گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 266626

محمدامین سلیمی

اعتقادی به اقناع نیست

قطعا در این میان هم سیاسیونی وجود دارند که از این فضای ابهام‌آلود نهایت بهره‌برداری حزبی و جناحی خود را می‌کنند و به‌طور قطع هم برنده این روند فرافکنی و به حاشیه بردن مسائل اصلی خواهند بود.

خبرنامه دانشجویان ایران: محمدامین سلیمی*// از نبود پدیده‌ای در رفتارشناسی غالب مسئولان جمهوری اسلامی رنج می‌بریم که اگر خوب نگاه کنیم، ریشه بسیاری از مشکلات کشور به آن ارتباط پیدا می‌کند و آن هم در نظر نگرفتن نقش مردم در حکومت است. اینکه اساسا جامعه مخاطبی به نام مردم وجود دارد که در متن اجتماع زندگی می‌کنند و تصمیمات مسئولان به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر روند زندگی آنها اثر می‌گذارد و این رفتار نه‌تنها در سران سه قوه و در سطوح عالی مدیریتی کشور که گاه در سطح یک دانشگاه یا یک اداره دولتی محلی دارای بروز و ظهور جدی است.

مشکل آنجاست که مسئولان محترم یا به اقناع افکار عمومی و پاسخگویی به مردم از اساس اعتقادی ندارند یا عمدتا به دلیل وجود مصالح مختلف تصمیم به پاک کردن صورت مساله می‌گیرند و قید اطلاع‌رسانی عمومی را می‌زنند. برای عمده فعالان دانشجویی انقلابی بارها پیش آمده است که در اوج یک ماجرای خبری که موجی از کانال‌های ضدانقلاب مشغول مانور روی آن هستند، دربه‌در دنبال یک جوابیه رسمی، یک گزارش روشن و حقیقی یا حداقل یک مصاحبه درست همه جا را گشته‌اند و غالبا هم چیزی نیافته‌اند. قطعا در این میان هم سیاسیونی وجود دارند که از این فضای ابهام‌آلود نهایت بهره‌برداری حزبی و جناحی خود را می‌کنند و به‌طور قطع هم برنده این روند فرافکنی و به حاشیه بردن مسائل اصلی خواهند بود.

باید پذیرفت در بسیاری از ارگان‌ها پیاده‌سازی این فرهنگ که یکی از اصول شفافیت و از ارکان تقویت نقش مردم در حکومت است، عمدا یا سهوا با ایرادات جدی روبه‌رو است و چه خطری بالاتر از اینکه مدیران یک کشور چه در تصمیمات ساده و اولیه و چه در مسائل مهم و پیچیده، نه‌تنها قدرت اقناع افکار عمومی را نداشته، بلکه اساسا اعتقادی هم به آن ندارند.

طبیعی است که در چنین فضایی چند کانال زرد یا چند شخصیت سیاست‌زده به راحتی این توانایی را دارند که در قامت تعیین‌کننده مسائل اصلی کشور بایستند که این مساله نه‌تنها راه فرار مسئولان را از پاسخگویی باز می‌گذارد، بلکه توده‌های کلانی از جوانان و رسانه‌های انقلابی را سرگرم پاسخگویی و تبیین همان مسائل بی‌اهمیت کرده و آنان را نیز از پرداختن به مسائل اصلی بازمی‌دارد.

مساله فیلترینگ تلگرام، برخی احکام قضایی، کنسرت‌ها و... همه و همه از همین جنس است؛ اینکه در مسائلی مانند بحران ارز و سکه، اعتراض کشاورزان و کارگران، گرانی آب و برق و صدها مساله دیگر مسئول امر به راحتی می‌تواند در قامت طلبکار بایستد، محصول سال‌ها عدم توجه برخی خواص به امر مهم اقناع افکار عمومی و توجه به تبیین مسائل برای کف جامعه است که اصلاح آن قطعا زمان زیادی خواهد برد، اما اگر به آن پرداخته نشود، هیچ امیدی به رشد عمومی جامعه نخواهد بود.

*  دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.