گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 259213

آغاز «ثبت‌نام» در فراخوان جذب؛

۸ مرحله پذیرش در دانشگاه‌ها به عنوان عضو هیات علمی +ضوابط

در این گزارش علاوه بر اینکه به فرآیند کلی جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پرداخته‌ایم، جزئیاتی از جذب هیات علمی طرح سربازی را مطرح کرده و مزایا و معایب آن را اشاره کرده‌ایم. همچنین مواردی از شرایط اختصاصی جذب هیات علمی در این گزارش آمده است.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ فراخوان جذب اعضای هیأت علمی برای عموم واحدهای دولتی و غیرانتفاعی از ظهر امروز آغاز و داوطلبان ضمن اطلاع از ضوابط و شرایط تعیین‌شده برای شرکت در این فراخوان، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم به آدرس mjazb.ir اقدام به ثبت‌نام کنند.

* زمان‌بندی ثبت‌نام در فراخوان جذب
فراخوان جذب اعضای هیأت علمی از ساعت 12 ظهر روز یکشنبه 29 بهمن آغاز و تا ساعت 8 صبح روز شنبه 12 اسفند ادامه خواهد یافت. مسئولان مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم تاکید دارند، باتوجه به تاخیر پیش آمده در برنامه جدول زمانی فراخوان، این مهلت تمدید نخواهد شد و متقاضیانی که نتوانند تا این تاریخ آمادگی خود را در سیستم ثبت کنند، باید خود را برای فراخوان بعد که در شهریور 97 برگزار می شود، آماده کنند.

* روند جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها
درخواست داوطلبان پس از ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات علمی تا مرحله پذیرش، روندی مشخص را طی خواهد کرد و در برخی از مراحل داوطلب باید نقش ایفا کند. در ادامه به طور کلی به مراحل مختلف جذب هیات علمی اشاره شده است:

1- ارسال درخواست از سوی داوطلب

2- ارسال درخواست‌ها از دبیرخانه به هیات اجرایی جذب

3- تشکیل پرونده برای افراد واجد شرایط(ارسال پاسخ به افرادی که واجد شرایط نبوده‌اند)

4- ارسال پرونده داوطلبان به کارگروه‌های بررسی توانایی علمی و صلاحیت عمومی موسسه

5- دعوت از داوطلب در جلسه کارگروه بررسی توانایی علمی و صلاحیت عمومی

6- ارسال امتیازات داوطلبان به هیات اجرایی جذب و تصمیم‌گیری توسط این هیات

7- ارسال پرونده داوطلبانی که تایید اولیه شد‌اند به دبیرخانه هیات مرکزی جذب

8- ارسال تصمیم نهایی هیات مرکزی جذب به دانشگاه ظرف مدت 45 روز

* شرایط اختصاصی جذب هیات علمی
علاوه بر شرایط عمومی جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها، داوطلبان فراخوان مذکور باید حائز برخی از شرایط اختصاصی نیز باشند.

از جمله شرایط اختصاصی عبارت است از:
- مدرک تحصیلی متناسب(دکتر تخصصی یا کارشناسی ارشد)

- آشنایی کافی با یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه مربی و تسلط کافی به یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه استادیار.

- در زمان ثبت‌نام در فراخوان اگر مدرک موردنیاز دکتری قید شده باشد، شخص باید دارای مدرک دکتری بوده و از ثبت‌نام دانشجویان دکتری جلوگیری می‌گردد، مگر اینکه مدرکی رسمی از دانشگاه محل تحصیل مبنی بر دفاع از پایان‌نامه و فارغ‌التحصیل بودن ارائه نماید و در مواردی که در فراخوان قید شده باشد مدرک مورد نیاز کارشناسی ارشد، شخص باید دارای مدرک کارشناسی ارشد بوده و از ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد خودداری و ممانعت می‌شود.

سایر شروط را از دفترچه فراخوان جذب هیات علمی مطالعه کنید:

* جذب هیات علمی طرح سربازی
مؤسسات آموزش عالی می‌توانند در صورت نیاز به منظور تأمین بخشی از کادر آموزشی و یا پژوهشی خود در چارچوب تشکیلات سازمانی مصوب نسبت به کارگیری مشمولین نظام وظیفه اقدام نمایند. این دسته از افراد در دوره ضرورت و «طرح سربازی وظیفه» در قالب تعهد خدمت از هر نظر تابع مقررات ناظر بر اعضای هیأت علمی پیمانی خواهند بود. از جمله مزایای طرح سربازی این است که اگر پس از انقضای مدت تعهد، فرد به استخدام مؤسسه در آید، مدت تعهد جزو سنوات خدمت آموزشی و پژوهشی وی محسوب خواهد شد. از طرفی مؤسسه در صورت عدم رضایت از خدمت فرد در مدت ضرورت مجاز است نسبت به فسخ قرارداد اقدام و وی را جهت انجام خدمت وظیفه به مقامات مسئول معرفی نماید.

برای مطالعه سایر شرایط و ضوابط طرح سربازی به صفحات 14-10 دفترچه فراخوان جذب مراجعه نمایند.

برای ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها روی کادر زیر کلیک کنید:

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.