گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 261290

شیوه جدید درخواست میهمانی و انتقال؛

شروط موافقت با درخواست «انتقالی» دانشجویان پزشکی +جدول

در جدیدترین تحول صورت‌گرفته در حوزه نقل و انتقال دانشجویان، این بار نوبت به دانشگاه‌های وزارت بهداشت رسید و از این پس دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی تحت شرایط و ضوابط خاصی و فقط از طریق سامانه نقل و انتقال دانشجویان وزارت بهداشت امکان جابجایی دارند.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در دهه گذشته، با توجه به افزایش مشکلات دانشجویانی که در شهری غیر از شهر خود تحصیل می‌کنند، آمار ثبت تقاضا برای نقل و انتقال دانشجویان رو به فزونی گذاشته است و به همین دلیل در این سال‌ها توجه زیادی به ضوابط و شرایط و همچنین نحوه ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان شده است و تغییراتی زیادی در این زمینه صورت پذیرفته است. برای مثال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای ثبت درخواست خود برای مهمانی یا نقل و انتقال به سامانه منادا به آدرس monada.iau.ir مراجعه و دانشجویان دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم به آدرس portal.saorg.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت می‌کنند.

* تحول در نقل و انتقال دانشجویان پزشکی
در جدیدترین تحول صورت‌گرفته در حوزه نقل و انتقال دانشجویان، این بار نوبت به دانشگاه‌های وزارت بهداشت رسید و از این پس دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی تحت شرایط و ضوابط خاصی و فقط از طریق سامانه نقل و انتقال دانشجویان وزارت بهداشت امکان جابجایی دارند و سایر روش‌های معمول همچون درج آگهی و غیره غیرقانونی بوده و ترتیب اثر داده نخواهد شد. جالب است بدانید در روش‌های قبلی نقل و انتقال دانشجویان رشته پزشکی درخواست نقل و انتقال خود را در قالب پیام‌های همچون «جابجایی دندانپزشکی اهواز با تهران با بهترین شرایط»، «ورودی 95 مایل به جابجایی با شرایط استثنایی»، «جابجایی دستیار قلب در تهران» و غیره و در قبال پرداخت مبالغی، مقدمات نقل و انتقال خود را فراهم می‌کردند.

* جزئیات نحوه جدید نقل و انتقال دانشجویان
با راه‌اندازی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی(انتقال: transmission.behdasht.gov.ir) (مهمانی: guest.behdasht.gov.ir)، تمامی موارد رسیدگی و پاسخگویی به تقاضاهای انتقال و میهمانی دانشجویان صرفا از طریق این سامانه انجام می‌شود و دانشجویان ملزمند در بدو ورود به این سامانه، آیین نامه‌های آموزشی را مطالعه و سپس با توجه به بازه در نظر گرفته شده برای ثبت درخواست، نسبت به ثبت‌نام برای انتقال یا مهمانی اقدام نمایند.

در ادامه جزئیاتی درباره سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده است:

* برخی از شرایط انتقال و میهمانی
همانطور که اشاره شد درخواست انتقالی و مهمانی دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی دارای شرایط و ضوابط سختی است به طوری که حتی اگر دانشجویان حائز این شرایط و ضوابط هم باشند، امکان موافقت با درخواست آنها کم است چراکه مطابق اظهارات اکبری رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت سابقا با وجود چهار هزار درخواست برای انتقالی یا میهمانی تنها با 10 تا 12 درصد این درخواست‌ها موافقت شده است.

در جدول زیر برخی از شرایط موافقت با درخواست انتقالی آمده است:

سایر شرایط برای ارائه درخواست انتقالی:
- شهادت، فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده دانشجو

- بیماری صعب‌العلاج یا معلولیت موثر دانشجو

- ازدواج رسمی و دائمی دانشجوی دختر

همچنین برخی از شرایط برای درخواست مهمانی عبارتند از:
- انتقال و میهمانی، نیاز به موافقت دانشگاه های مبداء و مقصد دارد

- دانشجویان ارشد و دکتری تنها می‌توانند درخواست مهمانی بدهند و شرایط انتقال برای آنها فراهم نیست.

- تعداد واحدهای درسی دانشجوی میهمان در یک دانشگاه نباید از نصف واحدهای آموزشی دوره تجاوز کند.

* مهمانی و انتقال هزینه دارد؟
ممکن است برای بسیاری از دانشجویان متقاضی مهمانی و انتقال این سوال پیش بیاید که آیا اگر با درخواستشان موافقت شود، آنها ملزمند که در دانشگاه مقصد شهریه بدهند یا خیر؟ در این زمینه پاسخ این است که اگر دانشجویان طبق آیین‌نامه واجد شرایط انتقال باشند، هزینه‌ای متقبل نخواهند شد و رایگان تحصیل می‌کنند و در غیر این صورت دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه خواهند شد.

در هر صورت طبق آیین‌نامه جدید، هیات امنای دانشگاه‌ها با اختیار حاصله از بند «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و نیز ماده «۱» قانون احکام دائمی اجازه دارد با درخواست آن دسته از دانشجویانی که متقاضی مهمانی یا انتقالی می‌شوند مشروط به تایید شورای نقل و انتقال، وجود امکانات برای پذیرش آنها و با توجه به اینکه جزو ظرفیت اصلی دانشگاه قلمداد نمی‌شوند با اخذ شهریه موافقت کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.