گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 261116

تغییرات برنامه آموزش پزشکی عمومی از مهر ۹۷ اجرایی می شود

معاون آموزش پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تغییرات (کوریکولوم) برنامه آموزش پزشکی عمومی پیشنهادی وزارت بهداشت از مهر ۹۷ اجرایی می شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر آرش عکاظی با اعلام این خبر افزود: وزارت بهداشت تغییراتی در (کوریکولوم) برنامه آموزش پزشکی عمومی ایجاد کرد به این نحو که در برنامه جدید زمان لازم برای گذراندن واحدهای اجباری دوره علوم پایه از دو ونیم سال به دو سال کاهش پیدا کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس این تغییرات، تعدادی از واحدهای اجباری به دوره فیزیوپاتولوژی منتقل شد که با این مدل دانشجویان می توانند دوره علوم پایه را در دو سال به اتمام برسانند و در آزمون جامع علوم پایه شرکت کنند. البته در مجموع تعداد واحدهای اجباری کل دوره تغییر عمده ای نداشته است بلکه مرحله ارائه آنها تغییراتی را خواهند داشت.

معاون آموزش پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: این تغییرات با یک بازبینی در برنامه پزشکی ۹۰ همراه بود که طی جلساتی با حضور اساتید دیسیپلین های مختلف گروه های علوم پایه و مسئولین بلوک ها محتوای آموزشی بر اساس برنامه وزارتخانه تعدیل شد که با توافقات صورت گرفته برنامه جدید از مهر ۹۷ اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در راستای ادامه تغییرات داخل دانشکده ای و برنامه مصوب وزات بهداشت مدت زمان کارآموزی از ۵ ترم به ۴ ترم کاهش یافت که در نتیجه فرصت مطالعاتی خوبی برای دانشجویان جهت شرکت در آزمون دستیاری ایجاد می کند و نیاز دانشجویان به اخذ میهمانی های مکرر به سایر دانشگاه ها و بی نظمی در برنامه های کارآموزی را برطرف خواهد کرد.

عکاظی ادامه داد: همچنین تغییراتی در برنامه آموزشی دوره مبانی طب بالینی (مطب) صورت گرفت در روال سابق دوره مبانی طب بالینی صرفا منحصر به موضوعات تخصصی بیماری های داخلی بود اما از آن جا که این دوره عام تر از مباحث صرف داخلی است مباحث نظری اولیه و پیش نیاز از دروس های اطفال، جراحی، عفونی، نورولوژی و روانپزشکی از دروس دوره کارآموزی جدا و به دوره مطب اضافه شد.

وی افزود: همچنین در دوره کارورزی تعدادی از بخش ها را به صورت انتخابی برای کارورزان معین کرده ایم که بر اساس سلیقه و اولویت آن ها را انتخاب خواهند کرد.

معاون آموزش پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران تکمیل و نهایی شدن شیوه نامه ارزیابی دانشجو را از دیگر برنامه های انجام شده برشمرد و گفت: براساس این شیوه نامه کمیته ارزیابی جهت بررسی وضعیت آزمون ها و ارزیابی های دانشجویان تشکیل شد که وظیفه بررسی، استاندارد کردن آزمون ها و ارزشیابی هایی که دانشجویان در دوران تحصیل در آنها شرکت می کنند را بر عهده دارد.

وی اضافه کرد: به این منظور یک نماینده از هر گروه آموزشی انتخاب شده که با این کمیته ارزیابی همکاری خواهد داشت و بر اساس پروتکل از پیش تعیین شده آزمون ها را رصد می کنند.

عکاظی با اشاره به فعالیت تخصصی و فوق تخصصی بیشتر بیمارستان های آموزشی و درمانی این دانشگاه که محل گذراندن برنامه کارآموزی دانشجویان است، گفت: برای این که دانشجویان با بیماری های شایع و ساده تر که مربوط به یک پزشک عمومی است بیشتر آشنا شوند لازم است از مراکز درمانی غیرتخصصی سطح شهر و مراکز بهداشتی استفاده بیشتری شود.

وی الکترونیک کردن برنامه های آموزش را با کمک نرم افزار سیپاد از دیگر تغییر مهم انجام شده در سال ۹۶ عنوان کرد و گفت: برنامه ثبت نام، انتخاب واحد و غالب امور آموزشی دانشجویان با استفاده از سیستم سیپاد انجام پذیر شده است که بسیار هوشمند تر از سیستم سما بوده و جایگزین مناسبی برای این نرم افزار محسوب می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.