گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 250648

از معرفی داوطلبان غیرمجاز تا تعیین تکلیف دانشگاه آزادی‌ها؛

۶ نکته مهم که باید قبل از ثبت‌نام در آزمون دکتری بدانید +جدول

ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها از جمله از چهارشنبه اول آذر ۹۶ آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ طبق تقویم ارائه شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت‌نام آزمون دکتری سال 97 از روز چهارشنبه اول آذرماه آغاز و داوطلبان این آزمون باید ضمن مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام، با مراجعه به سایت سازمان سنجش و خرید کارت اعتباری در آزمون دکتری ثبت‌نام کنند.

در این گزارش قصد داریم نکاتی را که داوطلبان قبل از ثبت‌نام در این آزمون بدانند را مرور کنیم.

یک) تقویم «ثبت‌نام» و «برگزاری» دکتری 97
ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری(Ph.D) نیمه متمرکز سال 97 به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها از جمله از چهارشنبه اول آذر 96 آغاز می‌شود.

در جدول زیر تقویم برگزاری آزمون دکتری آمده است:

تقویم برگزاری آزمون دکتری

دو) مجازها و غیرمجازهای ثبت‌نام در کنکور دکتری
با توجه به ضوابط و شرایط ثبت‌نام در کنکور دکتری، برخی از شرکت در این آزمون محروم هستند، بنابراین بهتر است با آگاهی از این ضوابط و شرایط، برای ثبت‌نام در این کنکور اقدام نکنند.

برخی از شرایط و ضوابط شرکت در کنکور دکتری:
1) تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون ورودی شرکت نمایند.

2) دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی ارشد می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.

3) مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می‌توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال(سال 1397) فارغ التحصیل شوند. تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، 30 بهمن ماه همان سال(سال 1397) خواهد بود.

4) پذیرفته شدگان قطعی(نهایی) روزانه سال 1396 چه در دانشگاه قبولی ثبت‌نام کرده و چه ثبت‌نام نکرده باشند اجازه شرکت در آزمون سال 1397 را ندارند و یک سال از آزمون محروم هستند.

5) پذیرفته‌شدگان دروه بورس اعزام به خارج در صورتی که روند پذیرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون در سازمان امور دانشجویان تکمیل نشده و در داخل نیز در دروه‌های روزانه پذیرفته نشده باشند، اجازه شرکت در آزمون دکتری سال 1397 را دارند.

لازم به ذکر است، سایر شرایط و ضوابط در دفترچة راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1397 درج خواهد شد.

سه) اعمال قانون سنجش و پذیرش در کنکور دکتری
لازم است داوطلبان آزمون دکتری سال 97 بدانند که در این آزمون، پذیرش دانشجو بر اساس قانون «سنجش و پذیرش» خواهد بود. لذا ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در کلیه رشته‌ها اعم از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) شرکت نمایند.

بر اساس قانون فوق، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های «آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می‌شود:

اعمال قانون سنجش و پذیرش در کنکور دکتری

* توجه: اجرای مرحله اول(آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و ... توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

چهار) مواد آزمون دکتری کدامند؟
بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1397 به شرح زیر خواهد بود:

همچنین می‌توانید با کلیک روی کادر زیر جداول رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) سال 1397 (نیمه‌متمرکز) را دریافت نمایید.

پنج) تکلیف داوطلبان دانشگاه آزاد چیست؟
طبق اطلاعیه سازمان سنجش، داوطلبانی که قصد دارند در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز تحصیل کنند باید در آزمون متمرکز دکتری سال 97، که از سوی سازمان سنجش برگزار می‌شود ثبت‌نام و در آزمون شرکت کنند و بدین ترتیب آزمون جداگانه‌ای از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع دکتری برگزار نخواهد شد.

در اطلاعیه سازمان سنجش در این باره آمده است: سنجش و پذیرش برای کلیه دوره‌ها شامل، روزانه، نوبت دوم(شبانه)، پژوهش محور، پردیس‌های خودگردان، پیام نور، بورس اعزام به خارج، مؤسسات غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی و... بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت لذا کلیه متقاضیان ورود به دوره دکتری (Ph.D) و همچنین دستیاری دامپزشکی سال 1397 لازم است در این آزمون ثبت‌نام و شرکت نمایند.

شش) سایر نکات مهم کنکور دکتری
- طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور هزینه ثبت‌نام در آزمون دکتری سال 97، شصت هزار تومان است.

- هر داوطلب ‌براساس ‌علاقه ‌فقط می‌تواند در یک کدرشته‌ امتحانی (بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون)‌، ثبت‌نام‌ و در آزمون مربوط شرکت‌ نماید.

- لازم است داوطلبان ابتدا دفترچه راهنمای ثبت‌نام را مطالعه نموده و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری ثبت‌نام در آزمون به شرح ذیل، اقدام کنند و سپس مراحل بعدی را به انجام برسانند.

- داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت شماره پرونده 6 رقمی و کدپیگیری 16 رقمی، یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.

- در انتخاب کدرشته‌ امتحانی و همچنین شهرستان محل حوزه امتحانی خود دقت لازم را مبذول فرمایید، چراکه پس از دریافت کد پیگیری 16 رقمی در این خصوص به درخواست‌های داوطلبان مبنی بر اصلاح و یا جابجایی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

- توصیه می‌شود، ابتدا «فرم پیش نویس» تقاضانامه مندرج در دفترچه راهنما را تکمیل نموده و سپس براساس فرم پیش نویس به سایت سازمان سنجش مراجعه و ثبت‌نام اصلی را انجام دهید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.