گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 262983

گزارش اختصاصی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛

جزئیات «ثبت‌نام» و «مبلغ» آخرین وام دانشجویی سال تحصیلی +جدول

مطابق جدول زمان‌بندی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، ثبت‌نام وام شهریه از روز شنبه 25 فروردین 97 آغاز شده و این مهلت تا یک ماه یعنی 25 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. توصیه می‌شود دانشجویانی که متقاضی وام شهریه هستند در اسرع وقت برای دریافت این وام ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ هرچند ثبت‌نام شمار زیادی از 24 نوع وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به پایان رسیده است، با این حال این روزها در آستانه آغاز ثبت‌نام یکی از مهم‌ترین وام‌های دانشجویی یعنی «وام شهریه» این صندوق قرار داریم. وام شهریه از آن جهت اهمیت دارد که بسیاری از دانشجویان شهریه‌پرداز که در حال حاضر امکان پرداخت شهریه را ندارند می‌توانند از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان استفاده کرده و در تاریخ‌های معینی آن را بازپرداخت کنند.

در این زمینه یادآوری چهار نکته مهم به نظر می‌رسد:

یک) حواس‌تان به زمان‌بندی وام شهریه باشد
مطابق جدول زمان‌بندی ارائه شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، ثبت‌نام وام شهریه از روز شنبه 25 فروردین 97 آغاز شده و این مهلت تا یک ماه یعنی 25 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. توصیه می‌شود دانشجویانی که متقاضی وام شهریه هستند در اسرع وقت برای دریافت این وام ثبت‌نام کرده و آن را به تاخیر نیندازند و به فکر تمدید مهلت تعیین‌شده نباشند.

در جدول زیر زمان‌بندی ثبت‌نام وام شهریه آمده است:

زمان‌بندی ثبت‌نام وام شهریه

دو) وام شهریه به کدام دانشجویان تعلق دارد؟
همانطور که از نام «وام شهریه» مشخص است، این وام تنها به دانشجویانی تعلق دارد که شهریه‌پرداز هستند و برهمین اساس دانشجویان روزانه از دریافت این وام محرومند چراکه تحصیل آنها رایگان است. یه طور مشخص، وام شهریه صندوق رفاه دانشجویان در اختیار دانشجویان تحت نظر وزارت علوم(دوره‌های شبانه، دانشگاه پیام نور و غیره)، دانشجویان محصل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می‌گیرد.

وام شهریه به کدام دانشجویان و مقاطع تحصیلی تعلق دارد؟

سه) مبلغ وام شهریه چقدر است؟
مبلغ وام شهریه که از سوی صندوق رفاه دانشجویان اعطا می‌شود، بسته به «مقطع تحصیلی» دانشجویان تغییر می‌کنند و طبیعتا دانشجویی که در مقاطع بالاتر(ارشد و دکتری) تحصیل می‌کند مبلغ بیشتری نسبت به دانشجویان سایر مقاطع دریافت می‌کند. برای نمونه دانشجویی که در یک دانشگاه غیرانتفاعی در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کند، 300 هزار تومان وام شهریه دریافت می‌کند و دانشجویی که در همین دانشگاه(دانشگاه غیرانتفاعی) در مقطع دکتری تحصیل می‌کند، 2 میلیون و 500 هزار تومان عایدش می‌شود.

در جدول زیر جزئیات مبلغ وام شهریه به تفکیک مقاطع تحصیلی آمده است:

جزئیات مبلغ وام شهریه به تفکیک مقاطع تحصیلی

چهارم) بازپرداخت وام چگونه است؟
بازپرداخت تمام وام‌های صندوق رفاه دانشجویان پس از تحصیل با اعمال تنفس نه ماهه صورت می‌گیرد. همچنین یادآوری این نکته لازم است که دانشجویان کاردانی و کارشناسی ارشد چهار ترم و دانشجویان کارشناسی و دکتری هشت ترم می‌توانند از وام شهریه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم استفاده کنند.

اگر از نحوه ثبت‌نام و دریافت وام‌ها اطلاعی ندارید روی کادر زیر کلیک کنید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری