گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 257865

از وام‌های کم‌بهره دانشجویی جا نمانید؛

ثبت‌نام کدام وام‌های دانشجویی از امروز آغاز می‌شود؟ +شرایط و ضوابط

وام «بنیاد علوی» یکی دیگر از وام‌های اعطایی از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشجویان است که البته به دلیل اینکه نام آن با نام سایر وام‌ها متفاوت است، بنابراین دانشجویان زیادی بدلیل عدم‌اطلاع از جزئیات، برای دریافت این وام اقدام نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ طبق تقویم زمان‌بندی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، از امروز شنبه چهاردهم بهمن ماه، ثبت‌نام برای دریافت برخی از وام‌های دانشجویی آغاز می‌شود و دانشجویان متقاضی این وام‌ها باید درخواست خود را در سامانه مربوطه ثبت نمایند تا بتوانند در طول ترم جاری از مبلغ اختصاص یافته بهره‌مند شوند.

* وام‌هایی که ثبت‌نام آنها از امروز آغاز می‌شود
براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، ثبت درخواست وام‌هایی همچون وام تحصیلی، وام بنیاد علوی و چندین وام دیگر از امروز آغاز و تا 16 اسفندماه ادامه خواهد داشت. براین اساس دانشجویان باید طبق اطلاعیه‌های اداره رفاه دانشگاه محل تحصیل خود و با رعایت ضوابط و شرایط اقدام به ثبت درخواست خود کنند.

* شرایط ثبت‌نام وام تحصیلی
دانشجویان برای دریافت وام تحصیلی باید حائز برخی شرایط باشند و با رعایت این شرایط و ضوابط اقدام به ثبت درخواست خود کنند.

شرایط متقاضیان دریافت وام تحصیلی به شرح زیر است:

- دانشجوی دوره روزانه باشد.

- نیمسال‌های مجاز تحصیل متقاضی به اتمام نرسیده باشد.

- بورسیه نباشد.

* نحوه بازپرداخت وام تحصیلی
دانشجویانی که موفق به پایان دوره تحصیلی خود شده‌اند، باید پس از فراغت از تحصیل نسبت به پرداخت کل بدهی به حساب صندوق رفاه و یا اخذ دفترچه اقساط اقدام کنند. زمان تعیین تکلیف بدهی برای کلیه دانشجویان(مشمول و غیرمشمول) حداکثر 9 ماه پس از فراغت از تحصیل است. در صورتی که پس از مدت 9 ماه برای گرفتن دفترچه قسط مراجعه شود، دیگر بدهی قابل تقسیط نبوده و دانشجو می بایست کل بدهی را یک جا پرداخت نماید.

1- تعداد و مبلغ اقساط بهره مندان از تسهیلات وام توسط صندوق رفاه دانشجویان تعیین خواهد شد.

2- طول مدت بازپرداخت با توجه به میزان بدهی حداکثر 5 سال است.

3- مبلغ 10% از کل بدهی قابل تقسیط هنگام فراغت از تحصیل و دور دفترچه اقساط بایستی بطور یکجا توسط دانشجو واریز و اصل فیش واریزی تحویل شود، مانده بدهی تقسیط خواهد شد.

4- در صورت قبولی در مقاطع بالاتر و بدون وقفه بیشتر از یک سال مابین دو مقطع با مراجعه به اداره رفاه آخرین محل تحصیل و ارایه پرینت دفترچه اقساط و با ایجاد مقطع تحصیلی جدید در سیستم فاز 2 اتوماسیون صندوق رفاه دانشجویان به آدرس www.swf.ir، سر رسید اولین قسط با لحاظ نمودن سال ورودی برای مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته به مدت 24 ماه و مقاطع دکتری 48 ماه تمدید می گردد و نیاز به مکاتبات اداری نیست.

* وام بنیاد علوی را چگونه دریافت کنیم؟
وام «بنیاد علوی» یکی دیگر از وام‌های اعطایی از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشجویان است که البته به دلیل اینکه نام آن با نام سایر وام‌ها متفاوت است، بنابراین دانشجویان زیادی بدلیل عدم‌اطلاع از جزئیات، برای دریافت این وام اقدام نمی‌کنند. دانشجویان برای دریافت وام بنیاد علوی باید حائز برخی شرایط باشند، تا بتوانند درخواست خود برای دریافت وام را ثبت و از آن بهره‌مند شوند.

*** شروط تعیین شده برای دریافت وام علوی عبارتند از:
1- دانشجوی متقاضی باید در یکی از دوره‌های روزانه و شبانه تحصیل کند.

2- معدل دانشجوی متقاضی باید 14 و بالاتر باشد.

3- تهیه نامه کسر حقوق از ضامن کارمند الزامی است.

4- دانشجوی متقاضی دارای یکی از شرایط زیر باشد:
* نفرات اول تا سوم مسابقات قرآنی دانشگاه‌های کشور
* نفرات اول تا سوم مسابقات قرآنی بین‌المللی
* شهر محل تولد در مناطق محروم باشد
* بسیجی فعال با تأیید ارگانهای ذیربط
* همسر و فرزند رزمنده با حداقل 6 ماه حضور در جبهه
* همسر و فرزند آزاده
* همسر و فرزند جانباز با 50 درصد جانبازی
* همسر و فرزند شهید

علاوه بر وام تحصیلی و وام بنیاد علوی، ثبت‌نام برای دریافت برخی دیگر از وام‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از امروز آغاز می‌شود که برای اطلاع بیشتر می‌توانید به اطلاعیه‌های اداره رفاه دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.