستور کار قرار داده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: وقف و نذر می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم باشد و براساس خواست مردم در این حوزه برای گره گشایی از مشکلات اقتصادی حرکت می‌کنیم.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: مراکز فرهنگی را در استانهای کشور دنبال می‌کنیم و شهرستانهای محروم نیز قرار است خدمات فرهنگی دریافت کنند و در برخی از شهرها کتابخانه و دارالشفاء ایجاد کرده و یا می‌کنیم و به اقتضای نیاز اماکن حرکت می‌کنیم اما چند اولویت داریم که نخستین آن رفاه زائر است ما زائر را از مبدا تا مبدا می‌بینیم.

وی گفت: در راه‌ها، میقات الرضا ایجاد کرده‌ایم و قریب به ۲۰ مورد ایجاد شده و ۱۰ تا ۱۵ مورد در حال انجام است و چشم انداز اینها حدود ۱۰۰ میقات است، ما معتقدیم مشهد ظرفیت بسیاری دارد و حوزه کهن و دانشگاه‌های بسیار فعال دارد؛ مشهد مقدس می‌تواند مرجعیت علمی پیدا کند زیرا زیرساختش را دارد.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه درصدد توسعه موضوع دانشگاه‌های آستان قدس رضوی هستیم بیان کرد: گام‌های ما با این حوزه و دانشگاه و این فرهیختگان مقدور است. قطعاً رسیدن به مرجعیت علمی برای مشهد را دست یافتنی می‌دانیم.

وی در مورد فعالیت‌های رسانه‌ای آستان قدس رضوی گفت: ما از عزیزان خود در رسانه ملی درخواستی کردیم که مورد موافقت قرار گرفت و رادیو زیارت آغاز به کار کرد و از رسانه ملی خواستیم تلویزیون رضوی آغاز به کار کند و شبکه رضوی داشته باشیم و آقای دکتر عسگری قول پیگیری دادند و شبکه ماهواره‌ای رضوی نیز از ابتدای سال فعالیت آزمایشی را آغاز کرد اما تولیدات ما در این حرم مطهر برای ارائه به جامعه بشری بسیار زیاد است.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: عزیزان اهل سنت و مسلمانان از سراسر عالم به مشهد می‌آیند و اگر محاسن را مطرح کنیم همه به دنبال اهل بیت(ع) هستند.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: بنیاد کرامت در اربعین حسینی در مرز مهران مستقر شد و بعد از قضیه زلزله سریعاً امکانات به کرمانشاه منتقل شد  و خدمت‌رسانی در ساعات اولیه صورت گرفت و از نخستین گروه‌های جهادی بنیاد کرامت بود که با همکاری دولت و ارتش و بسیج و سپاه وارد منطقه شد و مردم کرمانشاه را تنها نمی‌گذاریم، مردم کرمانشاه امتحان خوبی پس داده‌اند و در جنگ تحمیلی ایستادگی کرده‌اند و هر کس در هر بخشی که هست با همپوشانی باید در حوزه کمک رسانی ورود کند و خواهش دارم مسائل حاشیه‌ای و سیاسی مطرح نشود و تمام افراد برای گره‌گشایی از مسائل مردم کرمانشاه ورود کنند و به حواشی توجه نشود زیرا مسئله اصلی چیز دیگری است.

وی بیان کرد: ما دوستانمان اکنون به دنبال این هستند که با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا و بنیاد مسکن و بسیج و سپاه و از همه مهمتر دولت، مکان موقتی را برای کسانی که سرپناه ندارند ایجاد کنند. دغدغه ما با مسئولان دیگر باید این باشد برای کسانی که سرپناه ندارند اسکان موقت ایجاد کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.