گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 264663

همه آنچه باید قبل از انتخاب رشته بدانید؛

کلیدی‌ترین نکات درباره انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد +جدول

از دیگر نکاتی که متقاضیان شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد هستند باید توجه کنند این است که داوطلبان ملزمند ابتدا مبلغ 46 هزار تومان به عنوان «هزینه ثبت‌نام در انتخاب رشته» پرداخت کرده و سپس در صورتی که حائز شرایط شوند باید مبلغ 80 هزار تومان بابت حضور در مصاحبه‌های علمی بپردازند.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بالاخره دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری سال 97 دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد و داوطلبان این آزمون که چندی قبل کارنامه اولیه خود را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مشاهده کرده بودند باید با توجه به نمره و رتبه کسب شده و با درنظر گرفتن علائق و ترجیحات خود، در صورت تمایل در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام نمایند.

در این گزارش قصد داریم به نکات مهمی که باید داوطلبان آزمون دکتری در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی به آنها توجه داشته باشند، اشاره کنیم:

* اطلاعاتی درباره انتخاب رشته
با وجود اینکه دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شده است اما هنوز به زمان دقیق مراجعه داوطلبان به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نشده است و مطابق اعلام مرکز سنجش و پذیرش، درباره زمان انتخاب رشته متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد. از دیگر نکاتی که متقاضیان شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی باید توجه کنند این است که داوطلبان ملزمند ابتدا مبلغ 46 هزار تومان به عنوان «هزینه ثبت‌نام در انتخاب رشته» پرداخت کرده و سپس در صورتی که حائز شرایط شوند باید مبلغ 80 هزار تومان بابت حضور در مصاحبه‌های علمی بپردازند.

در ادامه برخی اطلاعات کلی درباره انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد آمده است:

* انواع پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد
دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب دانشجو دو شیوه با آزمون و بدون آزمون را اجرایی خواهد کرد. در شیوه بدون آزمون، متقاضیانی که جزو استعدادهای برتر و فارغ‌التحصیلان ممتاز هستند باید درخواست خود را ارائه دهند و سپس در صورتی که حائز شرایط باشند به مصاحبه علمی دانشگاه آزاد دعوت خواهند شد.

دانشگاه آزاد اسلامی برای داوطلبانی که متقاضی حضور با آزمون در این دانشگاه هستند، معیارهایی تعیین کرده و میزان اثر هرکدام از این معیارها رو تعیین کرده است. این دانشگاه برای آزمون متمرکز 50 درصد، برای سوابق آزموشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد و برای مصاحبه علمی 30 درصد تاثیر درنظر گرفته است.

* عاقبت انصراف از قبولی در دانشگاه آزاد
بهتر است داوطلبان پیش از اقدام برای انتخاب رشته در سامانه دانشگاه آزاد، به خوبی مزایا و معایب تحصیل در این دانشگاه را بررسی کنند چراکه اگر مراحل ثبت‌نام و اخذ واحد را طی کنند و نام «دانشجو» بر آنها اطلاق شود، باید تابع قوانین این دانشگاه باشند. مطابق این قوانین، دانشجویانی که پس از پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی و ثبت‌نام و اخذ واحد(اعم از دانشجویان با آزمون و یا بدون آزمون) به هر دلیلی تقاضای انصراف از تحصیل داشته باشند مطابق بخشنامه‌های مربوطه مشمول پرداخت هزینه‌ای با عنوان «هزینه انصراف» خواهند شد.

لازم به ذکر است، دانشجویان شاغل به تحصیل در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق آزمون در همان واحد یا واحد دیگر پذیرفته شوند از پرداخت هزینه انصراف معاف هستند.

* قوانین نقل و انتقال دانشگاه آزاد
در ادامه به صورت مختصر به برخی از قوانین نقل و انتقال و مهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره شده است:
- با توجه به مقررات دانشگاه آزاد جابجایی، انتقال و میهمانی دانشجویان مطابق آئین‌نامه نقل و انتقال این دانشگاه انجام می‌شود.

- هرگونه جابجایی، انتقال و میهمانی از واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی و برون‌مرزی به دیگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع است.

- با توجه به مقررات دانشگاه آزاد اسلامی، جابجایی، انتقال و میهمانی دانشجویانی که به صورت بدون آزمون در دانشگاه پذیرفته شده باشند، مطابق آئین‌نامه نقل و انتقالات دانشجویی ممنوع است.

* سایر نکات مهم درباره انتخاب رشته
نکات مهم دیگری درباره انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که در ادامه آمده است:
- متقاضیان پذیرش بدون آزمون می‌بایست دوره تحصیلی کارشناسی ارشد ناپیوسته را حداکثر تا 6 نیمسال به پایان رسانده باشند.

- عدم مراجعه به سامانه به منظور انتخاب رشته در دانشگاه آزاد در موعد مقرر و مطابق اطلاعیه‌های صادره به منزله «انصراف» از پذیرش در این دانشگاه است.

- داوطلبان توجه داشته باشند در صورت خرید کارت اعتباری یا پرداخت هزینه ثبت‌نام استرداد وجه ثبت نام امکان‌پذیر نخواهد بود.

- «کارت اعتباری» مربوط به انتخاب رشته فقط با کد ملی داوطلب صادر گردیده و قابلیت انتقال به غیر را نخواهد داشت و از ثبت‌نام افراد غیر با کد ملی داوطلب ممانعت به عمل خواهد آمد. همچنین اطلاعات وارد شده در این بخش به هیچ عنوان قابل ویرایش و تغییر نخواهد بود.

- داوطلبان می‌توانند متناسب با کدرشته امتحانی خود حداکثر تا 40 کد رشته/محل را انتخاب نمایند.

- شهریه پذیرفته‌شدگان واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی دانشگاه آزاد براساس شهریه مصوب سالانه این محل‌های دانشگاهی تعیین می‌گردد و تا دو برابر شهریه واحدهای داخلی است.

- پذیرفته‌شدگان مقطع دکتری تخصصی ملزم به ارائه نمره زبان انگلیسی مورد تأیید دانشگاه، با توجه به بخشنامه‌های مربوطه هستند.

- تغییر رشته/گرایش در مقطع دکتری تخصصی ممنوع است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1397/02/13 - 08:10]
کلیدی ترین نکته اش بالا کشیدن مفنعه تا نصف روی سر است تا حسابی موها و آرایشتان پیدا باشد و خبرنامه دانشجویان ایران از شما عکس بگیرد و ذر صفجه اول بگذارد.