گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 252335

ناگفته‌های دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی از جلسه با تولیت آستان قدس رضوی؛

روایتی شنیده نشده از دیدار چالشی دانشجویان با حجت‌الاسلام رئیسی

محمدجواد معتمدی با انتشار سخنانش در جلسه با حجت‌الاسلام رئیسی، روایتی متفاوت از آنچه در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش شده را منتشر کرد، روایتی که نه تنها نشان می‌دهد که این دیدار فرمایشی و نمایشی نبوده بلکه چالش‌های مهمی پیش روی تولیت آستان قدس قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اواخر هفته گذشته بود که خبری مبنی بر سفر دسته جمعی دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی به مشهد و دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی منتشر شد؛ به همراه این خبر تصاویری نیز منتشر شد که به طور ناخودآگاه اظهارنظرهایی را در فضای مجازی و رسانه‌ای به همراه داشت.

بالطبع دیدار دانشجویان با تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت روز دانشجو صورت گرفت و اقتضای دانشجویان به ویژه فعالین تشکل‌های دانشجویی، ایجاد فضایی چالش برانگیز و طرح مطالبات عمومی و کف دانشگاهی است که غالبا نشات‌گرفته از کف جامعه است اما اینبار قضاوت‌های عمومی از تصاویر و پیش‌خبرهای کلی منتشر شده از این دیدار، حاکی از فرمایشی بودن این جلسه بود. جلسه‌ای که انگار بدون هیچ فراز و نشیبی صرفا از روی شعار و تبلیغ برگزار شده بود اما روایت دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی از این جلسه، روی دیگری از این سکه را نمایان کرد.

محمدجواد معتمدی نژاد، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با انتشار سخنانش در جلسه با حجت‌الاسلام رئیسی، روایتی متفاوت از آنچه در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش شده را منتشر کرد، روایتی که نه تنها نشان می‌دهد که این دیدار فرمایشی و نمایشی نبوده بلکه چالش‌های مهمی پیش روی تولیت آستان قدس قرار گرفته است.

اقدامات معاونت مستضعفان از جنس گداپروری است
محمدجواد معتمدی نژاد دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در ابتدا با اشاره به این که صرف برگزاری این جلسه حداقلی است و باید تولیت آستان در حضور همه مردم و دانشجویان حضور پیدا کند، گفت: مسئول یعنی کسی که مورد سوال واقع می شود، و یک مسئول حکومت اسلامی باید بستر مورد سوال واقع شدن را بوجود بیاورد. اگر غیر این باشد، این خوی پادشان است که مردم را به هیچ میگیرند و به هسچ چیز و هیچ کس پاسخگو نیستند.

وی در ادامه خطاب به تولیت آستان گفت: بعد از ایجاد معاونت امداد مستضعفان توسط شما، کارهای زیاد و خوبی انجام شد ولی هیچ کدام از این کارها از جنس توانمندسازی نیست. کارهایی مثل توزیع چند هزار غذا در روز، تعریف کردن مدل های خدمت،زیارت اولی ها و زائر شهر، کارهای زیربنایی و اساسی ای نیست. این کارها در بهترین حالت، گداپروری است. مگر کارهای کمیته امدادی در سطح کشور کم انجام می شود که آستان هم همین گونه ورود می کند؟ باید نوع کارها از جنسی باشد که مستضعف خودش رشد کند و احتیاجش به کسی نباشد. در این صورت است که کرامت و عزت انسانی را هم قائل شده ایم.

معتمدی نژاد افزود: بحث دیگر اینکه اگر آستان قدس را یک ابر سازمان در نظر بگیریم، در جهت شفافیت مالی و عملکردی این ابرسازمان چه کار اساسی انجام شده است؟ اهمیت این موضوع انجاست که قائم مقام قبلی آستان به خاطر عدم شفافیت مالی چندین میلیارد تومان پول را برداشت و متواری گردید. باید نظام ارزیابی ، بودجه ریزی، هزینه کردها، درآمد ها و غیره شفاف باشد. به عنوان نمونه آیا آستان میتواند گزارشی کامل از عمل به موقوفات خاص را ارائه کند؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مسئله دیگر اینکه با توجه به این اعتقادمان بر این است که قوه قضاییه ناکارآمد است و همچنین شما قبلا دستی برآتش داشته اید و از مسئولان قضایی بوده اید، به عنوان شخصی که اکنون داری تریبون هستید، چه اقدامی در جهت بهبود سیستم قوه قضاییه انجام می دهید؟

