گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 251989

در گفتگو با مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز مطرح شد:

پشت پرده‌ی لغو اکران مستند «فراموش شده‌ها» در روز دانشجو

در حالی که معاون فرهنگی مستعفی وزارت علوم چند پیش از آزادی دانشجویان در اجرای برنامه‌های روز دانشجو خبر داده بود اما دانشگاه شیراز، شاهد لغو اکرام مستند «فراموش شده ها» در هفته‌ی منتهی به روز دانشجو و ناکام ماندن دانشجویان بود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حسین میرزایی، سرپرست سابق معاونت فرهنگی وزارت علوم چند روز پیش در گفتگو با خبر سیما با تاکید براینکه تمام مجوزها در برنامه‌های روز دانشجو به عهده هیئت نظارت سه نفره‌ی دانشگاه‌هاست خاطرنشان کرد: در چارچوب قانون هیچ منعی برای برگزاری برنامه‌ها نداریم. این در حالیست که در این روزها که در هفته دانشجو قرار داریم تشکل‌های مختلف دانشجویی در گوشه و کنار کشور از برخورد جناحی و سیاسی مدیران دانشگاه‌ها با خود خبر می‌دهند.

برای نمونه، اکران مستند فراموش‌شده‌ها در دانشگاه شیراز از سوی مسئولین این دانشگاه لغو شد؛ برنامه‌ای که قرار بود به همت بسیج دانشجویی و به مناسبت فرارسیدن رو دانشجو برگزار شود اما باز هم دانشجویان در روز دانشجو ناکام ماندند.

علی ریاحی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز به خبرنگار ما گفت: روال عادی اکران مستندهای مختلف در دانشگاه شیراز در گذشته به این صورت بود که ابتدا درخواستی مبنی‌بر صدور مجوز اکران از سوی تشکل‌های دانشجویی که دارای مجوز قانونی بودند به ریاست دانشگه ارائه می‌شد و پس از مدت کوتاهی مجوز این امر صادر می‌شد و نیازی به مشاهده و سپس تایید آن نبود، اما از امسال که هیئت نظارت جدید دانشگاه با حضور نماینده وزیر علوم، رئیس دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز تشکیل شد، قانونی جدیدی مصوب کردند که تشکل‌های دانشجویی را  ملزم می‌کند قبل از اکران هر مستندی تاییده آن را باید از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز و معاونت فرهنگی این دانشگاه دریافت کند.

وی اظهار داشت: مستند فراموش‌شده‌ها با موضوع نقد اشرافیت، مفاسد اقتصادی و حقوق‌های نجومی تا به حال در دانشگاه‌های مختلف کشور و همچنین جشنواره عمار اکران شده است بر همین اساس مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز تصمیم گرفت این مستند را اکران کنند اما با دلایل نامعلومی مدیران دانشگاه حاضر نیستند مجوز اکران برای این مستند را صادر کنند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: مجموعه بسیج دانشجویی با توجه به نیاز جامعه به اکران این فیلم تصمیم گرفتند این مستند در دانشگاه اکران شود به همبن دلیل طبق قانون درخواست خود را مبنی‌بر صدور مجور ارائه کردیم و پس از مدت کوتاهی از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تایید شد اما با مخالفت معاونت فرهنگی دانشگاه مواجه شدیم و وقتی ما راه چرا را جویا شدیم گفتند درخواست شما باید دوباره در دستورکار هیئت نظارت دانشگاه قرار بگیرد.

علی ریاحی افزود: ما 4 هفته منتظر اعلام نظر هیئت نظارت دانشگاه بودیم اما بازهم رد شد و استدلالی که از سوی برخی مدیران دانشگاه درخصوص علت رد این مستند از سوی دانشگاه بیان شد این بود که در این مستند به آقای هاشمی که یکی از ارکان نظام بود توهین می‌شود لذا مصلحت نیست این مستند در دانشگاه اکران شود.

وی ادامه داد: ما همچنان در حال پیگیری حقوق خود از راه‌های قانونی هستیم زیرا مسئله در حال تبدیل شدن به یک روال است چرا که در حال حاضر برای پخش مستند قائم مقام هم با وجود حمایت همه تشکل‌های دانشجوی دیگر با همین مشکل مواجهیم، اما این سیاست‌گذاری‌ها و روال غلطی که در حال شکل‌گیری است باید اصلاح شود. و این مستند که هدفش بیان حقایق و حمایت از مستضعفین و محرومین است که مطالبه جامعه و رهبری بوده باید اکران شود.

مسئو سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز تصریح کرد: طبق مصوبه شورا عالی انقلاب فرهنگی بسیج دانشجویی نیازی به ارائه درخواست مجوز به دانشگاه ندارد فقط کافی است برای پخش مستندات مورد نظر خود با دانشگاه هماهنگی داشته باشد و تا به حال مستندهایی تندتر از فراموش‌شده را پخش کردیم اما روشن نیست پشت پرده این مخالفت‌ چیست اما من احساس می‌کنم دلیل اصلی این امر نقد آقای هاشمی و تفکر کارگزارانه‌ای است که در این فیلم به آن اشاره دارد.

علی ریاحی اظهار داشت نکته‌ای که موجب رنجش دوستان شده این است که افرادی که عضو هیئت نظارت دانشگاه هستند این مستند را تا به حال ندیده‌اند ما ریاست دانشگاه و معاونت فرهنگی به صورت حضوری صحبت کریم و آن‌ها عنوان کرده‌اند که این مستند را ندیده‌اند و معاون فرهنگی دانشگاه اظهار داشت که این فیلم را به شخص دیگری داده‌اند و بر حسب اطلاعاتی که وی به آن‌ها داده است این مستند را رد می‌کنند و همچنین نماینده وزیر علوم که یکی از مهم‌ترین اعضا هیئت نظارت محسوب می‌شود بیش از یک ماه است که در ایران حضور ندارد و او هم این مستند را ندیده و فقط از طریق تلگرام از وی کسب تکلیف می‌کنند.

وی یادآور شد: با وجود تلاش‌های انجام شده برای اکران نشدن این مستند برای عموم دانشجویان، این مستند در دفتر بسیج دانشجویی اکران می‌شود و ما به پیگیری‌های خود ادامه می‌دهیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
هاشمی
[1396/09/16 - 12:31]
دوستان عزیز!
اگر اعضا هیات نظارت نهاد رهبری و رییس دانشواه و نماینده وزیر علوم(این دیگه چه صیغه ایه؟ ) هستند کافی ست رییس و نماینده دفتر رهبری موافق باشند! نهاد که موافق است. می ماند رییس! خب، یقه ایشان را بگیرید! ... هرچند این ساختار برای اکران یک فیلم کلا خودش زیر سوال است! و نشاندهنده این است که تمام کنشهای دانشجویان در اصل منشعب از نگاه حاکمیت است و معنا و هویت جنبش بودن را از دست داده اند و رویدادها تنها یک پسوند دانشجویی را یدک می کشند. وگرنه مستندی که در مملکت مجوز گرفته و قانونی است چرا باید چندنفر برای اکرانش تصمیم بگیرند؟.. اینها معناش اینه که دانشگاه حتا از جامعه معمولی بیرونی هم بیشتر کنترل می شوند! شوخی مضحکی است!