گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 252888

رایزنی برای ایجاد رشته روانشناسی ترافیک

رئیس کنگره روانشناسی ترافیک با اشاره به انجام رایزنی برای ایجاد رشته روانشناسی ترافیک گفت: این رشته درباره ارتقا فرهنگ ایمنی ترافیک، روش‌های ثبت و آنالیز حوادث رانندگی رویکردهای جدیدی را ارائه می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس؛ حسین پورشهریار، رئیس کنگره ملی روانشناسی ترافیک گفت: موضوع روانشناسی ترافیک در کشور ما موضوع تازه‌ای‌است اما این مسئله از سال‌ها پیش در کشورهای اروپایی مطرح بوده است بدین شکل که هنگامی که فردی قصد گرفتن مجوز رانندگی یا همان گواهینامه را دارد باید از لحاظ روانشناسی هم بررسی می‌شد اما در کشور ما این موضوع با تاخیر زیادی شروع شد و یکی از علت‌های اصلی آن این است که یک موضوع چند جانبه است.

وی افزود: موضوعات بین رشته ای نیاز به هماهنگی هایی میان متخصصین رشته های مختلف دارد. روانشناسی ترافیک نه تنها بین رشته ای است بلکه می توان گفت بین سازمان بوده و مستلزم این است که با سازمان های آکادمیک مثل دانشگاه‌ها و هم با سازمان های اجرایی مانند وزارت راه و پلیس ناجا هماهنگی های لازم انجام شود و همه ی مجموعه ها در کار آموزش، پژوهش و اجرا همکاری های لازم را داشته باشند.

رئیس کنگره ملی روانشناسی ترافیک گفت: در سال گذشته سمپوزیومی با عنوان روانشناسی ترافیک و حمل و نقل برگزار شد که در آن از مسئولین و متولیان امر دعوت کردیم طبق تفاهم نامه ای که دانشگاه شهید بهشتی با وزارت راه داشت اقداماتی را در حوزه آموزش و پژوهش روانشناسی ترافیک انجام دهیم.

پورشهریار ادامه داد: متولی آموزش، دانشگاه است به همین دلیل گام هایی برای اقدامات لازم برای ایجاد رشته روانشناسی ترافیک در مقطع کارشناسی ارشد انجام دادیم و در حوزه پژوهش نیز کارهای زیادی صورت گرفته که یکی از آنها برگزاری کنگره ملی روانشناسی ترافیک است.

رئیس کنگره روانشناسی ترافیکی ادامه داد: وقتی یک راننده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد باید علاوه بر وضعیت جسمانی؛ شرایط روانی آن نیز مورد بررسی قرار گیرد؛ به ویژه اگر فرد راننده تاکسی یا اتوبوس باشد این موضوع اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند زیرا شغل و حرفه ی آنها رانندگی است. باید شاخصه‌های روانشناختی، پتانسیل ابتلا به اختلالات روانی، رفتارهای تکانشی، رانندگی و رفتارهای تهاجمی آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: روانشناسی ترافیک علاوه بر نحوه صدور گواهینامه؛ درباره ارتقا فرهنگ ایمنی ترافیک، اعتیاد و رفتارهای پرخطر، اختلالات خواب، آموزش متخصصین پلیس، روش‌های ثبت و آنالیز حوادث رانندگی، علت عدم تمایل موتورسواران به بیمه شخص ثالث بحث کرده و رویکرد‌های جدیدی را ارائه می‌کند.

پورشهریار خاطرنشان کرد: امیدواریم نتایج این کنگره با توجه به حضور متولیان امر و متخصصین دانشگاهی، کارآمدی لازم را داشته باشد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.