نسبت شما با ورشکستگان سیاسی موسوم به اصولگرایان چیست؟
سیدسعید نجیبی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه گفت: زمانی که شما به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدید، ما در جنبش عدالتخواه به لحاظ اینکه چهره‌ای به نسبت تولیت قبل جوان، عهده‌دار این منصب شده، خوشحال شدیم. تغییراتی در نحوه فعالیت آستان و مدیریت آن پیش آمد که مایه دل گرمی بود لکن هرچه به انتخابات نزدیک می‌شدیم کارهای رنگ و بوی سیاسی و انتخاباتی به خودش گرفت. در آن زمان که زمزمه حضور حضرتعالی در انتخابات مطرح شد، فارغ‌التحصیلان جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای، شما را از حضور در انتخابات بر حذر داشتند. اما پوست خربزه‌ای که یک جریان سیاسی خاص زیر پای شما گذاشتند باعث شد که وارد انتخابات شوید. درست است که آن موقع شما گفتید که من مستقل آمده‌ام اما یک تشکل سهامی خاص به اسم جمنا شمارا درون یک دایره سیاسی بسته تعریف کرد.

نجیبی افزود: تولیتی که نباید رنگ و بوی سیاسی و جناحی می‌گرفت، گرفت و همین مسئله باعث شد آن شانیت معنوی که تولیت آستان حضرت رضا باید داشته باشد، خدشه‌دار شود. به‌گونه‌ای که تولیت آستان که باید فراجناحی باشد، در حال حاضر یک اصولگرا شناخته می‌شد که امری مضموم است. سؤالی که در حال حاضر مطرح می‌شود این است که الآن که انتخابات تمام‌شده است، نسبت شما با ورشکستگان سیاسی موسوم به اصولگرایان چیست؟

وی ادامه داد: در حال حاضر این ابوالمشاغلان در دستگاه رضوی فعالیت می‌کنند، کسانی که امتحان خود را پس داده‌اند و رزومه‌شان نیز مشخص است. به‌کارگیری این افراد باعث شده است که این موضوع به ذهن برسد که جنابعالی هم به چهره‌های جدید و جوانان اعتقادی ندارید و شعار استفاده از جوانان در حد حرف باقی‌مانده است. از طرفی حضور این افراد باعث شده است که آستان قدس رضوی به پاتوقی برای یک جریان سیاسی خاص تبدیل شود که این مسئله به‌دوراز شانیت بارگاه حضرت رضا است.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: بحث دیگری که من مطرح می‌کنم فعالیت‌های اقتصادی آستان و حجم آن است. در حال حاضر آستان قدس رضوی حجم عظیمی از فعالیت‌های اقتصادی را در حال انجام دارد. اینکه این فعالیت‌ها در چه زمینه‌ای و در کجا انجام می‌شود موردبحث من نیست لکن با رصد فعالیت‌های مذکور به نظر می‌رسد فعالیت‌های اقتصادی آستان، یک هدف واحد را پیگیری نمی‌کند و هر فعالیتی هدف جداگانه و جزیره‌ای جداست.

وی در آخر گفت: بحث دیگر در رابطه با تأسیس دفاتر استانی آستان است. تأسیس دفاتر مذکور ابهاماتی دارد. مثلاً اهداف تأسیس این دفاتر مشخص نیست. اگر هدف آن‌ها امدادرسانی و انجام فعالیت‌های فرهنگی است که آستان قدس می‌تواند با حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد در این زمینه‌ها، این فعالیت‌ها را انجام دهد. همین کار را نهادهایی نظیر ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان هم انجام می‌دهد. بنابراین به نظر ما ایجاد دم‌ ودستگاهی جداگانه اشتباه است و موازی کاری محسوب می‌شود که نتیجه آن عریض‌تر شدن آستان و هدر رفت موقوفات است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.