گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 269677

دوباره ماراتن کنکور دوباره هیجان

تیرماه که از راه می‌رسد استرس و امید و هیجان آزمون‌های ورود به دانشگاه را با خودش می‌اورد. هرسال با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا، تب کنکور هم داغتر از گذشته می‌شود و پشت کنکوری‌هایی که یک سال تمام فکر و ذکرشان را روی کنکور معطوف کرده بودند برای شرکت در آزمون و ورود به دانشگاه مدنظرشان آماده می‌شوند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تابناک، دوباره ماراتن کنکور، دوباره امید و هیجانتیرماه که از راه می‌رسد استرس و امید و هیجان آزمون‌های ورود به دانشگاه را با خودش می‌اورد. هرسال با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا، تب کنکور هم داغتر از گذشته می‌شود و پشت کنکوری‌هایی که یک سال تمام فکر و ذکرشان را روی کنکور معطوف کرده بودند برای شرکت در آزمون و ورود به دانشگاه مدنظرشان آماده می‌شوند.
 
به گزارش «تابناک»، درصدی زیادی از این داوطلبان کنکوری هم چند سالی است که خودشان را پشت سدکنکور مخفی کرده و همچنان با سعی و تلاشی مضاعف به دنبال کسب رتبه‌ای برتر و درخور شان برای پذیرش در رشته مورد علاقه شان هستند.

برخی ازهمین افراد پشت کنکور مانده میگویند "فصل تابستان برای امثال ما داغ و پراسترس است" و درست همان حسی را دارند که در زمان تحصیلشان در مدارس نسبت به خرداد ماه داشته اند! گویا در این میان هم افرادی هستند که به حضور در آزمون‌های دهه ۹۰ ارادت خاصی داشته و هرساله خودشان را به خیل عظیم کنکوری‌ها رسانده اند!

از سن پایین تا پا به سن گذشته‌های ۸۰ ساله، حضور در ماراتن کنکور را جذاب میدانند. چراکه با نگاهی به آمار‌های ارائه شده طی سال‌های گذشته خواهیم دید بسیاری از داوطلبان شرایط سنی عادی برای شرکت در آزمون‌ها را نداشته و به تنهایی جزئی از جذابیت‌ها و عجایب آزمون‌های تیرماه محسوب میشوند. آزمونی که برای موفقیت نهایی هیچ جایی را برای امداد‌های غیبی باز نگذاشته است! خصوصا نحوه توزیع سوالات که حالت گروه بندی شده داشته و در‌های امید به این امداد‌ها را سه قفله می‌کند.

در همین روز‌های پر تب وتاب کنکور با یکی از مادران که فرزند کوچکشش در رشته علوم تجربی تحصیل کرده و حالا با علاقه وصف ناشدنی در آرزوی تحصیل در رشته پزشکی منتظر روز آزمون نشسته است، هم صحبت شدیم. این مادر نگران از راز و ناز‌ها و دعا‌هایی گفت که برای قبول شدن فرزندش انجام داده است.
 
آنطور که می‌گفت: دو فرزند پسرش در دوتا از بهترین دانشگاه‌های کشور آخرین روز‌های تحصیلشان را میگذرانند و همین روزهاست که برای افتتاح مطب پسر جراحش راهی مناطق شمالی تهران شود. گویا دختر کوچکش به دلیل علاقه وافری که به رشته دندان پزشکی دارد چند سالی است که پشت کنکور مانده و علی رغم داشتن فرصت‌های مناسب برای رشته‌های مشابه و پرمخاطب دیگر، انتظار کشیدن برای در دست گرفتن وسایل دندان پزشکی را ترجیح داده است.
 
بعد از ارزوی موفقیت و خداحافظی از این مادر که دو بار تا کنون موفقیت‌های فرزندانش را به چشم دیده بود، حال و هوای کنکور سال ۸۹ برایم تداعی شد. یادم هست سالی که وارد حوزه آزمون رشته ام شدم تعدادی از هم سن وسالانم تصور امتحان نهایی را از کنکور داشتند و با جزوه و برگه‌های کوچکی که رویشان اصطلاحا تقلب نوشته شده بود همراه خانواده آمده بودند.
 
پدر و مادر‌هایی که ساعت‌ها پشت درب‌های بسته حوزه؛ چشم انتظار نشسته بودند و برای تسلی خود و موفقیت فرزند کنکوری شان دعا میخواندند و ذکر میگفتند. انگار این غول کنکور برای والدین بعضی داوطلبان بزرگتر و ترسناک‌تر به نظر می‌رسد. طی همین چند روز باقی مانده به آزمون آثار این نگرانی در چهره شان مشهود است.

اما تعدادی از این کنکوری‌ها زمانی چندین ساعته در طول روز را را برای مطالعه دروس و تست زنی در خانه و کتابخانه در نظر گرفته اند و در کنار برقی امیدی که در چشم هایشان مشخص است مضطرب وهیجان زده هستند از نتیجه‌ای که قرار است چندماه دیگر برای تعیین سرنوشت و تعیین و تکلیف آینده به اطلاعشان برسد.

بااین حال آمار منتشر شده از داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۷ حاکی از آن است که تعداد داوطلبان رقابت کننده در رشته علوم تجربی نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است. این داوطلبان که تعدادشان فراتر از یک میلیون یازده هزار نفر هم رفته است، قرار است در گروه‌های جداگانه علوم تجربی، علوم ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی با یکدیگر رقابت کنند.
 
شایان ذکر است که کنکور سراسری ۹۷ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و همچنین در کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیرماه ۹۷ برگزار می‌شود. ضمن اینکه قرار است نتیجه اولیه آزمون سراسری امسال به صورت کارنامه تنظیم شده و در دهه دوم مرداد ۹۷ منتشر شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.