گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 260582

مهدی بادپا؛

احداث بزرگ‌ترین پارک جنگلی کشور در قم

توسعه ناپایدار و ایجاد بزرگترین پارک جنگلی کشور و احداث دریاچه مصنوعی در یکی بی‌آب‌ترین مناطق کشور با کدام منابع آبی؟

خبرنامه دانشجویان ایران: مهدی بادپا*// سیدمرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم (و شهردار سابق اصفهان) در نشست تخصصی «قم، تمدن هفت‌هزار ساله، میزبان زائران و گردشگران» بر لزوم تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگری در قم تأکید کرد و با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین پارک جنگلی کشور در قم احداث می‌شود، مطرح کرد: باغ پرندگان، آکواریوم، دریاچه مصنوعی، شهربازی‌های جدید، تله‌کابین و بسیاری دیگر از امکانات فرهنگی و تفریحی از جمله زیرساخت‌هایی است که در حوزه گردشگری دنبال می‌شود.

چندین بار متن فوق که برگرفته از سایت شهرداری قم هست را مطالعه کردم و در آن دقت نمودم و علت این اتلاف و اسراف بزرگ آب را درک نکرده ام! ظاهرا شهردار اصفهانی قم،‌عادت دارند تا چالش کم آبی را به سایر جغرافیای مدیریتی خود گسترش دهند! در حالی که کشور سوگوارانه در مرگ زاینده رود و دریاچه ارومیه و هورالعظیم می نگرد، و حال که باید با وسواس و دقت بسیار به پیوست های زیست محیطی طرح های عمرانی توجه شود؛ بدترین خبری که می شد بر پیکره محیط زیست کشور وارد آید همین خبر بود.

اگر شهردار قم به دنبال درآمدزایی از طریق توسعه گردشگری کشور هست بهتر است ابتدا سعی بر حفاظت از داشته‌ها و ظرفیت های جذب گردشگری موجود را داشته باشد مگر اینکه بیشتر به دنبال منافع شخصی و شهری باشد و نه منفعت ملی.

توسعه گردشگری در نقطه‌ای از کشور به بهای نابودی کدام قسمت؟
عدم توجه به نظرات کارشناسی از جمله در حوزه آب زمینه ساز بحران های زیست محیطی و حتی اجتماعی شده که چشم انداز به مراتب بدتری با اینگونه تصمیم گیری های غلط متصور است.

متاسفانه باید گفت که یکی از راههای تامین این آب انتقال آب سدکوچری گلپایگان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری است که قسمتی از آب سرشاخه های کارون هم به این سمت هدایت شده و در حال حاضر کشاورزان و مردم این منطقه به دلیل کمبود آب و خشکسالی دشت گلپایگان معترض هستند!

در این مورد خاص می توان به اعتراض اهالی گلپایگان که عملا آب سد جدید احداثی به قم انتقال می یابد اشاره کرد.

لازم به ذکر است که اولین سدنوین ایران در سال ۱۳۳۶در گلپایگان افتتاح شد و سالیان سال باکمک این سد دشت گلپایگان یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری کشور بود. در پائین دست سد هم روستای کوچری و نواحی کنار رودخانه محل تفریح وگردش مردم محل وشهرهای اطراف بود که با احداث سد جدید روستای زیبا و مناطق گردش پذیر اطراف به زیر آب رفت و در حال حاضر کشاورزان منطقه بدنبال حق آبه خود هستند! اگر وضع به همین منوال پیش برود، دور از انتظار نیست که همان بحرانی که در ورزنه اصفهان داریم را در این منطقه شاهد شویم.

ظاهرا شهردار سابق اصفهان و شهردار فعلی قم، سابقه دارند که چالش آب را با کارنامه خود به سایر نقاط کشور تشدید نمایند!

طرف صحبت نگارنده مسلما مردم خوب قم نیست بلکه مسئولین محترم است که اجرای طرح های بلندپروازانه شان به قیمت خرابی بخش دیگری از کشور نباشد.

* دکتری زمین شناسی و مدرس دانشگاه پیام نور قم

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.