گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 253725

سنگینی صنعت کنکور بر دوش خانواده‌های داوطلبان؛

هزینه‌های میلیاردی استرس‌زا!

برگزاری کنکور به طور میانگین سالانه بیش از "سیصد و هفتاد میلیارد تومان" هزینه برای تقویت درسی دانش آموزان بروی دست خانواده‌ها می‌گذارد، این در حالی است که قرار بوده آزمون کنکور مبنایی برای شناسایی استعدادها باشد و برای تمامی متقاضیان عدالت برقرار شود و متقاضیان احساس ظلم نکنند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یک دهه از تصویب طرحی در مجلس به عنوان «حذف آزمون ورودی دانشگاه‌ها» می‌گذرد و هرساله با نزدیکی به روز دانشجو این بحث و نقل قول‌هایش قوت می‌گیرد اما امسال فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد از گردش مالی بالای صنعت کنکور پرده برداشت و گفت: برگزاری آزمون و مسائل اینچنینی دارای هشت هزار میلیار تومان گردش مالی است که افرادی اجازه نمی‌دهند کنکور حذف شود.

این اظهارات فرهاد رهبر در حالی بود که چندی پیش علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود: تا آنها(سازمان سنجش) هستند نمی‌توانند بگذارند این مشکل حل شود. بعد از صحبت‌های فرهاد رهبر، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه ما اطلاعی از میزان درآمد مافیای کنکور نداریم زیرا ما مجوز موسسات آموزشی کنکور را صادر نمی‌کنیم، گفت: واقعا نمی‌دانیم مبنای اعلام 8 هزار میلیارد تومان چه بوده است.

نگاهی به یکی از پیچ‌های صنعت کنکور
هر ساله در سال چهارم دبیرستان سازمان سنجش سه آزمون پیش از کنکور در مدارس  برگزار می‌کند که بابت این سه آزمون از هر دانش آموز نود هزار تومان دریافت می‌شود. این آزمون سال گذشته بیش از صدها میلیون تومان برای خانواده‌ها هزینه داشته است! از طرفی مدارس دولتی برای آمادگی دانش آموزان برای آزمون کنکور متوسل به کلاس‌های تقویتی، آزمون‌ها و کتاب‌های تستی می‌شوند که میانگین حداقل برای هر دانش آموز "پنج میلیون تومان" هزینه برمی‌دارد.

بطور مثال در یکی از مدرسه دبیرستان دخترانه واقع در شمال تهران بابت آمادگی برای کنکور پنج میلیون تومان از هر دانش آموز دریافت می‌شود و در دیگر مدرسه‌ای در مرکزیت تهران دو میلیون تومان برای کلاس‌های تقویتی دریافت شده است که در این مدرسه هزینه‌های کتاب و مشاوره تحصیلی و پشتیبان و آزمون‌ها جداگانه گرفته می‌شود که با احتساب تمامی هزینه‌ها در پایان، همان پنج میلیون تومان برآورد می‌شود.

* حداقل هزینه پرداختی خانواده‌ها برای کنکور
اگر به طور میانگین دو سوم دانش آموزان در سال چهارم دبیرستان از برنامه‌های مدرسه برای آمادگی کنکور استفاده کنند و با احتساب این موضوع که در سال گذشته بیش از یک میلیون و چهارصد هزار داوطلب حضور داشته است، بیش از" سیصد و هفتاد میلیارد تومان" برای خانواده‌ها هزینه برداشته است. از طرفی این نکته را در نظر داشته باشید که این سیصد و هفتاد میلیارد تومان حداقل هزینه‌ای است که خانواده‌ها برای آمادگی فرزندان خود برای کنکور پرداخت می‌کنند.

مبلغ سیصد هفتاد میلیارد تومان که خانواده‌ها در مدارس هزینه می‌کنند جدا از موسسات و آموزشگاه‌های کمک درسی خارج از مدرسه است. بطور مثال در یکی از این آموزشگاه‌ها پشتیبان‌ها با جذب افراد می‌توانند کلاس‌های آموزشی پیش از کنکور برگزار کنند. بیشتر مشاوران تحصیلی و پشتیبان‌هایی که خود دارای سواد کافی نیستند و صرفا با داشتن رتبه زیر هزار کنکور مشاور تحصیلی شده‌اند! در یکی از این موسسات تنها برای برگزاری کلاس ده روز تعطیلات عید نوروز از هر داوطلب یک میلیون تومان هزینه دریافت می‌شود و این در حالی است که کنکور در بسیاری از کشورها کاربردی ندارد و کمتر کشوری برای آموزش‌های عالی خود از شیوه کنکور استفاده می‌کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.