گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 256697

تأثیر هوش معنوی بر کاهش تقلّب

معنویت یکی از نیازهای درونی انسان است که متضمّن بالاترین سطوح زمینه‌های رشد شناختی، اخلاقی، عاطفی و تلاش هموارۀ آدمی برای پاسخ دادن به چراهای زندگی است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ چیکده این مقاله بدین شرح است: معنویت یکی از نیازهای درونی انسان است که متضمّن بالاترین سطوح زمینه‌های رشد شناختی، اخلاقی، عاطفی و تلاش هموارۀ آدمی برای پاسخ دادن به چراهای زندگی است. از طرفی، تقلّب دانشگاهی، نمایش غیر واقعی یک شخص از دانش فردی خویش بوده که متأسفانه در اکثر سازمانهای آموزشی و دانشگاههای جهان به عنوان مانع برجسته در کار تعلیم و ارزیابی مشهود است. هدف این پژوهش بررسی تأثیر هوش معنوی بر تقلّب در دانشجویان و  نقش تعدیلگر متغیّر توجیه تقلّب بوده است. روش: جامعۀ آماری پژوهش، دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران می‌باشند که از طریق نمونه‌گیری تصادفی، اطلاعات از 460 نفر جمع‌آوری شد. برای سنجش متغیّرهای پژوهش، شامل هوش معنوی، تقلّب و توجیه تقلّب، از پرسشنامه‌های استاندارد استفاده شد. یافته‌ها: نتایج به دست آمده حاکی از تأثیر منفی هوش معنوی بر تقلّب در میان دانشجویان بود. همچنین نتایج نشان داد که توجیه تقلّب، اثر هوش معنوی بر کاهش تقلّب را تعدیل می‌کند. نتیجه‌گیری: بر مبنای یافته‌های پژوهش پیشنهاد می‌شود کارگزاران و مدیران حوزۀ آموزش عالی، در ریشه‌یابی تقلّب، تنها به دانشجویان محدود نشوند؛ بلکه با تغییر نگرش دانشجویان(ارتقای هوش معنوی) و اصلاح ساختار نظام آموزشی و ارزیابی، زمینۀ بروز تکنیکهای خنثی‌سازی و توجیه دانشجویان در رابطه با تقلّب را کاهش دهند.

کلیدواژه ها: هوش معنوی؛ تقلّب؛ خنثی‌سازی؛ دانشگاه

نویسندگان:
محسن علیزاده ثانی: دکترای مدیریت منابع انسانی؛ استادیار دانشگاه مازندران
سهیل نجات: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دانشگاه تهران
 محبوبه شاهی: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دانشگاه مازندران
محبوبه عرب: دکترای مدیریت منابع انسانی، استادیار مؤسسه آموزش عالی راه دانش بابل
فصلنامه فرهنگ در دانشگاه اسلامی - دوره 6، شماره 19، تابستان 1395.

برای مشاهده کامل مقاله اینجـــــا کلیک کنید.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.